Góry Kamienne – Informacje i Ciekawostkami

kamienna góra
foto – Autorstwa Timaska – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24295370

Góry Kamienne to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Rozciągają się one wzdłuż polsko-czeskiej granicy, pomiędzy Górami Sowimi i Wałbrzyskimi, Karkonoszami i Rudawami Janowickimi. Góry Kamienne szczególnie popularne są wśród miłośników aktywnego wypoczynku – nie tylko amatorów pieszych wędrówek, ale również pasjonatów narciarstwa i jazdy na rowerach po górskich szlakach.

1. Góry Kamienne podzielone są na cztery mniejsze części: Góry Suche, Góry Krucze, Czarny Las i Pasmo Lesistej.

2. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra, której wierzchołek położony jest na wysokości 936m n.p.m. Na szczyt góry prowadzą dwa szlaki piesze (niebieski i żółty) oraz dwa szlaki rowerowe, które rozpoczynają się w miejscowości Głuszyca.

3. Na terenie Gór Suchych znajdują się ruiny trzynastowiecznego Zamku Radosna, który w średniowieczu pełnił funkcję obronną szlaków handlowych oraz granicy polsko-czeskiej.

4. Jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Górach Kamiennych jest Przełęcz Trzech Dolin. Mieści się ona u podnóża najwyższego wzniesienia w tym paśmie górskim: Waligóry. Na Przełęczy Trzech Dolin znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można m.in. do Sokołowska, Jedliny, Głuszycy i Wałbrzycha. Na terenie przełęczy położone jest również schronisko “Andrzejówka”, które oferuje noclegi i wyżywienie.

5. Od blisko czterdziestu lat na terenie Gór Kamiennych (w okolicy Przełęczy Trzech Dolin) odbywa się zimowa, międzynarodowa impreza narciarska “Bieg Gwarków”.

6. W Górach Kamiennych położony jest rezerwat przyrody nieożywionej “Kruczy Kamień”. Jego charakterystyczną cechą są liczne formacje skalne oraz wzniesienie Krucza Skała o wysokości 681m n.p.m.

7. Przez zbocza Leszczyńca przebiega polsko-czeska granica. W tym miejscu znajduje się kamienny posąg, zwany Trójpańskim Kamieniem, który został postawiony w 1732 roku i stanowił trójstyk granic Śląska, Czech oraz Hrabstwa Kłodzkiego.

8. Dzikowiec Wielki to góra wyjątkowo popularna wśród turystów. Ma wysokość 836m n.p.m. i znajduje się na terenie pasma górskiego Lesistej. Na Dzikowcu Wielkim znajduje się wysoka wieża widokowa oraz położony w pobliżu Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny “Góra Dzikowiec”.

9. Jedną z najpopularniejszych miejscowości w okolicach Gór Kamiennych jest Głuszyca – zabytkowe miasteczko, którego historia sięga roku 1300. W Głuszycy znajduje się wiele zabytków architektonicznych (m.in. zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, osiemnastowieczny, barokowy pałac oraz Kościół Matki Boskiej Królowej Polski) oraz atrakcji o dużym znaczeniu historycznym (np. kompleks sztolni z czasów II wojny światowej “Podziemne Miasto Głuszczyca” oraz pobliska “Osówka”).

10. W Górach Kruczych znajduje się tzw. Dolina Miłości, której nazwa – choć dolina faktycznie stanowi miejsce częstych spacerów wśród zakochanych – pochodzi od przepływającego nią potoku o nazwie “Miłość”.

11. Roślinność Gór Kamiennych jest bardzo dobrze zachowana. Większość terenu porastają gęste lasy świerkowe. Spotkać można tu kilka chronionych gatunków roślin, takich jak śnieżyca wiosenna, lilia złotogłów oraz gwiazdnica gajowa.

12. Jedną z największych miejscowości w okolicach Gór Kamiennych jest… Kamienna Góra. Jest to niewielkie, wyjątkowo malownicze miasteczko, które zamieszkuje blisko 19 tysięcy osób. W Kamiennej Górze znajduje się wiele zabytkowych świątyń: Kościół Bożego Ciała, Kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół Matki Bożej Różańcowej. W miejscowości warto zwiedzić również Muzeum Tkactwa oraz rynek miejski, dookoła którego umiejscowione są kolorowe, barokowe kamienice.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić