33 Ciekawostki o Libii

libia
foto – Pixabay

Libia to jeden z niezwykłych krajów znajdujących się w Afryce. Kraj ten graniczy z takimi państwami jak Egipt, Czad, Sudan, Algieria, Tunezja, czy także Niger. Jest to więc państwo położone w północnej części tego kontynentu. Libia jest niezwykle pięknym krajem krajem, który ma bardzo malownicze krajobrazy i wiele wspaniałych widoków, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż do Libii. Co więcej, kraj ten ma niezwykłą historię i kulturę, które zawierają bardzo wiele niezwykle interesujących informacji. Jadąc do Libii dobrze byłoby także znać kilka ciekawych informacji o tym kraju, zwłaszcza jeśli zapragnęlibyśmy kiedyś odwiedzić ten kraj i będąc już tam na miejscu warto wykorzystać swoją wiedze.

1. Językiem urzędowym w Libii jest język arabski.

2. Stolicą Libii jest Trypolis.

3. Ustrój polityczny, jaki panuje w Libii to demokracja.

4. Libia, pod względem typu państwa określana jest jako republika parlamentarna.

5. Powierzchnia całkowita Libii to 1 759 540 km kwadratowych, przy czym Libia nie posiada żadnych wór śródlądowych. Cała powierzchnia kraju to ląd.

6. Całkowita liczba ludności w tym kraju to 6 448 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w Libii wynosi 4 osoby na jeden kilometr kwadratowy.

7. Waluta pieniężna obowiązująca w Libii to dinar libijski.

8. Jeśli chodzi o religię wyznawaną przez mieszkańców Libii, to zdecydowanie najwięcej jest w tym kraju wyznawców islamu (jest to aż około 96,6 procent ludności). Reszta społeczeństwa to chrześcijanie (około 2,7 procent ludności) oraz wyznawcy buddyzmu (około 0,3 procent ludności).

9. Domeną internetową wykorzystywaną w Libii jest .ly.

10. W kraju tym nie ma żadnych rzek, a co więcej, aż ponad 90 procent powierzchni całego kraju zajmują tereny pustynne, na których czasami zdarzają się oazy.

11. Najniższa temperatura, która została zmierzona w Libii to -9 stopni Celsjusza i została ona zmierzona w miejscowości Hon. Z kolei najwyższa temperatura, która została w tym kraju zmierzona to była temperatura dokładnie 50,2 stopnie Celsjusza i została ona zmierzona w miejscowości Zuwara.

12. Ponad 90 procent powierzchni całego kraju zajmują pustynie.

13. Najwyższym szczytem w Libii jest Bikku Bitti, mający wysokość 2267 m nad poziomem morza.

14. Wszyscy obywatele Libii mają dostęp do wszelkich lekarzy, szpitali, przychodni, czy także leków całkowicie za darmo.

15. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Libii mogą iść na emeryturę w wieku 65 lat.

16. Stopa bezrobocia w Libii wynosi aż około 17,7 procent.

17. Flaga Libii składa się z trzech poziomych pasów położonych jeden na drugim. Pasy te są w kolorach: czarnym, czerwonym oraz zielonym, z czego środkowy pas, czyli czarny jest zdecydowanie najszerszym pasem, a dwa pozostałe pasy, które położone są nad nim oraz pod nim są od niego węższe. Na środku flagi, na czarnym pasie znajduje się również symbol białego księżyca i gwiazdy, mający symbolizować Cyrenajkę, czyli dawną historyczną krainę, która leżała w północno wschodniej części Libii. Barwa czerwona ma symbolizować Fazzan, czyli historyczną pustynną krainę położoną w południowo zachodniej części Libii, natomiast barwa zielona ma symbolizować Trypolitanię, a więc również historyczną krainę położoną w zachodniej części tego kraju.

18. W tym kraju obowiązkowa nauka trwa 9 lat.

19. Początek obowiązkowej edukacji w Libii rozpoczyna się w wieku 6 lat.

20. Z powodu niedożywienia cierpi aż 5 procent całego społeczeństwa w Libii, a jest to około 310 000 osób.

21. W Libii jest aż 146 lotnisk, jednak tylko 68 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.

22. W tym kraju dorosła osoba pali średnio aż 68 papierosów miesięcznie.

23. W Libii jest 9 procent osób, mających powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać i pisać. Jest to około 565 020 osób.

24. Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest niewydolność układu krążenia.

25. W Libii zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą brać ślub w wieku 21 lat.

26. Średni wiek osób zamieszkujących ten kraj to 28 lat.

27. Najniżej położonym miejscem w Libii jest Sabchat Ghuzajjil, mający zaledwie 47 m nad poziomem morza.

28. W Libii jest 155850 km kwadratowych gruntów rolnych, co stanowi 9 procent powierzchni całego kraju.

29. Najwyżej położonym miastem w Libii jest Gharyan.

30. Na obszarach miejskich żyje aż 86 procent całej społeczności kraju.

31. Średnia temperatura w Libii wynosi w styczniu (kiedy jest najzimniej) około 11 stopni Celsjusza, a w lipcu (kiedy jest najcieplej) około 31 stopni Celsjusza.

32. W Libii osoba pełnoletnia spożywa średnio w ciągu roku około 0,1 litra czystego alkoholu.

33. Libia od 2007 jest podzielona aż na 22 jednostki, które nazwane są szabijja, przy czym wcześniej, bo w latach 2001–2007 istniały aż 32 jednostki szabijja oraz dodatkowo 3 regiony administracyjne.

3.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić