Istebna Atrakcje 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Scotch Mist / Wikipedia

Istebna to niewielka miejscowość leżąca w województwie śląskim, położona zaledwie 6 kilometrów od Trójstyku w Jaworzynce: miejsca, gdzie stykają się granice Polski, Słowacji i Czech. Ta znana, beskidzka wieś cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski, a spokój, wspaniałe widoki i doskonała lokalizacja sprawiają, że corocznie Istebną odwiedzają tysiące turystów. Pierwsze osady na tym terenie powstały już w XVI wieku, jednak dopiero najnowsza historia przyniosła Istebnej należny jej rozwój jako wartościowy ośrodek turystyczny.

Najważniejsze atrakcje Istebnej i okolic, które z pewnością warto odwiedzić podczas wypoczynku w Beskidzie Śląskim:

1. Przełęcz Kubalonka

Przełęcz Kubalonka znajduje się na wysokości ponad 760m n.p.m. pomiędzy szczytami Beskidu Śląskiego, z których najwyższą jest Kubalonka (830m n.p.m.). Przez środek przechodzi droga, która łączy Wisłę i Istebną: dwie miejscowości o ważnym znaczeniu turystycznym dla całego regionu. Dotrzeć tu można m.in. szlakami czerwonymi i zielonymi, a także Głównym Szlakiem Beskidzkim. Podczas przejścia przez przełęcz czekają na nas wspaniałe widoki łagodnych wzgórz, zielone hale, a także kilka ważnych punktów regionalnych, takich jak drewniany kościół z końca XVIII wieku.

2. Trójstyk w Jaworzynce

Zaledwie 6 kilometrów od centrum Istebnej położona jest niezwykła atrakcja: Trójstyk w Jaworzynce. To miejsce, w którym stykają się granice trzech państw – Polski, Słowacji i Czech. W okolicy obelisku wyznaczającego Trójstyk znajdują się liczne alejki, ławeczki i zaciszne miejsca do odpoczynku. Obecnie Trójstyk stanowi niemałą atrakcję turystyczną, a odwiedzający chętnie robią sobie zdjęcia na granicy trzech państw.

3. Centrum Pasterskie w Koniakowie

Centrum Pasterskie w Koniakowie to szczególna atrakcja dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. W Centrum Pasterskim możemy zwiedzić wystawę poświęconą lokalnej kulturze pasterskiej, skorzystać z szerokiej oferty lokalnych wyrobów tutejszej Bacówki, a także wziąć udział w ciekawych warsztatach i prelekcjach dla młodszych i starszych gości.

4. Ośrodek Zagroń

Ośrodek Zagroń to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek i rodzin z dziećmi. Jego najważniejszą częścią jest Park Wodny Olza, w którym znajdują się baseny, zjeżdżalnie, sauny i różnego rodzaju wodne atrakcje dla najmłodszych. W okresie zimowym na terenie Ośrodka Zagroń funkcjonuje stacja narciarska z wyciągami, a także dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

5. Bacówka na Złotym Groniu

Złoty Groń (710 m n.p.m.) w Istebnej to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników jazdy na nartach oraz góralskiej kultury. Można nacieszyć się  tutaj wspaniałymi widokami, można też odpocząć w słynnej bacówce, w której można kupić owcze sery, m.in. bryndz, oscypki i bunc. Sama bacówka przyciąga klimatem i architekturą, dzięki czemu na Złotym Groniu wciąż można zdobywać ciekawe wiadomości na temat pasterstwa i jego historii w Beskidzie Śląskim.

6. Muzeum malarza i grafika Jana Wałacha

Muzeum poświęcone Janowi Wałachowi – lokalnemu twórcy, który specjalizował się w malarstwie i tworzeniu rycin w drewnie. Poza pracami artysty zwiedzić tu można oryginalne wyposażenie i sprzęt malarski. Duże wrażenie robi sam dom rodzinny Wałachów – piękny, drewniany budynek sprzed 100 lat, który utrzymany jest w typowo góralskiej stylistyce.

7. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Znajdująca się w Istebnej Izba Pamięci Jerzego Kukuczki to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w całej miejscowości. Muzeum zostało założone w 1996 roku przez żonę tragicznie zmarłego himalaisty. W środku obejrzeć można bogatą wystawę poświęconą pamięci podróżnika, a także liczne fotografie, dokumenty i różnego rodzaju pamiątki z wypraw na szczyty najwyższych gór świata.

8. Chata Kawuloka

Chata Kawuloka w Istebnej to Izba Regionalna będąca równocześnie lokalnym skansenem. Umiejscowiona jest w zabytkowej, drewnianej chacie pochodzącej z drugiej połowi XIX wieku. W środku obejrzeć można dużą ekspozycję związaną z kulturą regionalną Istebnej i okolicznych miejscowości. Znajdują się tu m.in. sprzęty muzyczne, meble, różnego rodzaju narzędzia użytkowe i liczne pamiątki folklorystyczne.

9. Muzeum Koronki

Chyba każdy słyszał o słynnej koniakowskiej koronce – to właśnie na jej cześć powstało Muzeum Koronki, miejsce, które trzeba zwiedzić podczas pobytu w Istebnej. Założone zostało już 1962 roku po śmierci wybitnej koronkarki Marii Gwarek. W Muzeum Koronki zobaczymy piękne elementy garderoby i wyposażenia domów, które zachwycą miłośników wyrobów lokalnych.

10. Muzeum Regionalne „Na Grapie”

Podczas wizyty w Jaworzynce nie sposób ominąć Muzeum Regionalnego „Na Grapie”. To wspaniałe miejsce poświęcone jest lokalnej kulturze. Podziwiać tu można dużą kolekcję regionalnych instrumentów muzycznych, stroje ludowe, a także wiele wspaniałych okazów sztuki folklorystycznej. Ciekawą atrakcją są organizowane w Muzeum warsztaty dotyczące m.in. wypieku regionalnego pieczywa.

11. Ośrodek Narciarski Złoty Groń

Na terenie ośrodka znajdują się liczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Do dyspozycji gości oddano sześcioosobową kolej linową o długości ośmiuset metrów, wyciąg teleskopowy „Gronik” o długości dwustu dziewięćdziesięciu metrów oraz czterdziestometrową strefę dla dzieci z taśmą.

12. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz centrum ekologiczne Ursus to miejsca, które świetnie sprawdzą się w przypadku wycieczek z dziećmi, ale nie tylko. Pracownicy tych miejsc przykładają szczególną wagę do środowiska, a na miejscu można poznać ciekawostki na temat roślinności i zwierząt zamieszkujących te okolice.

13. Park Wodny Olza

Choć Istebna kojarzy się z nartami i wędrówkami po Beskidzie Śląskim, czeka tu sporo atrakcji dla osób lubiących zabawy w wodzie. Można się o tym przekonać w Parku Wodnym Olza, który jest częścią Kompleksu Zagroń Istebna.

Ten popularny aquapark przyciąga rekreacyjnym basenem, zjeżdżalnią i rwącą rzeką. Można tu również skorzystać z hydromasażu lub pobytu w jacuzzi, można skorzystać z sauny i tężni solnej, polecanej przy problemach z zatokami i górnymi drogami oddechowymi.

14. Park Linowy Base Camp

Niedaleko ośrodka znajduje się Park Linowy Base Camp, na terenie którego stworzono trasy o różnym stopniu trudności, dzięki czemu dzieci w różnym wieku będą mogły sprawdzić, jak radzą sobie na torach pełnych przeszkód. Znajduje się tutaj również tyrolka, którą można zjechać pomiędzy drzewami.

15. Miejscowość Wisła

Wisła to idealne miejsce dla kuracjuszy oraz dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Beskidzie Śląskim. Kusi pobliska Czantoria i Stożek, kuszą Trzy Kopce Wiślańskie i Barania Góra, na zboczach której zaczyna swój bieg rzeka Wisła. Samo miasto jest znanym uzdrowiskiem, ośrodkiem sportów zimowych i ciekawym celem historycznej wycieczki. Co warto zobaczyć? Dom Zdrojowy, ewangelicki kościół oraz Zameczek Myśliwski Habsburgów. Rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu, Galeria Adama Małysza, miejsca związane z Bolesławem Prusem oraz Willa Ochorowiczówka, dziś znana jako Muzeum Magicznego Realizmu – oto kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w Wiśle.

16. Dolina Białej Wisełki

Dolina Białej Wisełki to idealne miejsce na rodzinny spacer. Przez cały rok można spacerować wzdłuż potoku, który – po połączeniu z wodami Czarnej Wisełki – tworzy Wisłę. Do słynnych wodospadów, znanych jako Kaskady Rodła, każdy dojdzie bez problemu. Co dalej? Można wrócić w stronę Wisły Czarnej, można kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem turystycznym. Prowadzi on na szczyt Baraniej Góry, na zboczach której ma swe źródła królowa polskich rzek.

17. Restauracje w Istebnej

Cały obszar Beskidu Śląskiego słynie z doskonałej kuchni, a skosztowanie lokalnych specjałów to jedna z największych atrakcji regionu. Niemal na każdym kroku będziemy natykać się na doskonałe góralskie sery, wspaniałe, świeże pieczywo i lokalne wyroby wędliniarskie. W okolicznych schroniskach czekać na nas będzie aromatyczna, intensywna w smaku kwaśnica i doskonałe prażuchy czyli „kluski” ziemniaczane zwykle podawane ze skwarkami.

Wśród wielu lokalnych restauracji warto wyróżnić Karczmę Kubalonkę, która słynie z serwowania wspaniałych dań regionalnych. Spróbować tu można m.in. wspaniałej kwaśnicy i lokalnej wersji żurku, a także różnych typowych potraw kuchni polskiej. Możemy skusić się również na półmiski z pysznymi, świeżymi pierogami i doskonałymi mięsami.

Odrobinę luksusu zapewni nam pobyt w pięknym Dworze Kukuczka, z którego ogrodu możemy podziwiać piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Warto spróbować tu wspaniałych dań na bazie jagnięciny m.in. aromatycznych zup na bazie wędzonki czy jagnięciny podawanej z warzywami i grillowanymi ziemniakami. W menu nie brakuje również wybornych potraw kuchni polskiej, takich jak tatar wołowy, pierogi z kaczką czy grillowane żeberka.

Szukając doskonałej kuchni w Istebnej z pewnością trafimy do Karczmy Leśniczówka, gdzie serwowane są wyborne dania regionalnej kuchni. Restauracja znana jest z doskonałych makaronów, a także z podawania wspaniałych mięs. Zjemy tu m.in. pyszną golonkę, aromatyczne polędwiczki z dodatkiem klusek śląskich czy tradycyjne pierogi. Warto skusić się także na półmisek z mięsami i dodatkami dla dwojga.

Miłośnicy regionalnych smaków powinni zawitać także do Karczmy Ochodzita. Specjalnością tego miejsca jest pyszna gęś podawana z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą. W menu znajdziemy także duży wybór świeżo robionych pierogów (m.in. z jabłkami, z serem i szpinakiem czy smażone pierogi z ciasta francuskiego). W ofercie restauracji znajdziemy także różnego rodzaju śledzie, lokalne sery i dania na bazie grzybów. Wśród specjalności lokalu wyróżnić można również dania z cielęciny.

18. Gdzie nocować w Istebnej ?

Złoty Groń Resort & Spa – Hotel oferuje wszystko, czego do odpoczynku potrzeba – mnóstwo atrakcji dla dzieci, basen zewnętrzny i wewnętrzny oraz przepiękny widok na panoramę Beskidów. W hotelu znajduje się także bogata strefa dla dorosłych, którzy marzą o głębokim relaksie w zaciszu strefy Wellness – gustownie urządzone pomieszczenia z saunami, strefą relaksu i schładzania. Warto skorzystać także z menu, które oferuje tutejsza restauracja, serwująca przepyszne regionalne dania w stylu slow.

Istebna, choć wyjątkowo niewielka, cieszy się dużą popularnością wśród turystów. To miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Dziesiątki wspaniałych tras widokowych, mnóstwo atrakcji dla miłośników sportu, świetna lokalizacja w samym sercu gór i doskonała, regionalna kuchnia sprawiają, że to idealne miejsce nawet na długi urlop.

4.1/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić