Dobczyce • Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Dobczyce to nieduże miasto położone w województwie małopolski, w dolinie Raby – rzeki o wyjątkowych walorach kajakarskich, docenianych przez doświadczonych pływaków. Historia miasta sięga połowy XIV wieku, kiedy to miejscowość uzyskała prawa miejskie. Ciekawostką jest, że w miejscowości przez pewien czas żył Jan Długosz, wybitny polski kronikarz, który w Dobczycach mieszkał wraz z rodziną. Wiekowa historia do dziś widoczna jest na zabytkowym, dobczyckim rynku, gdzie zaobserwować można wspaniałe przykłady dawnej architektury. To także miejsce o dużym znaczeniu turystycznym, świetnie sprawdzające się jako baza wypadowa w różne części województwa małopolskiego.

1. Zamek w Dobczycach

Największą i najbardziej znaną atrakcją Dobczyc jest średniowieczny Zamek, który wznosi się nad brzegami rzeki Raby. Pierwotna budowla obronna powstała w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku – skaliste, wysokie brzegi rzeki były idealnym miejscem na wybudowanie fortyfikacji. Obecnie wnętrza dobczyckiego Zamku skrywają ciekawą ekspozycję o charakterze historycznym. Zobaczyć tu można m.in. wystawę archeologiczną w Sali Kominkowej, Salę Tortur umiejscowioną w dawnych lochach więziennych, Salę Pamięci Narodowej (z kolekcją przedmiotów związanych z I i II wojną światową), regionalną Salę Historyczną oraz Kaplicę Zamkową.

2. Skansen w Dobczycach

W okolicach dobczyckiego Zamku znajduje się kolejna ciekawa atrakcja historyczno-etnograficzna: skansen, który obejmuje 6 zabytkowych budynków. Dużą atrakcją tego miejsca jest możliwość zwiedzenia dawnego… domu pogrzebowego! Umieszczono w nim różne narzędzia i przedmioty związane z pochówkiem, obrzędami pogrzebowymi i pracą grabarzy. Turyści w skansenie zobaczą również Wozownię, Kurnik (z wystawą dawnego sprzętu gospodarskiego), mieszczański Alkierz i Karczmę “Na Zbóju”. Dużą część ekspozycji poświęcono dawnym zawodom, takim jak szewstwo, garbarstwo, rymarstwo i krawiectwo.

3. Jezioro Dobczyckie

Duży, sztuczny zbiornik zaporowy, który rozciąga się na powierzchni ponad 10 kilometrów kwadratowych, to jedno z najważniejszych miejsc rekreacyjnych w pobliżu Dobczyc. Jezioro Dobczyckie utworzone zostało w 1986 roku na rzece Rabie – obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celu zapewnienia wody m.in. mieszkańcom Krakowa (ponad połowa ludności zamieszkująca dawną stolicę Polski korzysta właśnie z wód Jeziora Dobczyckiego). Z tego powodu zabrania się korzystania ze zbiornika – nie można tu plażować czy uprawiać sportów wodnych, z powodu ryzyka skażenia wody pitnej. Jednak Jezioro Dobczyckie słynie ze wspaniałych widoków i pięknej przyrody, która je otacza. Dookoła zbiornika wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe. To prawdziwy raj dla ornitologów: występuje tu wiele gatunków ptactwa wodnego, które obserwować można z brzegów akwenu.

4. Muzeum Żup Krakowskich

Muzeum Żup Krakowskich znajduje się w Zamku Żupnym w Wieliczce – uznaje się, że jest to największe na świecie muzeum związane z górnictwem. Dawny Zamek Królewski już od dziesięcioleci wykorzystywany jako siedziba dwóch najbardziej znanych kopalni w województwie małopolskim: w Bochni i Wieliczce. Ekspozycja obejmuje m.in. Salę Królewską, wystawę przedmiotów i sprzętów wykorzystywanych niegdyś do wydobywania złóż soli, więzienie żupne, łojownię, a także ogromną wystawę… solniczek, w której znajduje się największa w Polsce liczba eksponatów tego typu.

5. Trupielec

Miłośnicy pieszych wędrówek mają do dyspozycji nie tylko okolice Jeziora Dobczyckiego, ale także leżący nieopodal Trupielec – górę należącą do Pasma Glichowca, która ma wysokość 476m n.p.m. Ciekawostką jest, że nazwa szczytu związana jest z siedemnastowiecznym starciem zbrojnym pomiędzy lokalną ludnością i wojskami szwedzkimi, do którego doszło na zboczach Trupielca. W pierwszej połowie XIX wieku na szczycie Trupielca odkryto trzy duże kurhany (kilkanaście mniejszych leży u podnóży góry), które powstały prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu. Znajdują się tu również mogiły, które datowane są na blisko 1400 lat!  Na szczyt Trupielca prowadzi niebieski szlak, który rozciągnięty jest pomiędzy Myślenicami i Poznachowicami Górnymi, a przejście tej krajobrazowej, widokowej trasy zajmuje około 2,5 godziny.

6. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to punkt obowiązkowy zwiedzania tej części województwa małopolskiego. W tym miejscu sól wydobywano już w XIII wieku, a przez setki lat sam kompleks kopalniany wchodził w skład tzw. Żup Krakowskich. Obecnie miejsce to – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jest ważną atrakcją turystyczną regionu. Przez Kopalnię Soli prowadzi podziemna trasa, którą każdego roku przemierza blisko 3 miliony turystów. Zwiedzający mają okazję zobaczyć 20 komór, w tym barokową Kaplicę św. Antoniego, Komorę Sielec (z ekspozycją narzędzi górniczych), przepiękna Kaplica św. Kingi (z unikalnymi, solnymi żyrandolami) oraz Komory Stanisława Staszica i Józefa Piłsudskiego. Warto wspomnieć, że na terenie dawnej Kopalni Soli funkcjonuje Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjny – tutejszy mikroklimat wykazuje dobroczynne działanie na ludzki organizm i wykorzystywany jest do leczenia m.in. schorzeń układu oddechowego.

7. Bochnia

Około 30 kilometrów na północny wschód od Dobczyc znajduje się inna, niemniej znana kopalnia soli – Bochnia. Funkcjonowała ona od połowy XIII wieku, aż do 1990 roku. Stanowi polski pomnik historii, a w 2013 roku zawitała na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dużym zaskoczeniem może być fakt, że Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza kopalnia soli w całej Polsce – pod względem wieku przewyższa nawet słynną “Wieliczkę”. Tutejszą atrakcją jest możliwość przepłynięcia łodzią przez część zalanych, podziemnych korytarzy, a także przejście wewnętrzną trasą turystyczną. Podobnie jak w innych zabytkowych kopalniach, komory są przystosowane do ruchu turystycznego i zawierają stałe ekspozycje związane z górnictwem. Turyści mają również możliwość spędzenia pod ziemią nocy w jednym z apartamentów i pokoi.

8. Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska położona jest nieco ponad 30 kilometrów od Dobczyc i uznawana jest za jeden z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w województwie małopolskim. W niewielkim miasteczku znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne, które wraz z przyległymi do niego kapliczkami (jest ich ponad 40!) nazywane jest przez niektórych “Polską Jerozolimą”. Wyjątkową atrakcją tego miejsca są tzw. Dróżki Maryjne i Dróżki Jezusowe, które łącznie mają długość 5 kilometrów – podążając nimi mamy okazję zobaczenia wszystkich zabytkowych obiektów sakralnych, z których większość wybudowana została na przełomie XVII i XVIII wieku.

9. Największe atrakcje Krakowa

Zaledwie 30 kilometrów dzieli Dobczyce od jednej z najpopularniejszych i najważniejszych miejscowości w całej Polsce – Krakowa. Miasto to, niegdyś pełniące funkcję stolicy kraju, dziś jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym. Znajdują się tu liczne prestiżowe szkoły (w tym Uniwersytet Jagielloński), muzea z bogatymi zbiorami, galerie sztuki i miejsca rozrywkowe. Wśród atrakcji Krakowa wyróżnić warto:

– tętniące życiem Stare Miasto i przepiękny Rynek, przy którym znajdują się m.in. słynne Sukiennice oraz Kościół Mariacki,
– Zamek Królewski, w którego wnętrzach obecnie udostępniona jest ogromna ekspozycja muzealna,
– Barbakan, niegdyś pełniący funkcję obronną, dziś skrywający kolekcje Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
– Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie znajdują się jedne z największych i najcenniejszych zbiorów sztuki w Polsce,

Kraków to miasto, w którym znajduje się również wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Warto odwiedzić tutejszy Park Wodny z wieloma zjeżdżalniami, basenami i saunarium, wyjątkowo ciekawe Muzeum Iluzji, zadbany Krakowski Ogród Zoologiczny, a także zobaczyć słynnego Smoka Wawelskiego, wznoszącego się u brzegu Wisły.

10. Spływ rzeką Rabą

Dobczyce znajdują się na obszarze doliny rzeki Raby, przez którą wytoczono krajobrazową trasę kajakarską. Pierwszy odcinek szlaku wodnego, który rozciąga się pomiędzy Dobczycami i Gdowem, ma długość 12 kilometrów i jest stosunkowo trudny, wybierany głównie przez doświadczonych kajakarzy. Dalej trasa przebiega przez dolinę aż do Bochni. W Dobczycach znajdują się wypożyczalnie kajaków, organizowane są również grupowe spływy kajakowe pod okiem wykwalifikowanych przewodników, co jest doskonałą szansą na przeżycie kajakarskiej przygody także przez osoby mniej doświadczone.

11. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracje w Dobczycach

Kuchnia regionalna województwa małopolskiego jest bardzo zróżnicowana. Podczas eksploracji regionu czekają na nas pyszne kremówki w Wadowicach, tradycyjne obwarzanki krakowskie, a także baranie mięso, sery owcze i domowe przetwory Podhala. W Dobczycach warto odwiedzić Restaurację Podzamcze, która specjalizuje się w kuchni polskiej i regionalnej – w trzygwiazdkowym lokalu zjeść można m.in. dania mięsne, domowe pierogi i aromatyczne, polskie zupy. Na fanów nowoczesnej kuchni czeka Bistro “Nienażarty”, w którym podawane są grillowane sery góralskie, tradycyjne dania obiadowe (np. devolaje, placki po zbójnicku, żeberka) oraz pyszne burgery.

4.1/5 - (57 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić