Afryka zajmuje zaszczytne drugie miejsce pod względem wielkości wszystkich kontynentów. To kontynent pełen kontrastów i zaskoczeń. Nie sposób mówić o nim jako o jedności, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi państwami są zbyt duże. Wielu ludziom ten kontynent kojarzy się przede wszystkim z ubóstwem i ogromną ilością konfliktów. Niemniej, Afryka to kolebka współczesnych ludzi i miejsce, w którym natura odgrywa niebagatelną rolę.
1. Kontynent jest zamieszkany przez ponad miliard ludzi.
2. Większą część północy zajmuje Sahara, która jest największą pustynią na świecie. Znajduje się na terenie jedenastu państw. Choć warunki nie są sprzyjające, to jednak na Saharze można spotkać koczowników, którzy mieszkają na piaskach.
3. Do najmłodszych części Afryki zalicza się góry Atlas znajdujące się w zachodniej części Morza Śródziemnego.
4. Afryka to kontynent naszpikowany różnego rodzaju zasobami naturalnymi. Znajdują się tutaj złoża chromu, wanadu, kobaltu czy rudy żelaza. Znalazła się jednak na celowniku kolonizatorów przede wszystkim na spore złoża złota, srebra oraz diamentów.
5. Pod względem terytorialnym największymi kolonizatorami byli Brytyjczycy oraz Francuzi. Niemniej, swoją rolę w kolonizacji odegrali również Niemcy oraz Hiszpanie.
6. Afryka słynie z wysokich temperatur. Rekordowe temperatury pojawiają się na terenach pustynnych. Na Saharze odnotowano ponad 50 stopni powyżej zera w ciągu dnia. W nocy temperatura może drastycznie spaść do kilku stopni poniżej zera.
7. Najdłuższą rzeką Afryki jest bez wątpienia Nil liczący sobie 6693 kilometrów. To właśnie ona stała się kolebką cywilizacji Starożytnego Egiptu.
8. Drugą rzeką istotną dla mieszkańców Afryki jest Kongo. Liczy sobie 4700 kilometrów i przepływa przez trzy państwa.
9. Jezioro Wiktorii to jedno z największych jezior świata. Znajduje się na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, a bezpośredni dostęp do jego wód ma Kenia, Tanzania oraz Uganda.
10. Choć Afryka kojarzy się przede wszystkim z nieznośnymi upałami, to jednak posiada strefy wiecznego śniegu. Lodowce zajmują ponad 200 kilometrów kwadratowych powierzchni kraju.
11. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że najbogatszym państwem Afryki jest Gwinea Równikowa. To niewielkie państwo leży w centralnej Afryce, a ze względu na hiszpańskich kolonizatorów to właśnie hiszpański jest językiem urzędowym.
12. Najbiedniejszym krajem na kontynencie jest Demokratyczna Republika Konga. Jeszcze kilka lat temu średnia płaca za dzień pracy wynosiła raptem 8 złotych.
13. Nigeria uważana jest z kolei za jedno z najbardziej niebezpiecznych państw na świecie. Dzieje się tak za sprawą zmilitaryzowanych grup muzułmańskich. Ekstremiści tacy jak Boko Haram sieją postrach na terenie całego kraju.
14. Również Libia jest jednym z tych państw, które raczej należy unikać. W czasach największej świetności ISIS Libia była jednym z tych państw, w którym członkowie grupy stacjonowali.
15. Problemem Afryki jest fakt, że wielu ludzi decyduje się na wyjazd do większych miast w poszukiwaniu pracy. Przeludnienie i niezbyt obszerny rynek pracy powodują, że na zboczach miast powstają slumsy i miejsca, które omija się szerokim łukiem.
16. Klęski głodowe to odwieczny problem w Afryce. Największe tragedie dotknęły Sudańczyków. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w wyniku braku reakcji świata z głodu zginęło oficjalnie ponad 70 tysięcy ludzi.
17. Można powiedzieć, że północna część kontynentu została w pełni przejęta przez wyznawców islamu. W południowej części króluje z kolei chrześcijaństwo.
18. Ponad 50 milionów mieszkańców Afryki posługuje się językiem suahili.
19. Największym miastem w Afryce jest Lagos, dawna stolica Nigerii. Obecnie miasto jest zamieszkane przez ponad dwadzieścia milionów ludzi.
20. Dynamiczny rozwój państw afrykańskich najlepiej można zaobserwować w krajach na północy. Sporą popularnością cieszy się niezmiennie Egipt, który jest ulubioną destynacją turystyczną Europejczyków i nie tylko. Państwa, które nie stawiają na turystykę są znacznie gorzej rozwinięte pod każdym względem.
21. Republika Południowej Afryki to państwo, na którego terenie znajdują się aż dwie enklawy – Lesotho oraz Suazi. Co ciekawe, RPA posiada aż trzy stolice, choć każda z nich pełni inną rolę.
22. W RPA urodził się Nelson Mandela. Człowiek, którego aktywność zawodowa sprowadzała się przede wszystkim do tego, by zlikwidować segregację rasową. Za swoje działania otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
23. Powodem upadku kolonializmu były koszty utrzymywania kolonii, ale jednocześnie coraz wyraźniejszy sprzeciw mieszkańców Afryki.
24. 18 lipca obchodzi się święto Nelsona Mandeli, który dla wielu ludzi jest symbolem wolności czarnoskórych mieszkańców Afryki.
25. Przed wyjazdem do Afryki należy wykonać szczepienia przeciwko cholerze i febrze.
26. Rdzenni mieszkańcy Afryki są wierni tradycjom. W niektórych plemionach chłopak staje się mężczyzną dopiero po zabiciu pierwszej w życiu antylopy.
27. W Kenii wciąż można spotkać Masajów. Warto jednak uważać na turystyczne zasadzki w postaci przebranych mieszkańców nienależących do żadnego plemienia, którzy za wspólne zdjęcia pobierają opłaty.
28. Dosyć charakterystycznym plemieniem jest Mursi. Tradycją jest zdobienie dolnej wargi specjalnym krążkiem, który rozciąga tę partię ciała. Uważa się, że atrakcyjność kobiety zależy od wielkości krążka. Im większy, tym lepiej.
29. Społeczności chrześcijańskie obchodzą Święta Bożego Narodzenia 7 stycznia. Głównym daniem jest pieczone mięso.
30. Ciekawostką jest, że afrykańskie chipsy powstają na bazie termitów. To powszechnie dostępny „materiał”, który jest poddawany specjalnej obróbce i wśród mieszkańców jest uznawany za prawdziwy rarytas.