Jak znaleźć dobrej jakości kurtkę puchową?

Nie bez powodu kurki puchowe od wielu lat cieszą się niegasnącym zainteresowaniem najbardziej wymagających klientów. Ich ciepło, a równocześnie lekkość, sprawiają, że są doskonałym wyborem zarówno na codzienny spacer, jak i wyjście do pracy, szkoły czy podczas wyprawy w góry.

Czym różni się puch od pierza?

Warto poruszyć tę kwestię, gdyż często używa się tych nazw wymiennie, co nie do końca jest prawidłowe. Oczywiście, że zarówno pierze jak
i puch pochodzą od zwierząt – kaczek lub gęsi. Różnica jednak tkwi w ich budowie, a co za tym idzie, we właściwościach. Puch wybierany jest przez najlepszych producentów, którzy łączą doskonałość natury z nowoczesnymi technologiami. Niezawodne produkty, w bogatej ofercie posiada sklep.jack-wolfskin.pl.

Puch to surowiec najwyższej jakości, zwany również piórem embrionalnym, umiejscowiony najbliżej skóry. Doskonale chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Kształtem przypomina kulkę zbudowaną z haczykowatych włókien, tworzących przestrzeń powietrzną zapewniającą idealną cyrkulację powietrza. Jest niezwykle delikatny, lekki i miękki.

Pierze natomiast to drobne piórka, które sprawiają, ze wypełnienie jest nieco cięższe i mniej sprężyste. Ich budowa nie pozwala również na taką termoizolację, jaką się charakteryzuje delikatny puch. Łatwiej się je jednak pozyskuje, co wpływa na nieco niższe koszty produkcji.

Jaki puch wybrać w kurtce puchowej?

Puch ma właściwości termoizolacyjne, czyli daje nam dokładnie to, czego potrzebujemy podczas chłodnych, wietrznych dni. Do tego jest lekki i niezwykle wytrzymały.

Na rynku znajdziemy mnóstwo kurtek z wypełnieniem opisanym jako puch naturalny. Jednak spełnia on oczekiwania klienta dopiero
w momencie, gdy powsiada odpowiednie wartości.

Na początku należy zwrócić uwagę na stosunek ilości puchu do innego wypełnienia, co określa przykładowa wartość 90/10. Oznacza to stosunek puchu, w tym wypadku 90%, do pierza – 10%. Takie rozwiązanie preferowane jest przez renomowane firmy dostępne na stronie https://www.e-horyzont.pl/kobieta/kurtki-damskie/kurtki-puchowe-damskie.html. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na oznaczenia sprężystości, najlepsi producenci uznają za minimalną właściwość 550 cuin. Im wyższy parametr, tym większa izolacja, czyli cieplejsze wypełnienie. Bardzo dobra jakość to już wartość 700 cuin. Dodatkowym atrybutem, na który warto zwrócić uwagę jest certyfikat RDS, który mówi o ty, że producent dokłada wszelkich starań, by poprawić los zwierząt, od których pobierane są surowce wykorzystywane przy produkcji ich kurtek.

Argumentem często wykorzystywany przez przeciwników puchu naturalnego jest to, że łatwo łapie on wilgoć. Naprzeciw temu wyszła firma Wolfskin, która opatentowała oraz wykorzystuje w swych produktach membrany Texapore. Jest to materiał Hardshellowy zapewniający wodoodporność oraz doskonale chroni przed wiatrem, równocześnie zapewniając termoregulację. Materiał ten dzięki swej budowie – lejkowatym mikroporom odprowadza wilgoć z wewnątrz, nie przyjmując równocześnie kropli do środka.

Firma Wolfskin korzysta również z materiałów softshellowych takich jak Flex Shield oraz Stormlock.

Dla kogo sprawdzą się kurtki puchowe?

Ze względu na szeroką ofertę producenta kurtki puchowe są dla każdego. Wpiszą się one doskonale w codzienny, elegancki styl miejski, jaki i sportowy czy podróżniczy. Dzięki swym właściwościom są niezwykle łatwe w transporcie. Sprężystość i lekkość sprawia, że bez problemu zmieścić je można nawet w niewielkim plecaku. Jeśli do tego dodamy ciepło oraz izolację przed wiatrem i deszczem to mamy produkt nie do zastąpienia. Warto zainwestować w kurtkę od dobrego producenta, ponieważ tylko wtedy mamy pewność co do jakości i niezawodności produktu.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić