15 Interesujących Ciekawostek o Pirenejach ⛰️

pireneje
foto – Pixabay

Pireneje to monumentalny łańcuch górski, który znajduje się w południowej części Europy, na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Leży na granicy trzech państw: Francji, Hiszpanii i Andory. Pireneje pod względem wielkości zajmują trzecie miejsce wśród łańcuchów górskich na Starym Kontynencie: większe są jedynie Alpy i Góry Betnickie, leżące na terenie Hiszpanii. Oto 15 ciekawostek o Pirenejach, jednych z najpiękniejszych gór w całej Europie!

1. Najwyższym szczytem na obszarze Pirenejów jest Pico de Aneto o wysokości 3404m n.p.m., który umiejscowiony jest na terenie Hiszpanii. Aby wejść na tą masywną górę, należy rozpocząć podróż w schronisku na wysokości ponad 2100m n.p.m. Choć wejście nie należy do prostych, widok, który rozciąga się ze szczytu na fragmenty lodowca i okalające górę, ośnieżone wierzchołki Pirenejów, jest wart każdego wysiłku.

2. Pireneje uznawane są za tzw. Alpidy Zachodnie czyli góry, które wypiętrzyły się w trakcie trwania orogenezy alpejskiej czyli najmłodszego okresu wypiętrzania się masywów górskich na terenie Europy. Miało ono miejsce w tzw. neogenie czyli okresie od ok. 23 do 2,5 milionów lat temu.

3. Cały łańcuch górski Pirenejów ma długość 450km i rozciąga się pomiędzy wybrzeżami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Grzbiety górskie stanowią w dużej części naturalną granicę francusko-hiszpańską. W niektórych miejscach szerokość pasma górskiego osiąga nawet 150km.

4. Nazwa łańcucha górskiego pochodzi od Pyrene czyli mitologicznej postaci, córki tytana Atlasa. Według wierzeń starożytnych Greków, Pyrene zaszła w ciążę z Heraklesem i ze strachu uciekła w pobliskie góry.

5. Ciekawostką jest, że cały obszar Andory znajduje się na terenie Pirenejów. Andora jest jednym z najmniejszych krajów na świecie, a jej powierzchnia obejmuje zaledwie 468 kilometrów kwadratowych górzystego obszaru. To niewielkie, malowniczo położone państwo oferuje turystom wspaniałe widoki polodowcowych jezior i szczytów górskich, liczne, ekskluzywne kurorty narciarskie i mnóstwo atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku.

6. Wśród turystów i miłośników wspinaczki górskiej dużą popularnością cieszą się trzy szczyty po stronie hiszpańskiej tzw. Trzy Siostry (Las Tres Sorores). Są to Cilindro de Marbore (3328m n.p.m.), Monte Perdido (3355m n.p.m.), i Soum de Ramond (3263m n.p.m.).

7. Po stronie francuskiej najwyższym szczytem Pirenejów Jest Vignemale o wysokości 3298m n.p.m. – jest to siódmy pod względem wielkości szczyt na obszarze całego łańcuchu górskiego Pirenejów.

8. Na całym obszarze Pirenejów znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych, kurortów narciarskich i klimatycznych, spokojnych miasteczek o górskim charakterze. Po stronie Hiszpanii są to m.in. Astun, gdzie znajduje się aż 46 kurortów narciarskich oraz Cauretes we Francji, które słynie z pięknego położenia w dolinie.

9. Zwiedzając Pireneje warto odwiedzić pobliski Trójkąt Dalego czyli trzy miejscowości, które związane są z Salvadorem Dali – wybitnym artystą, malarzem hiszpańskim, który znany jest ze swoich surrealistycznych dzieł. W miejscowości Figures znajduje się Teatro-Museu Dalí, w którym obejrzeć można około 360 prac artysty. Drugi kraniec “trójkąta” stanowi średniowieczny zamek Castillo de Pubol, w którego podziemiach pochowana jest żona Salvadora, Gala. Ostatnim punktem wartym odwiedzenia jest portowe miasteczko Cadaques, które słynie z pięknej, białej zabudowy i widoku gór “schodzących” do morskich wód.

10. W południowej części Francji został utworzony Park Narodowy Pirenejów, który swoim zasięgiem obejmuje 477 kilometrów kwadratowych górskiego obszaru. Podziwiać tu można alpejską florę, gęste lasy jodłowo-bukowe, a przy odrobinie szczęścia także kilka endemicznych gatunków roślin. Park zamieszkują m.in. rysie, żbiki, niedźwiedzie brunatne i koziorożce alpejskie, a spotkać można tu również liczne gatunki ptaków (m.in. puchacze i sępy).

11. Wśród większych miast na obszarze Pirenejów dużą popularnością cieszy się hiszpańska Pampeluna, która słynie z bogatej historii sięgającej starożytności. Obecnie w Pampelunie warto zwiedzić m.in. Muzeum Nawarry, średniowieczną, gotycką katedrę, w której znajduje się największa na świecie nawa oraz szesnastowieczną cytadelę. Corocznie w Pampelunie odbywa się lipcowe święto kościelne na cześć świętego Fermina, podczas którego odbywają się występy muzyczne, pokazy artystyczne, jarmarki i kiermasze.

12. Przy zachodnim krańcu Pirenejów znajduje się Kraj Basków czyli autonomiczny region Hiszpanii, który charakteryzuje się własnym językiem, kulturą i zwyczajami. Szczególną cechą tego regionu jest unikalna, znana na całym świecie kuchnia baskijska. W niemal każdej restauracji w regionie spróbować można tutejszych pintxos czyli niewielkich przekąsek z serów, szynek, owoców morza i pieczywa. Turyści chętnie próbują również tutejszych dań na bazie ryb, przede wszystkim rybnych zup i gulaszów, które na świecie nie mają sobie równych.

13. Ciekawym miejscem w Pirenejach jest Cirque de Gavarnie czyli polodowcowe zagłębienie, które otoczone jest skalistymi ścianami. Miejsce to przypomina ogromny amfiteatr, który zachwyca malowniczym widokiem. Ten ogromny cyrk ma średnicę aż 6 kilometrów, a jednym z charakterystycznych jego elementów jest Grande Cascade de Gavarnie czyli wysoki na 422 metry wodospad – jest to jeden z najwyższych wodospadów w całej Europie!

14. Na obszarze Pirenejów nie brakuje pięknych jezior. Jednym z najczęściej odwiedzanych jest jezioro Gaube, które słynie z przejrzystej i krystalicznie czystej wody. Jezioro Gaube zajmuje powierzchnię 19 hektarów i ma średnią głębokość około 40 metrów. W dialekcie gaskońskim, którym posługuje się tutejsza ludność, słowo “gaube” oznacza po prostu… “jezioro”!

15. W środkowej części francuskich Pirenejów skorzystać można z wyjątkowej atrakcji. Kursuje tu kolej, której trasa przebiega po skalistych urwiskach górskich. Widok okolicznych szczytów i głębokich przepaści dosłownie zapierają dech w piersiach!

4/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić