12 Ciekawostek o Jeziorze Plichowickim

jezioro pilchowickie
foto – Ludwig Schneider / Wikimedia. – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27528500

Jezioro Pilchowickie to zbiornik zaporowy na Dolnym Śląsku, położone niedaleko Jeleniej Góry. Powstało poprzez przegrodzenie rzeki Bóbr w latach 1902-1912, a jego celem od początku miało być działanie przeciwpowodziowe.

Co warto wiedzieć na temat jeziora i jego okolic?

1. Podczas uroczystego oddania zapory do użytku obecny był sam cesarz Wilhelm II Hohenzollern, czyli ostatni niemiecki cesarz i król Prus, który abdykował po pierwszej wojnie światowej.

2. Sama tama ma 62 metry wysokości, 290 metrów szerokości i 50 metrów grubości. Znajdują się na niej różne punkty do zwiedzania, które pozwalają na podziwianie rzeki Bóbr albo jeziora.

3. Charakterystycznym punktem na jeziorze jest imponujący most kolejowy, którego konstrukcja pięknie odbija się w tafli wody. Widok ten szczególnie atrakcyjnie prezentuje się jesienią, kiedy drzewa dookoła pokrywają liście w kolorze czerwieni, żółci i brązu.

4. Most na Jeziorze Pilchowickim został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Konstrukcja, którą można tutaj podziwiać w dzisiejszych czasach została zbudowana dopiero ponad rok po zakończeniu drugiej wojny światowej.

5. Ze względu na wyjątkowo malownicze położenie i bogatą florę, okolice Jeziora Pilchowickiego bardzo często stają się naturalną scenografią dla sesji ślubnych. Uwielbiają je również fotografowie specjalizujący się w fotografii krajobrazowej.

6. Dookoła jeziora znajdują się liczne trasy spacerowe, a każda z nich pozwala podziwiać okolicę z zupełnie innej perspektywy. Jest to bardzo atrakcyjny cel podróży dla miłośników aktywnego wypoczynku i natury.

7. Zapora Pilchowice jest najwyższą zaporą kamienną i łukową w Polsce, a także drugą pod względem kolejności powstania. Asumptem do powstania zapory była wielka powódź, do jakiej doszło tutaj w 1897 roku.

8. Zapora w Pilchowicach znalazła swoje odwzorowanie w grze Zaginięcie Ethana Cartera. Jest to komputerowa gra przygodowa, w której główną postacią jest detektyw Paul Prospero.

9. Na stacji kolejowej Pilchowice-Nielestno zostały nakręcone sceny do popularnego filmu “Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego, w którym zagrali Marcin Kociniak i Leonard Pietraszak.

10. Narodowy Instytut Dziedzictwa wpisał na listę zabytków między innymi murowano-drewniany dom o numerze 122, który pochodzi z początku XIX wieku. W Pilchowicach znajduje się również kościół pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej również z XIX wieku.

11. Dziki Wąwóz znajduje się niedaleko jeziora. To wyjątkowo malowniczy wąwóz, gdzie po wielkich głazach spływają kaskady wody. Miejsce pozwala odpocząć z dala od ludzi i napawać się niczym niezmąconym kontaktem z naturą.

12. Park Krajobrazowy Doliny Bobru znajduje się na terenie kilku gmin i zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak dziki, jelenie, lisy, puchacze, sarny, zające i nietoperze.

4.4/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić