Czupel – Informacje i Ciekawostki

czupel
foto – Autorstwa Michał Płachta (micio) – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1147924

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, który znajduje się w jego zachodniej części, a dokładnie na zachód od Doliny Soły. Ze względu na bardzo malownicze położenie i liczne atrakcje wokół cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Czupel wznosi się na wysokość 930 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność wynosi 523 metry.

2. Czupel stanowi zwornik dla kilku grzbietów, w to oznacza, że spotykają się one w miejscu, gdzie stoi. Szczyt sąsiaduje z niższym o 31 metrów Rogaczem, od którego oddziela go przełęcz Wysokie Siodło.

3. Cały szczyt jest zalesiony. Wśród drzew dominują tutaj buki i świerki, ale flora jest o wiele bogatsza. Można tutaj zobaczyć rzadką naparstnicę purpurową.

4. Wycinka drzew na szczycie spowodowała, że stał się on naturalnym punktem widokowym. Ludzie, którzy dojdą na jego wierzchołek, mają stąd okazję podziwiać Pogórze Śląskie z Jeziorem Goczałkowickim, Jezioro Międzybrodzkie, Bukowski Groń, Złotą Górkę czy też Pasmo Bliźniaków.

5. Wzdłuż szlaku turystycznego na grzbiecie Czupla ułożono długie wały kamieni, które zabrano na dawnych halach. Mieszkańcy okolicznych miejscowości nazywają je kródami.

6. Czupel to szczyt, który przyciąga nie tylko miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również fanów historii. Na trasie można do dzisiaj zobaczyć pozostałości po okopach z okresu drugiej wojny światowej.

7. Na wschodnim grzbiecie Czupla znajdują się malownicze polany, z których rozpościera się piękny widok na Pilsko, Babią Górę, a nawet Tatry i Małą Fatrę.

8. Czupel należy do Korony Gór Polski, a przez jego szczyt wiedzie niebieski szlak turystyczny, który na przełęczy Wysokie Siodło krzyżuje się ze szlakiem czerwonym. Ten pierwszy prowadzi z Czernichowa przez Suchy Wierch, a drugi z Łodygowic do Międzybrodzia Bialskiego.

9. Jeszcze przed rokiem 1914 przy szlaku wiodącym z Czupla na Magurkę Wilkowicką powstało schronisko turystyczne “Widok na Tatry”. Znajdowały się w nim restauracja oraz zaplecze noclegowe. Schronisko przetrwało drugą wojnę światową, ale spłonęło w 1967 roku i nigdy nie zostało odbudowane.

10. Na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego znajduje się Jezioro Żywieckie, czyli zbiornik retencyjny będący jedną z większych atrakcji regionu. Zostało utworzone w 1966 roku, a dziś trudno wyobrazić sobie tutejszy krajobraz bez niego.

11. U stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego położone jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym miasto, Bielsko-Biała. Jest to ważny ośrodek handlowy, akademicki i kulturalny, który zasłynął z popularnych bajek “Bolek i Lolek” czy “Reksio”.

12. Bielsko-Biała to miasto, które zachwyca architekturą i sferą kulturalną. Znajdują się tutaj liczne muzea, a jednym z najciekawszych jest Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Historyczne centrum Bielska-Białej nadaje się na długie spacery, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za architekturą i historią.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić