Legendia 🗺️ Śląskie Wesołe Miasteczko – Informacje i Ciekawostki

legendia
foto – Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101163049

Wesołe Miasteczko Legendia – znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na pograniczu Katowic i Chorzowa. Jest najstarszym polskim lunaparkiem. Jest też jednym z największych i najlepszych parków rozrywki w Polsce.

1. Budowa trwała w latach 1956-1959. Obiekt został otwarty 12 września 1959 r. pod nazwą Śląskie Wesołe Miasteczko. W 1960 r. do użytku były oddane 63 urządzenia.

2. Wśród największych karuzeli znajdują się Samoloty Duże. Działają od początku istnienia parku. Znajdują się na 45-metrowej wieży. Prędkość ich lotu dochodzi do 55 km/h, a czas trwania przejażdżki wynosi ok. 12 min. Obecnie noszą nazwę Dream Flight Airlines.

3. Jedną z atrakcji Wesołego Miasteczka była pływająca kawiarnia „Arizona”. Działała do końca lat 80. Odbywały się tu regularne dancingi. Ponoć wiele osób odnalazło w kawiarni swoją drugą połówkę.

4. W 1978 r. w lunaparku pojawił się Diabelski Młyn, który dziś nosi nazwę Legendia Flower. Ma 40 m wysokości i jednorazowo może zabrać 216 pasażerów. Jest największym tego typu obiektem w Polsce. Z góry można podziwiać śląską panoramę.

5. W 2007 r. pojawił się pierwszy w Polsce rollercoaster z pętlami. Ma 21 m wysokości i podwójną pętlę. Nosi nazwę Diabelska Pętla. Rozpędza się do 70 km/h. Ostatnie miejsca ułożone są w przeciwnym kierunku do kierunku jazdy.

6. Od 30 marca 2017 r. Śląskie Wesołe Miasteczko przestało być lunaparkiem, a stało się parkiem tematycznym pod nazwą Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Poza rozrywką dostarcza wiedzy na temat legend, podań i baśni.

7. W 2017 r. otwarty został Lech Coaster. Jest to największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo-Wschodniej. Nazwa atrakcji nawiązuje do legendarnego Lecha, protoplasty państwa Polan. Prędkość podczas przejazdu dochodzi do 96 km/h.

8. W 2018 r. pojawił się Bazyliszek, pierwsza w Polsce rodzinna atrakcja typu interactive dark ride. Polega na przejeździe 6-osobowymi wagonikami przez 7 fabularyzowanych scen, prezentujących świat Bazyliszka. Uczestnicy wyposażeni są w broń strzelającą wiązkami laserowymi, która służy do pokonywania potworów i przeszkód.

9. Jama Bazyliszka jest atrakcją całoroczną. Ceny biletów w kasie wynoszą 10 zł za dzieci do 2 r. życia i 39 zł dla osób od 3 lat wzwyż. W przypadku większej ilości dzieci w wieku od 3 do 14 lat, następne dziecko płaci 29 zł (max. 4 dodatkowych dzieci w wieku od 3 do 14 lat.) Opiekunowie dzieci płacą 19 zł (max. 2 osoby na 1 dziecko). Bilety zakupione online są tańsze.

10. W 2022 r. sezon letni będzie trwał od 16 kwietnia do 23 października. Szczegółowy kalendarz zostanie opublikowany na stronie Legendii do 31 marca br. W sezonie zimowym działa Ogród Świateł i Jama Bazyliszka. Dla Ogrodu Świateł aktualnie obowiązującymi godzinami otwarcia są 17-21 (do 27 lutego), natomiast Jama Bazyliszka czynna jest obecnie jedynie w weekendy w godz. 9-15:30 (do 27 lutego).

11. Bilet jednodniowy normalny kosztuje 129 zł. W ofercie znajduje się również bilet sezonowy w tej samej kwocie, który można nabyć obecnie w przedsprzedaży za 119 zł. Pozwala on na korzystanie z parku każdego dnia. Dodatkowo w weekendy i ferie zimowe uprawnia do korzystania z Jamy Bazyliszka. Nie upoważnia jednak do wstępu do Ogrodu Świateł.

12. Wśród atrakcji Legendii znajdują się m. in. gabinet krzywych zwierciadeł Boruta’s Tricks, karuzela wiedeńska Carosuel of Love, spływ rwącym potokiem Dolina Jagi, wielopoziomy rollercoaster o długości 335 m Dreams Hunters Society, atrakcja dla najmłodszych Gaj Urwisów, gondola-wahadło Giant Water Pump, bujany statek Magical Lake Expedition czy okrągły, wirujący tunel Wonder Garden.

13. Diamond River jest atrakcją polegającą na zjeździe 12-osobową łodzią po torze imitującym górską wieżę. Odbywa się on z dwóch wież, które mają 8 i 12 m wysokości. Przejazd trwa 10 min. Na trasie znajduje się świat krasnali, które wydobywają diamenty z górskiej kopalni.

14. Ogród Świateł jest czasową ekspozycją firmy CD Lighting, która przy pomocy świateł LED pokazuje znane bajki. Kolejne edycje pojawiają się w różnych miastach. W Legendii motywem przewodnim jest Lampa Aladyna. Ekspozycja obejmuje instalacje świetlne, atrakcje multimedialne, pokazy laserowe z oprawą dźwiękową oraz video mappingi. 4-miesięczna wystawa będzie trwała do 27 lutego br.

15. Wstęp do Ogrodu Świateł jest tańszy od poniedziałku do czwartku i droższy od piątku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 34zł/39zł, ulgowy 29zł/34zł, a rodzinny 28zł/32zł. Dziecięcy bilet, dla dzieci poniżej 3 lat, kosztuje przez cały tydzień 1 zł. Ulga przysługuje dzieciom od 3 lat, uczniom, studentom do 26 r. życia, emerytom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, po okazaniu stosownego dokumentu. Bilet rodzinny obejmuje maksymalnie 2 osoby dorosłe i od 1 do 4 dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

16. Na terenie obiektu rozmieszczonych jest 7 restauracji i kawiarni, takich jak Pizza Mia, Pod Zielonym Pazurem, Crunchy Bite, Old Mine Tavern, Oberża Lecha, Baba Jaga Chips oraz Ice Dream.

17. Sklepy, takie jak Kowalski’s Store, Diamond River Gifts oraz Jarmark Kurkowo, oferują różnorodne pamiątki i gadżety związane z Legendią. Można tu nabyć m. in. koszulki, kubki, breloczki, magnesy, czapki czy maskotki.

18. Główny parking, na ok. 900 samochodów, znajduje się przy ul. Złotej. Jest niestrzeżony i płatny. Parkingi dodatkowe znajdują się przy ul. Źródlanej i przy ul. Dębowej. Są niestrzeżone i bezpłatne. Udostępniane są dla klientów Legendii jedynie w przypadku braku miejsc na parkingu głównym.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić