Lubartów to malowniczo położone miasteczko w województwie lubelskim, przez które przepływa rzeka Wieprz. Leży on przy drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Radzyniem Podlaskim.
Miejscowość, znana niegdyś pod nazwą Lewartów, ma sporo do zaoferowania nie tylko swoim mieszkańcom, ale również turystom, którzy szukają spokojnego, małomiasteczkowego klimatu i odrobiny historii.
Pierwotna nazwa miasta pochodzi z szesnastego wieku i nawiązywała do herbu Lewart, a sama miejscowość była prywatnym miastem szlacheckim. W czasach Mikołaja Firleja z Dąbrowicy, herbu Lewart, do miasta sprowadzono doskonałych rzemieślników i hodowców bydła z zachodniej Europy, a ich obecność w miasteczku bardzo przyczyniła się do rozkwitu miasta.
W osiemnastym wieku właścicielami miasta byli Sanguszkowie, magnacki ród książęcy z litewskiej dynastii, który przybudował spore obszary w Lubartowie i wpłynął w wielkim stopniu na jego rozwój. To właśnie pałac Sanguszków miał stać się najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście, obok której znajduje się imponujący park i fontanna. Miejsce to odnajdziemy przy ulicy Słowackiego 8, a obecnie stanowi on siedzibę władz miasta.
W osiemnastym wieku Paweł Karol Sanguszko poprosił o zmianę nazwy miasta na Lubartów, dzięki czemu od tamtej chwili nawiązywała ona do protoplasty jego rodu, Lubarta Dymitra. W 1744 roku nie tylko zmieniono nazwę miejscowości, ale również odnowiono prawa miejskie i nadano mu herb. Sanguszkowie zadbali o to, aby w Lubartowie powstały piękne kamienice, zgodne z duchem epoki baroku, a także dwa kościoły.
Kościół św. Anny w Lubartowie to przepiękna bazylika w stylu barokowym, która niezmiennie od kilkuset lat robi wrażenie na przyjezdnych.
Już w szesnastym wieku w Lubartowie żyła społeczność żydowska, a jej ślady można odnaleźć tam jeszcze dzisiaj. Cmentarz żydowski w Lubartowie powstał w 1600 roku i funkcjonował ponad dwieście lat. Podczas drugiej wojny światowej uległ zniszczeniu, a macewy, które można tam dziś podziwiać, świadczą o tym, że żydzi w Lubartowie stanowili zamożną i w związku z tym również wpływową część społeczeństwa.
W Lubartowie warto odwiedzić również Muzeum Regionalne, którego siedziba znajduje się w zabytkowym dworku, a jeśli wolimy odpoczynek na łonie natury, z pewnością znajdziemy ku temu okazję na Jeziorem Firlej.