Arboretum Bolestraszyce 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Arboretum Bolestraszyce
foto – Autorstwa User:Merlin – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1304357

Bardzo często podróżując po Polsce, można spotkać tablicę informująca o znajdującym się w danym miejscu „arboretum”. Są to szczególne miejsca wskazujące na to, że miłośnicy żywej przyrody znajdą tu szczególne okazy roślin, głównie drzew i krzewów. Istnieje również podział na arboreta leśne i arboreta parkowe. Jednym z takich miejsc jest Arboretum Bolestraszyce.

1. Arboretum lub ogród dendrologiczny, jest to miejsce wydzielone na terenie, którego znajdują się kolekcje, nad którymi prowadzi się badania naukowe. Bardzo często arboreta to miejsca, w których znajdują się także placówki naukowe sprawujące nadzór nad pracami badawczymi. Definicja formalna informuje, że arboretum jest szczególnym rodzajem ogrodu botanicznego podlegającego ochronie na mocy ustawy z 16 kwietnia 2004 roku.

2. Arboretum Bolestraszyce znajduje się w niedalekiej odległości od centrum Przemyśla. Najszybciej dotrzeć można do arboretum kierując na północny wschód jadąc w kierunku miejscowości Buszkowice, dalej przez Buszkowiczki, dojeżdża się do Bolestraszyc. Odległość, jaka ma się do pokonania, wynosi około 7 kilometrów.

3. Bolestraszyce jest niewielką wsią w powiecie przemyskim, gmina Żurawica. Liczy około 1700 mieszkańców, a najsławniejsza osobą związaną z tą wsią, jest malarz Piotr Michałowski, żyjący i tworzący w XIX wieku.

4. Arboretum powstało w roku 1975 i obejmuje obszar dawnego terenu dworsko-ogrodowego w Bolestraszycach.

5. Wraz z biegiem lat arboretum „rosło” obszarem szybciej niż nie jeden okaz znajdujący się na jego terenie. W roku 1975, kiedy powstawało, miało niespełna 10 hektarów powierzchni, dziś to już ponad 308 hektarów.

6. Pracownie naukowe mieszczą się w odrestaurowanym dawnym dworku pochodzącym z XVIII wieku. W jego wnętrzach znajdują się także sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.

7. Arboretum składa się z dwóch części, jedna mniejsza mająca niespełna 30 hektarów znajduje się w Bolestraszycach, a druga zdecydowanie większa mająca prawie 284 hektary powierzchni znajduje się w miejscowości Cisowa.

8. Powstanie arboretum poprzedziło dokładne zinwentaryzowanie wszystkich roślin, układu architektonicznego, na podstawie, których to badań sporządzono dokładną dokumentację niezbędną do przeprowadzenia zaplanowanych działań.

9. Tereny arboretum służą nie tylko do prowadzenia na jego terenie prac dydaktyczno-naukowych. Odbywają się tu również innego rodzaju imprezy, a jedną z najbardziej znanych jest Międzynarodowy Plener Artystyczny „Wiklina w Arboretum” jest to impreza cykliczna. Na terenie całego arboretum spotkać można różnego rodzaju rzeźby wykonane z wikliny.

10. W arboretum działalność prowadzi Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego.

11. Muzeum Przyrodnicze w Arboretum prezentuje stałą wystawę „Chrońmy ptaki” oraz wystawę fotograficzną, której autorem jest prof. Piórecki.

12. Pełna nazwa arboretum brzmi Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach. Placówka ta jest corocznie odwiedzana przez ponad 100 tysięcy osób.

13. Arboretum w Boletraszycach położone jest zaledwie 8 km od Przemyśla, więc można tutaj dojechać w 15 minut.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić