5 Ciekawostek o Hali Rysianka 🗺️

hala rysianka
Schronisko PTTK na Hali Rysiance / foto -Autorstwa I, Pudelek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2300499

Hala Rysianka to wielka polana znajdująca się w Beskidzie Żywieckim. Jej nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do rysia, który kiedyś znacznie częściej tutaj występował. Ze względu na wyjątkowo malownicze położenie i obecność schroniska polana ta cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Beskidy. Co warto wiedzieć o Hali Rysiance i jakie atrakcje czekają na turystów w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Hala Rysianka znajduje się na wysokości od 1150 do 1260 metrów nad poziomem morza i jest jedną z najbardziej widokowych hal w całych Beskidach. Rozpościera się z niej widok na Babią Górę, Pilsko, a jeśli pogoda dopisuje, to również na Tatry i Małą Fatrę.

2. Schronisko PTTK na Hali Rysiance jest położone 1290 metrów nad poziomem morza i zostało wybudowane dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej. Na początku miało być budynkiem mieszkalnym i było budowane bez koniecznych pozwoleń przez Gustawa Pustelnika.

3. Podczas drugiej wojny światowej schronisko funkcjonowało jako “Privat-Baude Lipowska i było bazą, z której korzystali żołnierze niemieccy. Dopiero w 1947 roku schronisko doczekało się oficjalnego otwarcia przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Znajduje się tutaj pięćdziesiąt miejsc noclegowych, bufet oraz boiska do siatkówki i koszykówki. Tuż obok usytuowany jest wyciąg narciarski.

4. Geopark Glinka to park rozrywki w Ujsołach, który doskonale sprawdza się podczas wycieczek rodzinnych z dziećmi. Na jego terenie znajdują się między innymi odkryty basen, ścianka wspinaczkowa, zjazd tyrolką czy małpi gaj. W tutejszym parku linowym znajdują się trasy o różnym stopniu trudności, z których mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

5. Przez tę część Beskidów przechodzi interesujący Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W sumie ma on ponad czterysta kilometrów długości, a na trasie znajduje się kilkadziesiąt obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, kolejnictwem, włókiennictwem czy też przemysłem spożywczym.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić