Bieszczadzka Kolejka Leśna – Informacje i ciekawostki

bieszczadzka kolejka leśna
foto – Autorstwa Tomasz Chorwat – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4326918

Bieszczadzka Kolejka Leśna to jedna z największych rodzinnych atrakcji w całych Bieszczadach. Kursuje ona na dwóch trasach o długości 9 i 11 kilometrów, a uczestnicy wycieczki mogą po drodze podziwiać piękne krajobrazy bieszczadzkie oraz niewielkie, górskie miejscowości. To wspaniała okazja do podziwiania bieszczadzkich krajobrazów, a także zwiedzenia kilku miejscowości górskich, które cechują się unikalną architekturą i wschodnią kulturą.

1. Bieszczadzka Kolejka Leśna została uruchomiona w 1898 roku i aż do lat 90-tych XX wieku funkcjonowała jako kolej tranzytowa. Przewożono nią nie tylko pracowników i mieszkańców okolicznych miejscowości, ale również drewno, odpady produkcyjne i wyroby drewniane. Po krótkiej przerwie, kolejka została uruchomiona w 1994 roku, jako atrakcja turystyczna.

2. Kolejka jeździ po dwóch trasach. Całoroczna trasa Majdan-Balnica ma długość 9 kilometrów, zaś trasa letnia Majdan-Przysłup ciągnie się na 11 kilometrów. Wyruszając z Majdanu kolej zatacza pętle z kilkoma postojami – najdłuższe z nich trwają do 30 minut, podczas których można zwiedzić odwiedzane wsie, spróbować lokalnych przysmaków i podziwiać wspaniałe widoki Bieszczad.

3. Bieszczadzka Kolejka Leśna jest najwyżej położoną koleją wąskotorową w Polsce.

4. Na trasie z Majdanu do Balnicy podziwiać można wieś Żubracze, która położona jest na wysokości 620m n.p.m oraz niewielką miejscowość Solinka (725m n.p.m.), z której rozciąga się wspaniała panorama Bieszczad. Ostatnim przystankiem jest Balnica – zabytkowa miejscowość, która istniała już w XVI wieku. Do dziś znajdują się w niej pozostałości po dawnej nekropolii i murach tutejszej cerkwii.

5. W Balnicy znajduje się źródło wody uznawanej za świętą. Przy potoku umieszczono niewielką kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej Leśnej. Według bieszczadzkiej legendy ze źródełka napił się wody ślepy wędrowiec, który wkrótce po tym odzyskał wzrok. Na cześć tego cudu zaczęto uznawać wody z Balnicy za lecznicze.

6. Na letniej trasie Majdan-Przysłup znajduje się kilka ważnych, bieszczadzkich miejscowości. Największą z nich jest miejscowość Cisna, której historia sięga XVI wieku i dziś ma status uzdrowiska. Mineralne wody z Cisnej mają wyjątkowe zdrowotne właściwości, które wykorzystywane są w pobliskich kurortach i salonach odnowy biologicznej.

7. Wielu turystów decyduje się na odwiedzenie Cisnej latem. Co roku w sierpniu organizowany jest tu duży festiwal Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką “Rozsypaniec”, podczas których można zobaczyć koncerty muzyki ludowej i folkowej, wziąć udział w jarmarkach i warsztatach rękodzieła, spróbować lokalnych przysmaków, a także odwiedzić liczne wystawy malarstwa i fotografii.

8. Miejscowość Cisna przez wiele lat była własnością rodziny Fredrów. Jej członkiem był Aleksander Fredro – słynny, wybitny komediopisarz, którego prawdopodobnie najbardziej znanym dziełem jest “Zemsta”.

9. Co roku Bieszczadzka Kolejka Leśna przewozi coraz większą liczbę turystów. W roku 2010 z usług kolejki skorzystało 60 tysięcy osób, zaś w roku 2021 – ponad 160 tysięcy.

10. Miejscowości na trasie kolei (m.in. Dołżyca, Cisna, Przysłup, Majdan, Żubrzyce) to niewielkie miejscowości wypoczynkowe, w których znajduje się doskonale rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. Na terenie wsi i miasteczek znajdują się m.in. prywatne pensjonaty, domki wypoczynkowe, pola namiotowe, a także karczmy, bary i restauracje.

11. W okolicy nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. W Cisnej funkcjonuje Park Linowy Kamikaze, a nieco dalej – w Habkowcach – położona jest górska ścieżka edukacyjna “Lasumiła”, gdzie znajduje się najgrubsza jodła w Polsce.

12. Bilety na zimową podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną kosztują 40zł (bilety normalne) i 30zł (bilety ulgowe). Istnieje również możliwość zorganizowania prywatnego przejazdu poza tradycyjnymi godzinami funkcjonowania kolei. Ceny to około 1000zł za zorganizowaną grupę liczącą maksymalnie 30 osób.

13. Podczas pobytu w Cisnej lub Majdanie warto spróbować lokalnej kuchni bieszczadzkiej. Do typowych dań Bieszczad należą fuczki (placki z kiszonej kapusty), hryczanyki (kotlety z mięsa mielonego i kaszy gryczanej), knysze (smażone ciasto pierogowe z nadzieniem mięsnym lub warzywnym) oraz proziaki (charakterystyczne dla regionu “chlebki” pieczone na blaszce). Warto spróbować także lokalnych deserów i słodkości, a także bieszczadzkich nalewek produkowanych na bazie ziół i słodkich owoców.

14. Podróżowanie wolnobieżną koleją jest bardzo bezpieczne. W całej historii działania Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zdarzył się zaledwie jeden wypadek. Miał on miejsce w 1968 roku, po zderzeniu dwóch pojazdów szynowych zostało rannych kilkanaście osób, a żadna z nich nie zmarła.

15. Przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną to wspaniały sposób na podziwianie krajobrazów górskich. Jednak w obrębie Bieszczad znajduje się jeszcze jedna atrakcja tego typu. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe znajdują się w miejscowości Uherce Mineralne (około 45km na północ od Majdanu) i oferują przejazd drezynami przez jedną z kilku tras krajoznawczych i widokowych.

Bieszczadzka Kolejka Leśna jest jednym z wielu atrakcji jakie oferuje województwo Podkarpackie.

Jeśli szukasz więcej pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi spędzając tutaj urlop sprawdź więcej atrakcji dla dzieci w Podkarpackim

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić