Lisewo jest małą wsią położoną w województwie pomorskim, powiecie wejherowskim, gminie Gniewino. Największymi walorami tego miejsca jest spokój i możliwość odpoczynku w zabytkowym pałacu, który obecnie działa jako hotel.
HISTORIA LISEWSKIEGO DWORU
Majątek Lisewo był własnością rodu Lisewskich, jednak w późniejszych latach XVI wieku ziemia została rozdzielona pomiędzy rodzinę Dzięcielewskich i Jackowskich. Pierwszy ród opuścił to terytorium, tym samym pozostawiając całą posiadłość Jackowskim. Administrowali nią aż do XVIII stulecia.
W tym czasie właściciel dworu zakochał się w pewnej dziewczynie, która nie była arystokratką. Aby móc z nią być, sprzedał całą posiadłość i razem wyjechali w nieznane strony.
W ten sposób dwór przejęła rodzina Bartnisch. W późniejszych latach jeszcze kilkakrotnie zmieniali się właściciele. Przez ten okres majątek się zmieniał na lepsze, aż do czasu wybuchu II wojny światowej.
Po jej zakończeniu, jak większość pałaców, dwór w Lisewie został przemieniony w państwowe gospodarstwo rolne, co w ogromnej mierze przyczyniło się to zatracenia dawnej świetności.
Dopiero w 2010 roku rozpoczęła się jego rewitalizacja, od tego momentu Lisewski Dwór stał się eleganckim hotelem
OFERTA LISEWSKIEGO DWORU
Oprócz wynajmu pokoi, w obiekcie funkcjonuje restauracja, w której można smacznie zjeść. Hotel umożliwia organizację wesel, urodzin, chrzcin lub komunii.
Proponowane są też specjalne pakiety zawierające konkretne usługi. Wśród nich jest pakiet romantyczny i rodzinny pakiet wakacyjny.
W hotelu można także prowadzić szkolenia i organizować różne konferencje.
ATRAKCJE W POBLIŻU LISEWA
W pobliżu tej miejscowości leży Gniewino, gdzie warto wspiąć się na wieżę widokową. Da się zaobserwować bliskie jezioro żarnowieckie i pozostały krajobraz. Dodatkowo pod wieżą działa restauracja i pole do minigolfa. Jest również plac zabaw dla dzieci.
Kolejną niedaleką wsią jest Nadole. Tutaj znajduje się skansen Zagroda Gburska i Rybacka. Przedstawiono w nim typową XIX-wieczną posiadłość kaszubską. Odbywają się w niej festyny, na których prezentuje się regionalne jedzenie i rękodzieła.
Po przeciwnej stronie jeziora stoi zabytkowy klasztor i kościół w Żarnowcu. To właśnie do dawniejszych cysterek i bernardynek, które w nim mieszkały, należało większość okolicznych obszarów.
SZLAK DWORÓW I PAŁACÓW KASZUB PÓŁNOCNYCH
Lisewski Dwór jest zaliczany do Szlaku Dworów i Pałaców Kaszub Północnych, poza nim, można zwiedzić pozostałe konstrukcje, np. pałac w Krokowej, Rzucewie, Kłaninie czy Rekowie Górnym.