Jasna Góra 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jasna góra
foto – Pixabay

Pierwsze wzmianki o Częstochowie pochodzą z roku 1220. Jeśli zaś sięgnąć do zarania klasztoru na Jasnej Górze to najpewniej jego początek przypada na rok 1382 w którym sprowadzono do miasta zakonników. Zakonnicy przybyli do Częstochowy byli paulinami i dotarli tu z klasztoru św. Wawrzyńca znajdującego się w okolicach węgierskiego miasta Buda.

1. Paulinów sprowadził na Jasną Górę książę Władysław Opolczyk. Pierwszym „majątkiem” paulinów był drewniany kościół znajdujący się na wzgórzu. Schronieniem dla zakonników była murowana strażnica znajdująca się w pobliżu kościoła.

2. Pierwszą obsadę przyszłego klasztoru stanowiło 16 zakonników.

3. W roku 1384 zakonnicy otrzymali z rąk księcia Władysława Opolczyka obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Wraz z pojawieniem się obrazu zaczęto go nazywać Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

4. Historia związana z pochodzeniem i dziejami Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej do dnia dzisiejszego budzi wiele kontrowersji. Sam obraz wykonany został na płótnie naklejonym na trzy sklejone na styk deskami lipowymi. Obraz ma rozmiar 122,2×82,2 centymetra, wraz z ramą ma 137×97,2 centymetra.


→ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Częstochowie


5. Jedna z legend głosi, że obraz został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na deskach pochodzących ze stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Według tej legendy obraz wędrował po Europie, aż w końcu trafił do rąk księcia Władysława Opolczyka i został przez niego ofiarowany paulinom, sprowadzonym przez niego do Częstochowy.

6. Najbardziej prawdopodobna historia powstania obrazu, związana jest z nieznanym i niezidentyfikowanym malarzem włoskiego pochodzenia, który namalował go w XIV wieku. Pomimo bardzo dużego prawdopodobieństwa co do twórcy i czasu powstania obrazu, sprawa ta nadal budzi wiele kontrowersji.



7. Określenie Jasna Góra ma swój rodowód związany z paulinami, którzy swoją nową siedzibę nazwali tak jak miejsce, z którego się wywodzą: Claro Monte Budensi w Budzie.

8. Początek Jasnej Góry związany jest z Władysławem Opolczykiem, jednak zasługi w budowie całego kompleksu klasztornego, należą do innego Władysława, a mianowicie do króla Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi bo to ich hojne dary i nadania umożliwiły rozbudowę kościoła i klasztoru.

9. Klasztor na Jasnej Górze nie ustrzegł się splądrowania i tak w roku 1430 dokonali tego rycerze rozbójnicy niszcząc słynny już w całej Polsce Obraz Matki Boskiej. Dzięki steraniom króla Jagiełły obraz został uratowany i odrestaurowany.

10. Klasztor na Jasnej Górze od samego początku swojego istnienia stał się miejscem pielgrzymowania ludzi z różnych zakątków ówczesnej Polski i ten ruch pielgrzymkowy trwa do dnia dzisiejszego. Wszystko to jest za sprawą cudownej mocy jaką można w drodze łaski otrzymać modląc się do Matki Boskiej Częstochowskiej. Te niesamowite i niewyjaśnione moce Cudownego Obrazu są do dziś badane zarówno przez władze kościelne jak i świeckie.

11. Szczególnego znaczenia Jasna Góra wraz ze znajdującym się na niej klasztorem, odegrała podczas potopu szwedzkiego. W roku 1655, a dokładniej 28 listopada tegoż roku rozpoczęło się oblężenie Częstochowy przez wojska szwedzkie. Podczas tego oblężenia trwającego do 27 grudnia, klasztor opierał się atakom Szwedów i nie został przez nich zdobyty.

12. Klasztor na Jasnej Górze nie był zawsze twierdzą. Projekt przekształcenia klasztoru w twierdzę zrodził się w XVII wieku za panowania króla Zygmunta III Wazy. Budowa twierdzy trwała 30 lat, wraz z jej zakończeniem zainstalowano tam 18 dział lekkich i 12 polowych, a załogę twierdzy stanowił oddział 150 żołnierzy uzbrojonych w muszkiety. Część fortecznych budowli została rozebrana na początku XIX wieku, również wówczas wyprowadzono z Jasnej Góry żołnierzy.

13. Ważnym elementem związanym z Jasną Górą jest widoczna z daleka od miasta wieża. Została ona zbudowana w latach 1617-1625. Wieża powstała na miejscu dawnej studni. Wieża nie była od początku tak wysoka jak dziś. Swoją wysokość wynoszącą ponad 106 metrów zawdzięcza ostatniej dużej przebudowie wykonanej po pożarze z sierpnia 1900 roku.

14. Jasnogórski skarbiec zbudowany w latach 1649-1651 jest miejscem przechowywania najcenniejszych darów wotywnych i innych cennych przedmiotów pochodzących od licznie przybywających tu na przestrzeni wielu wieków pielgrzymów.

15. Jasna Góra i znajdujący się na niej klasztor jest miejscem, do którego odbywają się pielgrzymki wiernych. Pielgrzymi przybywają do obrazu Matki Boskiej w różnej formie. Najpopularniejsze są pielgrzymki piesze organizowane każdego roku na obchodzone 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bardziej znane jako święto Matki Boskiej Zielnej. Najstarsza pielgrzymka i zarazem pierwsza miała miejsce w roku 1637 i była to Kaliska Pielgrzymka na Jasną Górę. Do ciekawostek zaliczyć należy fakt, że Kaliska Pielgrzymka jest jedyną w Polsce, której drogę zarówno do Częstochowy jak i z powrotem pielgrzymi odbywają pieszo.

4.1/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić