Atrakcje Brodnica 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

brodnica
fotografia by 1bumer / Wikipedia

 

Brodnica to niewielkie miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim przy drodze krajowej nr 15, między Toruniem a Ostródą, tuż przy Brodnickim Parku Krajobrazowym.

Usytuowane jest po obu stronach rzeki Drwęcy, aczkolwiek właściwa historyczna część miasta znajduje się na prawym jej brzegu.

Pierwsze wzmianki dotyczące Brodnicy pochodzą z XIII wieku. Historyczne źródła donoszą również, że na początku XIV wieku zaczęła się budowa zamku w mieście. W 1317 roku po raz pierwszy w dokumentach Brodnica widnieje jako miasto, a zatem posiadała już wówczas prawa miejskie. 

Obecnie Brodnica jest miejscem, do którego ochoczo wybierają się turyści poszukujący w miarę spokojnej lokalizacji na letni wypoczynek.

Co warto zobaczyć w mieście i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji. 


1. W celu poznania tego regionu warto udać się do Muzeum w Brodnicy, które funkcjonuje już od lat siedemdziesiątych. To wyjątkowa placówka, dzięki której będziemy mieli okazję poznać historię Brodnicy i jej okolic. Obiekt podzielono na kilka kategorii – historię, archeologię, etnografię oraz przyrodę. Działa tutaj również Centrum Edukacji Ekologicznej.

2. Najbardziej charakterystyczna budowla znajduje się przy ulicy Zamkowej. Mowa oczywiście o ruinach zamku krzyżackim w Brodnicy z wieżą liczącą sobie nieco ponad 50 metrów. Budowa zamku rozpoczęła się w pierwszych latach XIV wieku. Niestety po zamku pozostała jedynie wspomniana wysoka ośmioboczna dolna wieża oraz pozostałości murów.

Obecnie na terenie zamku można podziwiać wystawy stałe i czasowe. 

3. Ważną atrakcją Brodnicy jest Pałac Anny Wazówny, która mieszkała tutaj na początku XVII wieku. To prawdziwa perełka architektoniczna, którą warto obejrzeć z bliska. Obecnie w tym miejscu znajduje się publiczna biblioteka oraz sala ślubów. Nie zmienia to jednak faktu, że do środka można wejść i przede wszystkim warto to zrobić. 


4. Brama Chełmińska została wybudowana w XIII wieku. W tej wspaniałej budowli obecnie organizowane są różnego rodzaju wystawy czasowe. Trzeba również dodać, że sama brama stała się siedzibą galerii sztuki współczesnej. To miejsce, które bez wątpienia należy zobaczyć, będąc w Brodnicy. 


5. Bez wątpienia trzeba udać się na brodnicki rynek, który różni się nieco od innych rynków. To jeden z nielicznych rynków w naszym kraju, które zostały zbudowane na planie trójkąta. Trójkątny rynek jest niemałą atrakcją Brodnicy, ale również miejscem, w którym można bardzo przyjemnie spędzić czas. Jak zwykle bywa przy centralnym punkcie miasta, tak i tutaj znajdują się tutaj restauracje i knajpki, w których będziemy mogli się posilić. 

*na dole artykułu można przeczytać legendę o powstaniu rynku w Brodnicy.

6. Brodnicki Park Krajobrazowy funkcjonuje od lat osiemdziesiątych. Na jego terenie znajduje się Jezioro Bachotek oraz Bagienna Dolina Drwęcy. To idealna miejsce na długi spacer w otoczeniu przepięknej przyrody. Warto dodać, że sam park liczy sobie ponad szesnaście tysięcy hektarów, a w jego obrębie znajduje się niespełna sześćdziesiąt jezior. 

7. Sporą atrakcją turystyczną jest Jezioro Bachotek, które usytuowane jest na terenie Pojezierza Brodnickiego. Mieści się zaledwie sześć kilometrów od Brodnicy. Turystyczne atrakcje w postaci ośrodków wypoczynkowych znajdują się na wschodnim brzegu. Turyści mają do dyspozycji również wypożyczalnię sprzętu wodnego. 


8. W Brodnicy znajdziemy kilka ciekawych szlaków rowerowych, co jest nie lada atrakcją dla zapalonych rowerzystów, którzy nie wyobrażają sobie udanych wakacji bez przejażdżek. Najdłuższa trasa została otwarta w 2015 roku. Liczy sobie ponad osiem kilometrów długości i jest pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy Brodnicą a sąsiednią wsią Zbiczno. Na trasie znajdziemy specjalne ławeczki, przy których będzie można odpocząć podczas postoju. 

9. Wartym odwiedzenia miejscem jest Jezioro Ciche. Wielu turystów uważa, że to najpiękniejsze jezioro w okolicy, a tych przecież tutaj nie brakuje. Jego lokalizacja jest wyjątkowo malownicza, bo otoczone jest lasami a według danych jest najczystszym zbiornikiem wodnym w tym regionie. Warto wybrać się na rejs kajakiem lub rowerem wodnym. 


10. Warto również wybrać się do pobliskiego Rezerwatu Przyrody “Szumny Zdrój”. Charakterystycznym elementem tego parku są niewielkie potoki, które wypływają z licznych i często niewidocznych źródełek. Można tutaj podziwiać wspaniałą roślinność i wiele rzadkich okazów, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Przede wszystkim jednak jest to miejsce, w którym można odpocząć. 


11. Przy Dużym Rynku znajduje się Restauracja Drukarnia. Według wielu turystów jest to jeden z najlepszych lokali gastronomicznych w całej Brodnicy. Pyszne potrawy ze świeżych regionalnych produktów sprawiają, że jest to miejsce godne polecenia. 


12. Jezioro Niskie Brodno jest jednym z popularniejszych w tej okolicy i w całości znajduje się na terenie Brodnicy. Bez wątpienia jest to atrakcyjne miejsce ze względu na czystość wody, możliwość spróbowania swoich sił w sportach wodnych oraz doskonałe widoki. 

13. Brodnica to miasto, które może przypaść do gustu entuzjastom polskiego kina. To właśnie tutaj powstawały ujęcia do popularnego serialu Defekt w reżyserii Macieja Dutkiewicza. W roli głównej obsadzono Magdalenę Cielecką oraz Piotra Fronczewskiego. 

Legenda związana z brodnickim rynkiem

Jak głosi legenda nietypowy kształt brodnickiego rynku jest symbolem łaskawości i mądrości boskiej. Według legendy Pan Bóg na miejscu dzisiejszej Brodnicy pozostawił złotą kielnię. Przybyli na to miejsce ludzie odkryli nietypową boską „zgubę”. Przyjęli to za znak nakazujący zbudowanie w tym miejscu miasta. Ochoczo przystąpili do realizacji tego zamierzenia.

Jako podstawowy kształt przyszłego centrum miasta przyjęli kształt znalezionej kielni. Jako, że kielnia nie jest kwadratowa tako i oni nie wytyczyli takiego środka miasta, zbudowali go na kształt kielni. Kiedy Pan Bóg ponownie przybył na ten teren i zobaczył nietypowy kształt centrum miasta, wezwał do siebie Archanioła Michała i zapytał go co to za miasto z tak nietypowym rynkiem. Archanioł odpowiedział mu, że to Brodnica. Pan Bóg nakazał wtedy Archaniołowi, aby zstąpił do ludzi i nie pozwolił im niszczyć tego co zbudowali. Tak więc nietypowa forma runku miała pozostać. Dla przyszłych pokoleń mieszkańców Brodnicy ma być znakiem aby nie marnowali danego im czasu, a życie spędzali na ciężkiej pracy.

Brodnica – krótko historycznie

Wzmianki zapisane świadczące o powstaniu miasta pochodzą z roku 1303 i można na ich podstawie przyjąć, że już w tych czasach zaczęło rodzić się obecne miasto. W roku 1305 miasto znalazło się w rękach Krzyżaków. W tym samym czasie Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku. W tym czasie miasto posiadało już prawa miejskie, a administracyjne umocowania zakończone zostały lokacją miasta dokonaną w 1317 roku. Budowa zamku sprawiła również rozpoczęcie budowy murów obronnych otaczających miasto. Ta inwestycja datowana jest na rok 1320. Miasto zostało otoczone podwójnym pasem murów z dwoma bramami miejskimi Mazurską i Chełmińską. Istotnym wydarzeniem mającym duży wpływ na rozwój mieszczaństwa brodnickiego miało powołanie rady miejskiej. Od roku 1343 miasto oprócz rady miasta posiadało także burmistrza. Następstwem uformowania się zarządu miasta zaczął postępować jego dalszy rozwój. W mieście wybudowano szpital, ratusz, kościół i inne miejskie budynki.
W 1466 roku Brodnica weszła w skład terytorium Prus Królewskich i znalazła się w dominacji polskiej. Trwało to aż do rozbioru Polski. Po rozbiorach miasto zostało przejęte przez Prusy.
Zakończenie I wojny sprawiło że na mocy Traktatu Wersalskiego miasto znalazło się powtórnie w rękach odrodzonego państwa Polskiego. W 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej w mieście i jego okolicach doszło do zaciętych walk z Armią Czerwoną. Ostatecznie zwycięstwo znalazło się po stronie polskiej.

W czasie II wojny w mieście dochodziło do licznych aktów barbarzyństwa ze strony okupanta niemieckiego. Miasto zostało wcielone do Rzeszy i w związku z tym znalazło się pod silnym działaniem germanizacyjnym.
Ostatecznie w czasie pokoju po zakończeniu działań wojennych II wojny miasto wraz całym północno-wschodnim terenem znalazło się w granicach Polski. Dla Brodnicy zaczął się kolejny etap rozwoju.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić