W 1993 roku wszedł na ekrany kin film Stevena Spielberga „Park Jurajski”. Był to niejako bodziec do tworzenia pozafilmowych miejsc nawiązujących do tematyki filmu. Tymi miejscami były tereny nazywane „Parkami dinozaurów”. Moda ta dotarła też do Polski. Niemal w każdym rejonie Polski jak grzyby po deszczu pojawiały się konkurujące z „wesołymi miasteczkami” parki prezentujące rekonstrukcje dawnych dinozaurów. Jednym z ciekawszych tego typu miejsc rozrywki jest Jurajski Park Rozrywki „Muzeum Dziejów Ziemi” w miejscowości Jurowce koło Białegostoku.
1. Jurowce to wieś położona w odległości 6 kilometrów na północ od Białegostoku. Niby nic nadzwyczajnego, jednak w tej wsi znajduje się między innymi Jurajski Park Dinozaurów. We wsi Jurowce odwiedzić także można indiańską wioskę oraz skansen Białostockiego Muzeum Wsi.
2. Idea utworzenia parku rozrywki zrodziła się w 2008 roku i w tym też roku został otwarty Park Dinozaurów.
3. Park dinozaurów można określić jako plenerowy park tematyczny. W tego typu placówkach prezentowane są modele rekonstrukcyjne dinozaurów. Wiele z tych modeli posiada ruchome elementy, nadając tym samym, większą autentyczność, sprawiając wrażenie, jakby były żywe. Parki dinozaurów zazwyczaj są częścią większego terenu połączonego z innymi typowo rekreacyjnymi miejscami. Podobnie wygląda to w przypadku Jurowca.
4. Największym prezentowanym w Parku dinozaurem jest diplodok. Dinozaur ten ma 27 metrów długości i 10 metrów wysokości, sprawia to, że jest widoczny z daleka. Tablica umieszczona w pobliżu informuje o wielu szczegółach dotyczących tego monstrualnego stworzenia.
5. Oprócz diplodoka w Parku znajduje się jeszcze 26 innych dinozaurów, a każdy z nich opatrzony jest specjalną tablicą informującą o czasach w których żył, jak żył, co jadł itp. Według zapewnień na terenie Parku mają znaleźć się kolejne dinozaury.
6. Prezentacja dinozaurów połączona jest ze ścieżką edukacyjna informująca o dziejach ziemi.
7. Jurajski Park Dinozaurów to jedna z części rodzinnego Parku Rozrywki. Dla najmłodszych oprócz prehistorycznych stworzeń przygotowano także miejsca zabaw wyposażone w karuzele, huśtawki itp. zabawki.
8. Nieco starsze dzieci lubiące odrobinę strachu, mają przygotowany bardzo ciekawy park linowy. Są tu w różnej skali trudności drogi przejścia toru ruchomych przeszkód i każdy może wybrać odpowiednią dla siebie.
9. Autodrom i tor kartingowy zapewni, doskonalą zabawę dla przyszłych mistrzów kierownicy.
10. Trampoliny i dmuchane powietrzem atrakcje to idealne miejsce do spożytkowania nadmiaru energii nagromadzonej w organizmach dzieci. Każdy może wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sprzęt i rozkoszować się doskonałą zabawą, połączoną z bardzo dużą porcją ruchu.
11. W Jurajskim Parku Dinozaurów można zorganizować bardzo ciekawą imprezę okolicznościową dla dzieci. Park dysponuje odpowiednim zapleczem do organizowania tego rodzaju imprez. Nad wszystkim zapewniona jest wysoko kwalifikowana obsługa pracowników Parku.
12. Kiedy już znudzą się dinozaury i inne zabawy, na terenie Parku zorganizowano dodatkową atrakcję, którą jest Farma Grzybów i Owadów. Jest to ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, przemierzając ją, można zapoznać się z gatunkami grzybów i owadów. Wszystkie figury są w większych kształtach niż występujące w naturze, ale dzięki temu są łatwiejsze do zapamiętania nie tylko przez dzieci.