Kruklanki to wieś położona niedaleko Giżycka w województwie warmińsko- mazurskim. Jej głównym atutem jest położenie nad jeziorem oraz otaczająca je lasami i łąkami. Wieś została założona w 1545 roku. Niedaleko Kruklanek w 2011 roku spadł meteoryt.
Atrakcje w miejscowości Kruklanki:
1. Muzeum Indian– Muzeum powstało w 2003 roku, a jego początkiem było stworzenie Indiańskiej Wioski. Obecnie zobaczymy tam odtworzone stroje i inne elementy kultury materialnej Indian Wielkich Równin. W muzeum zobaczymy samodzielnie wytworzone rzeczy, repliki oraz coraz większą kolekcję oryginalnych indiańskich eksponatów.
2. Twierdza Boyen w Giżycku to doskonale zachowana fortyfikacja. Twierdza została zbudowana w latach 1843 – 1855, a jej głównym celem było blokowanie strategicznego przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Po zakończeniu działań I wojny światowej Twierdza zmieniła swoje przeznaczenie. Zamieniona została między innymi na szpital. Przed rozpoczęciem działań z czasów II wojny światowej, Twierdza stała się punktem zbornym armii niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, później przeszła w ręce przedsiębiorców, aby ostatecznie zostać atrakcją turystyczną Giżycka i promować naukę historii.
3. Spływy Kajakowe Kruklanki – Szlak kajakowy rzeki Sapina prowadzi przez przepiękne tereny Mazur. Trasa od jeziora Kruklin do jeziora Stręgiel jest objęta strefą ciszy. Całość trasy mierzy około 30 km. PROPONOWANE TRASY:
-Kruklin-Gołdopiwo – trasa łatwa , krótka 8km rozpoczyna się na jeziorze Kruklin z którego wpływamy na Sapinę i przez jezioro Patelnia przepływając pod zwalonym wiaduktem kolejowym dopływamy do jeziora Gołdopiwo.
-Gołdopiwo-Święcajty– długość trasy 25 km- zaczynamy z jeziora Gołdopiwo, płyniemy do miejscowości Przerwanki gdzie przez śluzę wpływamy na Sapinę, później wpływamy na jezioro Wilkus i dalej na jezioro Pozezdrze stamtąd pięknym odcinkiem Sapiny który płynie przez las dopływamy do jeziora Stręgiel docieramy następnie na jezioro Święcajty gdzie kończymy spływ.
Warto skorzystać z usług miejscowych wypożyczalni sprzętu wodnego nad jeziorem Gołdopiwo które oferują: kajaki, łodzie wiosłowe na ryby i nie tylko, łodzie żaglowe typu omega, sprzęt windsurfingowy możliwa nauka z instruktorem, rowery wodne.
4. Kwatera Himlera Hochwald – Miejsce zwane Czarnym szańcem, które było siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, Heinricha Himmlera. Kwatera nosiła operacyjny kryptonim Wysoki Las, ze względu na swoją lokalizację w gęstym lesie pod Pozezdrzem w pobliżu przy linii kolejowej i drodze, które łączyły kwaterę z polową siedzibą Hitlera w Gierłoży, dowództwem Wehrmachtu w Mamerkach oraz z twierdzą Boyen w Giżycku.
5. Plaża Kruklanki – miejsce sprzyjające spokojnemu odpoczynkowi, dzięki swojemu wyposażeniu: plac zabaw dla dzieci, atlas zewnętrzny do ćwiczeń, boisko sportowe o nawierzchni tartanowej do gry w siatkówkę i koszykówkę, dwa boiska sportowe do gry w siatkówkę plażową oraz drewniany pomost o długości około 20m w kształcie litery „T”. Z pomostu można wędkować i zejść do miejsca kąpieli.
6. Ścieżka spacerowa przyrodniczo-edukacyjna – „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek” jest to niedługa, dwuetapowa trasa, które swój początek i koniec ma w centrum Kruklanek, trasa liczy około 7 kilometrów. Na trasie znajduje się 12 przystanków tematycznych z tablicami informacyjnymi, z których możemy dowiedzieć się wiele o tutejszej faunie, florze, historii, kulturze. Wędrując ścieżką mamy możliwość obserwować tradycyjne mazurskie budownictwo, przyrodę otaczającą wieś, a także pozostałości umocnień z czasów I oraz II wojny światowej. Po dojściu do jeziora Brożówka, po przeciwnej stronie zobaczymy zabudowania wsi i folwarku, który podczas ostatniej wojny był rezydencją letnią hitlerowskiego dygnitarza Himmlera. W połowie trasy możemy zejść od razu do Kruklanek lub bądź też kontynuować spacer. Po przecięciu drogi powiatowej dojdziemy do punktu widokowego, z którego rozciąga się piękny widok na jezioro Patelnia. Później dojdziemy do rzeki Sapiny oraz zburzonego mostu kolejowego, który był jedną z większych tego typu budowli na Mazurach. Stamtąd udajemy się już powoli w kierunku centrum Kruklanek. Czas przejścia całej ścieżki około 1,5 do 2 godzin.
7. Szlaki rowerowe Kruklanki atrakcyjne ze względu na dużą ilość możliwości spędzania czasu aktywnie. Najlepiej poznać okolice Kruklanek poprzez przemierzanie pieszą lub na rowerze oznakowane trasy które wiodą przez liczne pagórki znajdujące się na tym terenie.
Wszystkie trasy rowerowe oznakowane są kolorami:
Szlak czarny – wokół jez. Sołtmany i Żywe – długość trasy około 40 km.
Szlak niebieski – dookoła jez. Gołdopiwo – długość trasy około 18 km.
Szlak pomarańczowy – wokół jez. Kruklin – długość trasy około 26 km.
Szlak żółty – przez Piłackie Wzgórza – długość trasy około 48 km.
Szlak zielony – przez Puszczę Borecką – długość trasy około 36 km.
Szlak czerwony – do jezior puszczańskich – długość trasy około 51 km.
Szlak brązowy – do jez. Dargin – długość trasy około 32 km.
Kruklanki posiadają dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, ze względu na swoje położenie nad jeziorem. Liczne możliwości aktywnego wypoczynku przyciąga co roku rzeszę turystów do tego miejsca. Na pewno nie będziesz się tutaj nudził.