15 Ciekawostek o Kilimandżaro

klimandżaro
foto – Pixabay

Kilimandżaro jest górą leżącą w Tanzanii tuż przy granicą z Kenią, najwyższą górą w Afryce i jedynym miejscem na tym kontynencie, gdzie śnieg występuje przez cały rok. Od wielu lat jest to cel podróży wielu wspinaczy, ale również turystów, którzy chcą ją zobaczyć na własne oczy. Nazywana Dachem Afryki była opiewana w licznych dziełach literackich i filmowych. Pisał o niej Ernest Hemingway, a popularna bajka Walta Disneya pod tytułem “Król Lew”, została stworzona właśnie w scenerii okolic góry. Oto kilka ciekawostek na temat Kilimandżaro.

1. Jest to jeden z najwyższych wolnostojących masywów na całym świecie. Składają się na nią aż trzy szczyty, które kiedyś były wulkanami, czyli Uhuru, Mawenzi i Shira. Dwa pierwsze wznoszą się na ponad pięć tysięcy metrów nad poziomem morza, a Shira ma prawie 4 tysiące metrów wysokości.

2. Z powodu zmian klimatycznych od 1912 roku Kilimandżaro straciło ponad osiemdziesiąt procent pokrywy lodowej. Szacuje się, że kilkaset ton wody, która rocznie spływa na dół, pochodzi właśnie z warstwy lodu, która topnieje w zastraszającym tempie.

3. Na wzniesieniu występuje bardzo różnorodny system ekologiczny. Można tutaj spotkać lasy deszczowe i pustynię alpejską, a także szczyt arktyczny i ziemię uprawną.

4. Góra Kilimandżaro była miejscem, gdzie odbywały się mecze krykieta, piłki nożnej i rugby. Było to najwyższe miejsce na świecie, gdzie odbyły się tego typu imprezy, a całość odbyła się w kraterze Kilimandżaro na wysokości ponad pięciu tysięcy metrów. To tutaj również znajduje się najwyższy punkt, na który znana sieć Pizza Hut dostarczyła zamówienie.

5. Pierwsze zdobycie szczytu miało miejsce w 1889 roku, a wyprawa trwała sześć tygodni. W dzisiejszych czasach alpiniści potrzebują na zdobycie szczytu około tygodnia. Z kolei rekordowe wejście potrwało nieco ponad jedną dobę.

6. Na szczycie Uhuru Peak, na obrzeżach krateru Kibo, przechowywana jest księga w drewnianym pudełku. Niemal każdy wspinacz, któremu udało się tam wejść, pozostawił w niej swój wpis na pamiątkę.

7. Szczyt Kilimandżaro jest drugim szczytem najbliżej położonym słońca. Na pierwszym miejscu znajduje się szczyt w Ekwadorze, a to dlatego, że państwo to położone jest na równiku, a Ziemia jest spłaszczona wzdłuż niego.

8. Ponad trzydzieści tysięcy osób rocznie planuje wspiąć się na górę Kilimandżaro. Jedna trzecia z tych osób zawraca ze względu na chorobę wysokościową, a najstarszą osobą, której się to udało był 87-letni Francuz.

9. W okolicach Kliminadżaro znajduje się najwyższe drzewo na świecie. Jest to rodzimy gatunek entandrophragma excelsum o wysokości ponad 80 metrów.
10. Ostatnia duża erupcja wulkanu miała tutaj miejsce 360000 lat temu, natomiast ostatnia aktywność wulkaniczna tylko dwieście lat temu. Naukowcy nie przewidują jednak spektakularnej aktywności w najbliższym czasie.

11. Na Kilimandżaro znajduje się aż siedem oficjalnych tras, które służą do wchodzenia na szczyt, a także jedna trasa, która służy wyłącznie do zjazdu na dół.

12. W czerwcu 2009 roku na szczycie znalazło się ośmiu niewidomych alpinistów, którzy chcieli w ten sposób zebrać pieniądze dla ponad pięćdziesięciorga niewidomych dzieci. Szczyt zdobył również Afrykanin poruszający się na wózku inwalidzkim. Udało mu się to zrobić aż dwa razy i za każdym razem trasa zajęła mu kilka dni.

13. W pobliżu Kilimandżaro znajdują się wioski, w których żyją tragarze. Ich praca polega na wnoszeniu za wspinaczy niemal całego bagażu, a zarabiają maksymalnie około 10 dolarów za dzień pracy.

14. Już w 1921 roku w okolicy powstał rezerwat przyrody, a wysokie piętra masywu objęto ochroną w ramach Parku Narodowego Kilimandżaro. Jest to teren dostępny dla turystów, który w latach osiemdziesiątych wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

15. Pierwszym Polakiem, któremu udało się wspiąć na górę był Antoni Jakubski, polski zoolog i profesor Uniwersytetu w Poznaniu, który dokonał tego w 1910 roku. Przez ponad sto lat wielu Polaków zdobyło najwyższą górę w Afryce.

3.9/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić