Siemiany Turystycznie – Atrakcje 2024

siemiany
foto – Pixabay

Siemiany to niewielka wieś znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest usytuowana w 20 km od miejscowości Iława, a ze względu na położenie stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Siemiany leżą nad Jeziorakiem, najdłuższym w naszym kraju jeziorem. Historyczne źródła twierdzą, że Siemiany powstały dokładnie w 1700 roku jako wioska rybacka. Obecnie wieś cieszy bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów z różnych stron Polski, którzy poszukują atrakcyjnej destynacji wakacyjnej.

Co warto wiedzieć o Siemianach i jak można spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Miłośnicy przygód Pana Samochodzika napisanych przez Zbigniewa Nienackiego z pewnością zachwycą się faktem, że to właśnie w Siemianach toczyły się przygody Tomasza i harcerzy.

2. Największą atrakcją wsi jest lokalizacja. Nad Jeziorakiem znajdziemy idealne miejsca na letni wypoczynek, wyznaczone kąpieliska i piaszczyste plaże.

3. To również doskonałe miejsce dla entuzjastów sportów wodnych. Każdego roku w sezonie letnim spotykają się tutaj miłośnicy żeglarstwa, kitesurfingu, windsurfingu i kajakarstwa. Co więcej, jezioro jest również prawdziwym rajem dla fanów nurkowania.

4. Na jeziorze znajduje się aż siedemnaście wysp. Niemal na wszystkich zadomowiły się ptaki. Codziennym widokiem są czaple, żurawie czy kormorany. Warto wybrać się w rejs w pobliże wysp, bo to niepowtarzalna okazja do podziwiania tych zwierząt z bliska.

5. W Ośrodku Wypoczynkowym Sarnówek w Siemianach znajduje się jedna z lepszych wypożyczalni sprzętu wodnego oraz wypożyczalnia rowerów.

6. Warto wybrać się na wieżę widokową w Siemianach. To solidna drewniana konstrukcja, z której rozpościera się fantastyczny widok na piękne okolice. Wieża jest czynna całą dobę, aczkolwiek najlepiej wybrać się na jej szczyt o wschodzie lub zachodzie słońca. Mówi się, że wówczas można spodziewać się najpiękniejszych widoków.

7. Siemiany od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród ludzi kultury. To ukochane miejsce Aleksandra Minkowskiego – pisarza, scenarzysty i reportażysty. Przed laty w Siemianach często pojawiał się również Edward Stachura. Obecnie do wsi chętnie przyjeżdża Cezary Pazura oraz Wojciech Waglewski.

8. “Szopa” to jedno z najbardziej polecanych miejsc na gastronomicznej mapie wsi. To idealne miejsce na obiad w przystępnej cenie i doskonałej jakości. Lokal w sezonie letnim oferuje uroczy ogródek z parasolkami.

9. Pole namiotowe & Kemping przy Eko Marinie w Siemianach to wyjątkowo dobra propozycja dla osób, które letni wypoczynek wyobrażają sobie tylko pod namiotem i w otoczeniu przepięknej przyrody.

10. Warto wybrać się na spacer do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Szlak prowadzi od Iławy przez lasy i wzdłuż Jezioraka aż do wsi Siemiany. To zdecydowanie trasa, którą warto zaliczyć. Po drodze czekają na nas wspaniałe widoki.

11. Przez samą Iławę przebiega kilka wyjątkowo atrakcyjnych tras rowerowych. Dosyć przyjemną i łatwą trasą jest ta prowadząca z Makowa do Iławy. Nieco trudniejszą trasą jest trasa rozpoczynająca się w Działdowie, przebiegająca Lubawę i Iławę, z końcowym odcinkiem w Matytach.

12. Najbliżej Siemian znajduje się Wyspa Lipowa. To właśnie na niej w V wieku znajdowała się osada Gotów.

13. Na mapie Siemian wyróżniają się trzy lokalizacje, które warto rozważyć jeśli szuka się noclegu w Siemianach. Są to: Pensjonat Cykada, Perłowa Osada, oraz chyba najpopularniejsze miejsce – Siema Siemiany. 

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić