Szerokie zastosowanie magnesów neodymowych

Magnesy neodymowe to konstrukcje przystosowane do silnego przyciągania różnorodnych obiektów wykonanych z metali (nawet ze sporej odległości). Produkuje się je od połowy lat 80. XX wieku z połączenia żelaza, boru, a także stopu neodymu. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i przemysłu, stanowiąc przy tym znakomitą alternatywę dla znacznie droższych urządzeń zwanych wykrywaczami metali.

Łatwy sposób na poszukiwanie przedmiotów pod wodą

Omawiane magnesy posiadają zazwyczaj dosyć kompaktowy rozmiar, ale jednocześnie są w stanie bez problemu przyciągnąć obiekt tysiąc razy cięższy od ich własnego ciężaru. Ze względu na te właściwości są wykorzystywane przez mnóstwo osób do znajdowania rozmaitych rzeczy metalowych zlokalizowanych w jeziorach, rzekach czy innych akwenach wodnych. Chodzi tutaj m.in. o gwoździe, silniki, biżuterię, cenne artefakty, zabytkowe dzieła sztuki (wytwarzane ręcznie), elementy dawanego uzbrojenia, kapsle oraz akcesoria wędkarskie.

Aby rozpocząć eksplorowanie jakiegoś zbiornika z użyciem magnesu neodymowego, należy najpierw przywiązać do niego wytrzymałą linę polipropylenową. Następnie zaleca się spuszczenie całej konstrukcji na dno i umiejętne poruszanie nią do momentu przyciągnięcia dowolnego przedmiotu. Pamiętajmy koniecznie o tym, aby lina była dostosowana do mocy magnesu i nie pochłaniała wody. Dodatkowy pożądany element wyposażenia to rękawiczki ochronne na dłonie.

Rozwiązanie przydatne w licznych branżach przemysłowych

Magnesy neodymowe są powszechnie stosowane w przemyśle, ponieważ efektywnie zastępują wszelkie imadła, taśmy i substancje klejowe. Świetnie sprawdzają się choćby jako separatory cząsteczek metalowych w cieczach, olejach oraz sypkich towarach (branża spożywcza, chemiczna, przetwórcza, górnicza, recyklingowa). Nierzadko też służą do przytrzymywania gwoździ, śrub i innych elementów złącznych na placach budowy czy w profesjonalnych warsztatach.

Jak by tego było mało, wprost doskonale nadają się do łączenia ze sobą komponentów metalowych bez konieczności spawania, klejenia ani przeprowadzania jakiejkolwiek obróbki maszynowej (modele kostkowe i blokowe). Ponadto takie magnesy umożliwiają wydajną pracę mieszadłom laboratoryjnym i lakierniczym, medycznym urządzeniom diagnostycznym, bramom garażowym i generatorom prądotwórczym.

Pozostałe istotne zastosowania

Poza przemysłem magnesy neodymowe również okazują się wyjątkowo użyteczne. Często wykorzystuje się je np. do trwałego kasowania danych znajdujących się na komputerowych nośnikach pamięci, a także do uzdatniania oraz filtrowania wody pitnej. Poza tym są montowane w szafkach pracowniczych, kosiarkach ogrodowych, mikserach kuchennych, ościeżnicach drzwiowych, kompasach, licznikach rowerowych i zabawkowych modelach samochodów.

Osoby posiadające akwaria za pomocą omawianych konstrukcji czyszczą je z niepożądanych cząstek, które zagrażają życiu małych rybek. Z kolei nauczyciele w placówkach edukacyjnych znajdują zastosowanie magnesów neodymowych przy prezentowaniu naukowych eksperymentów o charakterze inżynieryjnym i mechanicznym. Najmniejsze modele są natomiast umieszczane w biżuterii, identyfikatorach pracowniczych i lampkach świątecznych.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić