Chańcza to niewielka wieś znajdująca się w województwie świętokrzyskim. Liczba ludności nie przekracza czterystu osób. Niegdyś należała do klasztoru cystersów jędrzejowskich. Obecnie jest to wieś o wyjątkowo spokojnym charakterze, do której przybywają przede wszystkim turyści spragnieni odpoczynku nad Zalewem Chańcza.
Dlaczego warto wybrać się w ten region Polski? Jakie atrakcje czekają w miejscowości Chańcza i jej okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.
1. Jezioro Chańcza
Jezioro (Zalew) Chańcza to jedna z największych atrakcji w okolicy. Zbiornik retencyjny powstał w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych a jego całkowita powierzchnia przekracza trzysta hektarów.
W jego obrębie znajdują się dwa strzeżone kąpieliska. Dodatkowo Zalew Chańcza to wyśmienite miejsce dla dla miłośników sportów wodnych. Do dyspozycji jest wypożyczalnia wodnych rowerów, narty wodne czy kitesurfing.
2. Pustelnia Złotego Lasu
W Rytwianach znajdujących się zaledwie 17 kilometrów dalej, znajduje się wspaniała Pustelnia Złotego Lasu. To pochodzący z XVII wieku kompleks klasztorny, w którym czas już dawno temu się zatrzymał. Panuje tutaj spokój i atmosfera, którą trudno porównać do czegokolwiek innego. Obecnie na terenie obiektu funkcjonuje Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne, w którym można wypocząć.
3. Opatów
Nieco ponad 30 kilometrów od Chańczy znajduje się z kolei Opatów. Warto udać się na wycieczkę do tego miasta z kilku względów, choć wielu turystów uważa, że największą atrakcją tego miejsca jest Podziemna Trasa Turystyczna. Niegdyś korytarze pełniły funkcję magazynów kupców, którzy nie byli w stanie przechowywać towarów we własnych piwnicach.
4. Zamek w Szydłowie
Bez wątpienia warto również wybrać się na zwiedzanie zamku królewskiego w Szydłowie. Budowa tego zamku zaczęła się jeszcze w XIV wieku. Obecnie na terenie obiektu znajduje się Muzeum Regionalne w Szydłowie z ekspozycjami geologicznymi, historycznymi i archeologicznymi.
5. Synagoga w Szydłowie
Niespełna dziewięć kilometrów od Chańczy leży miejscowość o nazwie Szydłów. W mieście tym znajduje się najstarsza synagoga w całym województwie. Jej historia sięga XVI wieku. Ze względu na to, że była synagogą o charakterze obronnym, grubość jej murów sięgała dwóch metrów. Jest udostępniona do zwiedzania i z całą pewnością warto zobaczyć jej wnętrze.
6. Brama Krakowska w Szydłowie
Również w Szydłowie znajduje się słynna Brama Krakowska strzegąca wejścia do miasta. Przed laty takich bram było aż trzy, aczkolwiek tylko ta jedna zachowała się do dzisiejszych czasów. Jest uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków w całym mieście, a turyści chętnie przybywają do Szydłowa, by zrobić sobie przy niej pamiątkowe zdjęcie.
7. Muzeum Starożytnego Hutnictwa
Ponad 20 kilometrów od Chańczy, w Nowej Słupi znajduje się Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Prosperuje od lat sześćdziesiątych. Na przestrzeni tych lat udało się zgromadzić imponującą kolekcję eksponatów związanych z hutnictwem. Warto wybrać się tutaj z dziećmi.
8. Zamek Krzyżtopór
Będąc w województwie świętokrzyskim nie sposób pominąć jednych z najpiękniejszych ruin w całej Polsce. Mowa oczywiście o ruinach Zamku Krzyżtopór. Ta wspaniała rezydencja pałacowa powstawała w pierwszej połowie XVII wieku. Wówczas cieszyła się mianem największej w całej Europie. Bez wątpienia jest to doskonałe miejsce na spędzenie ekscytującego dnia w gronie rodziny.
9. Labirynt w kukurydzy
W pobliskich Kurozwękach znajduje się labirynt w kukurydzy. Trzeba przyznać, ze z lotu ptaka prezentuje się doskonale, aczkolwiek znacznie większą atrakcją jest spróbowanie własnych sił w labiryncie. To doskonała forma zabawy dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Labirynt należy do kompleksu pałacowego znajdującego się tuż obok. Co ciekawe co roku przybiera on inne kształty.
10. Bizony w Kurozwękach
W Kurozwękach znajduje się również hodowla bizonów. To niepowtarzalna okazja do tego, by podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Istnieje również możliwość zapisania się na Safari Bizon. Taka zorganizowana wycieczka po parku wymaga wcześniejszej konsultacji telefonicznej, ale zdecydowanie warto się na taką atrakcję zdecydować.
11. Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła
W pobliskim Kotuszowie znajduje się kościół św. Jakuba Starszego Apostoła. To zabytkowa budowla, której historia sięga XVII wieku. Nie trzeba być miłośnikiem architektury sakralnej, by docenić kunszt architekta i wspaniałe wnętrze tego niepozornego kościoła.
12. Osada Średniowieczna
Osada Średniowieczna znajduje się nieco ponad 30 kilometrów od Chańczy. To właśnie tutaj znajduje się słynne w regionie Babyjagowo. Na terenie obiektu znajduje się znana Chatka Baby Jagi na kurzej stópce czy jaskinia Zbója Madeja. To zdecydowanie miejsce, do którego warto przyjechać z dziećmi. Pełno tutaj bajkowych motywów, które są znane dzieciom.
13. Gdzie zjeść w Chańczy
W samej Chańczy znajdziemy kilka punktów gastronomicznych, w których będziemy mogli się posilić po intensywnym dniu. Jednym z nich jest Tawerna Chańcza, w której będziemy mogli delektować się dobrą kuchnią polską, a kolejnym miejscem jest Bar Nad Zalewem Chańcza. To miejsce, w którym latem często odbywają się różnego rodzaju imprezy.