9 Najlepszych Atrakcji w Łęcznej i Okolicy w 2024

Lubelszczyzna lubi zaskakiwać. Zwłaszcza powstałe na jej obszarze małe miasta, mają wiele ciekawych niespotykanych gdzie indziej rozwiązań. W niedalekiej odległości (25 km na wschód) od Lublina znajduje się ciekawe miasto. Główną ciekawostkę stanowi układ urbanistyczny miasta. Posiada ono aż 3 rynki. Tym miastem jest Łęczna.

Atrakcje miasta i okolicy

Miasto o trzech rynkach ma w swoich granicach kilka obiektów wartych zobaczenia. Zlicza się do nich między innymi:

1. Zamek w Łęcznej – obronna budowla wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku. Zabudowę stanowiło kilka budynków otoczonych murem obronnym z basztami

2. Zespół dworsko-parkowy na podzamczu

3. Mansjonaria – budowla pochodząca z roku 1639 wzniesiona w stylu późnobarokowym

4. Duża Synagoga – jej powstanie sięga XVII wieku. Aktualnie synagoga znajduje się w rękach gminy żydowskiej i jest zamknięta.

5. Ratusz – budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym w roku 1888. Początkowo w budynku miał znajdować się odwach i takie jego przeznaczenie zakończyło się w okresie I wojny. Po odzyskaniu niepodległości budynek zmienił przeznaczenie i przeniesiono do niego biura magistratu. Od tego czasu nazywany jest ratuszem

6. Kramy Sukienne z XIX wieku

7. Kościół św. Marii Magdaleny wybudowany w latach 1618-1631

8. Domy Zajezdne z XIX wieku

9. Zabytkowy układ urbanistyczny miasta z trzema rynkami

Łęczna znajduje się na skraju Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego co sprawia, że może stanowić doskonałą bazę wypadową w te turystycznie atrakcyjne rejony.

Łęczna – krótko historycznie

Już w 1252 roku zapisane zostało istnienie osady w miejscu dzisiejszej Łęcznej. W styczniu 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał przywilej lokacyjny miasta.
Największy okres rozkwitu miasta przypada na XVII wiek. W tym czasie odnotowane powstanie wielu murowanych budynków spośród nich niektóre istnieją do dziś. Rosnąca liczba mieszkańców zmieniała charakter miasta w stronę ośrodka miejsko-handlowo-rzemieślniczego.
Rozwój miasta zahamowany został przez epidemie, które wybuchały w końcówce XVII i na początku XVIII wieku. Do upadku miasta dołożyły się jeszcze liczne pożary niszczące drewnianą zabudowę miejską.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić