Atrakcje Rogalin 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

atrakcje rogalin: pałac w rogalinie
Pałac w Rogalinie / foto – Autorstwa Horribiledi – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28200414

Rogalin – wieś, która znajduje się w województwie wielkopolskim, niedaleko Poznania. Przepływa przez nią Warta. Zamieszkuje ją ponad 700 osób.

Najlepsze atrakcje w Rogalinie

  1. Pałac Rogalin – stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Do zwiedzania udostępniony jest pałac, w tym Gabinet londyński i Galeria antenatów w prawym skrzydle pałacu, a także powozownia oraz galeria obrazów. Zespół pałacowy otoczony jest przez park i ogród, do których wstęp jest bezpłatny.
  2. Kościół pw. św. Marcelina – powstał w latach 1817-1820 na polecenie hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Świątynia była wzorowana na świątyni rzymskiej zwanej Maison Carrée, która powstała w I w. p.n.e. na terenie dzisiejszego Nîmes we Francji. Budowla ozdobiona jest z zewnątrz kolumnami i półkolumnami. W górnej części obiektu na uwagę zasługuje ołtarz główny z 1832 r. oraz płaskorzeźba z 1880 r. przedstawiająca pierwszą żonę Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, Marię, wraz z dwójką dzieci. W dolnej części świątyni znajduje się mauzoleum z trzema sarkofagami. Pochowani są tam hrabia Edward Bernard Raczyński oraz Konstancja i Roger Raczyńscy. Na ścianach umieszczone są ponadto tablice nagrobne.
  3. Rogaliński Park Krajobrazowy – Rogaliński Park Krajobrazowy leży w dolinie Warty, a jego powierzchnia wynosi 127,5 km2. Na jego terenie znajdują się rogalińskie dęby. Chroni również rzeźbę terenu w postaci licznych starorzeczy na terasie zalewowej i nadzalewowej. Na terenie parku znajdują się 2 rezerwaty przyrody, „Goździk Siny” w Grzybnie oraz „Krajkowo”. Ponadto wytyczone zostały 4 szlaki piesze, 11 szlaków rowerowych oraz 4 ścieżki dydaktyczne.
  4. Dęby Rogalińskie – dęby szypułkowe, które znajdują się na terenie parku otaczającego pałac. W 1992 r. przeprowadzono inwentaryzację, podczas której naliczono 145 egzemplarzy o obwodzie w pierśnicy większym niż 2 m. Do najsłynniejszych dębów należą Lech (6,33 m obwodu), Czech (7,35 m obwodu, martwy od 1992 r.), Rus (9,15 m obwodu) oraz Dąb Edwarda (6,18 m obwodu). O dębach rogalińskich wspominał w swoich pamiętnikach Julian Ursyn Niemcewicz, który przejeżdżał przez Rogalin w 1831 r. Uwieczniali je również malarze, m. in. Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski.
  5. Muzeum – Pracownia literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – mieści się w w starym domu rodziny Fiedlerów. Stworzyła je rodzina Fiedlerów, przy wsparciu przyjaciół. Wystawy prezentują przede wszystkim eksponaty przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera i jego synów. Wśród nich znajdują się m. in. rzeźby i maski obrzędowe, instrumenty muzyczne, łuki, włócznie i myśliwskie dmuchawki, trofea ludzkich głów, motyle tropikalne, pająki, skorpiony, krokodyle i kajmany oraz żywe piranie. Zobaczyć można ponadto wydania 32 książek Fiedlera w 23 językach.
  6. Zamek w Kórniku – powstał w XV w., jednak swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w XIX w. Nawiązuje on do neogotyku angielskiego. Zamek stanowił rezydencję rodów Górków i Działyńskich. Wewnątrz zobaczyć można m. in. zabytkowe meble z różnych epok i w różnych stylach, obrazy malarzy polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Znajdują si tu również zbiory etnograficzne i przyrodnicze, które Władysław Zamoyski przywiózł z Australii i Oceanii.
  7. Arboretum w Kórniku – pierwotnie był to ogród w stylu francuskim, założony wokół zamku przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. W I poł. XIX w. hrabia Tytus Działyński przekształcił go w arboretum, a dzieło to kontynuowali jego syn i wnuk. Obecnie na ponad 50 ha znajduje się ponad 3500 taksonów drzew i krzewów. Arboretum w Kórniku jest najstarszą i najzasobniejszą w gatunki instytucją tego typu w Polsce a jego kolekcja należy do największych w Europie.
  8. Śremskie ZOO i Park Powstańców Wielkopolskich – park zajmuje 48 ha, a na jego terenie wydzielona jest część leśna porośnięta przede wszystkim drzewami iglastymi oraz część parkowa z alejkami, skwerami, klombami kwiatowymi, rzeźbami i pamiątkowymi tablicami. Na terenie parku znajduje się niewielkie zoo, a w nim m. in. walabia benetta, alpaka, mundżak chiński, emu czy skunks.
  9. Muzeum Śremskie – zbiory muzeum prezentowane są w ramach działu archeologicznego, historycznego, etnograficznego, rzemiosła cechowego, militariów oraz zabytków Śremskiego Bractwa Strzeleckiego. Wśród eksponatów znajdują się m. in. skrzynie cechowe z XVIII i XIX w., pas króla kurkowego z 1653 r., XVIII- i XIX-wieczne drewniane i polichromowane rzeźby z regionalnych warsztatów czy naczynia gliniane z okresu kultury łużyckiej.

Rogalin – Krótko historycznie

Pierwsze wzmianki o Rogalinie pochodzą z dokumentu księcia polskiego Przemysła II z 1247 r. W 1589 r. wieś została nabyta przez teologa ariańskiego, Eliasza Arciszewskiego. Tu urodził się jego syn, późniejszy admirał floty holenderskiej i dowódca artylerii konnej, Krzysztof Arciszewski. W II poł. XVIII w. Rogalin stał się własnością starosty generalnego i marszałka koronnego Kazimierza Raczyńskiego.

Rodzina Raczyńskich na przełomie XVIII i XIX w. wybudowała w Rogalinie barokowo-klasycystyczny pałac, a następnie kaplicę, w podziemiach której powstało mauzoleum. W lecie 1831 r. w Rogalinie gościł Adam Mickiewicz. W 1848 r. pod Rogalinem została stoczona bitwa, której efektem było zakończenie istnienia Rzeczpospolitej Mosińskiej, republiki proklamowanej podczas Wiosny Ludów.

W 1910 r. powstała galeria, w której Edward Aleksander Raczyński udostępnił kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX w. Pod koniec 1990 r. ostatni właściciel majątku, Edward Bernard Raczyński, założył Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu. Przekazał jej pałac, park i Galerię Rogalińską.

3.9/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić