30 Intrygujących Ciekawostek o Polinezji Francuskiej

polinezja francuska
foto – Pixabay

Czasy podbojów kolonialnych już dawno się skończyły. Wiele państw wybiło się na suwerenność i niezależność, ale duch dawnych minionych czasów jeszcze gdzieś snuje się po świecie. Byłe potęgi kolonialne z wielkim trudem pozbywają się swoich zamorskich terytoriów, starając się mimo wszystko, choć w ograniczonym zakresie, ale sprawować jeszcze kontrolę nad niektórymi dawnymi posiadłościami.
Tak właśnie się dzieje w przypadku Francji. Dawne „terytoria zamorskie” zmieniły swoją nazwę na „wspólnota zamorska”, co znalazło nawet zapis w konstytucji francuskiej.

1. Francja jako jeden z ostatnich krajów kolonialnych posiada jeszcze pięć wspólnot zamorskich, a Polinezja Francuska jest jedną z nich. Polinezja Francuska posiada sporą autonomię zezwalającą nawet na posiadanie własnego prezydenta. Jest jedyną z rodziny wspólnot posiadającą nazwę „kraj zamorski”

2. Polinezja Francuska obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym. Łącznie te terytoria mają powierzchnię 3521 kilometrów kwadratowych i około 260 tysięcy mieszkańców.

3. Stolicą Polinezji Francuskiej jest miasto Papeete leżące na wyspie Tahiti.

4. Ludność zamieszkująca te tereny to głównie Polinezyjczycy stanowiący 78%, Europejczycy stanowiący ponad 9% oraz Chińczycy 11% ogółu. Jest jeszcze kilkutysięczna grupa mieszkańców wywodząca się z innych wysp Pacyfiku.

5. Wyspy Pod Wiatr odkryte przez Jamesa Cooka w 1769 roku. Wyspy wchodzą w skład Polinezji Francuskiej od 1843 roku jako protektorat, a od 1880 jako kolonia.

6. Wyspy Na Wietrze tworzą archipelag składający się z wysp: Tahiti, Moorea, Mehetia, Tetiaroa I Malao. Wszystkie one wraz z całym archipelagiem stanowią część Polinezji Francuskiej.

7. Tuamotu to kolejny archipelag z Polinezji Francuskiej na Oceanie Spokojnym. Archipelag tworzy 78 atoli koralowych i wysp.

8. Gamberia archipelag w Polinezji Francuskiej składający się z 14 wysp. Są to małe wyspy pochodzenia wulkanicznego. Główną wyspą tego archipelagu jest Mangareva.

9. Markizy jedne z najbardziej znanych z nazwy wulkaniczne wyspy Polinezji Francuskiej. Od 1842 roku są kolonią francuską.

10. Wyspy Tubuai grupa drobnych wysepek wulkanicznych w otoczeniu atoli koralowych. Wysepki rozrzucone są na przestrzeni 800 kilometrów.

11. Atol Mururoa chyba najbardziej znana część francuskich posiadłości zamorski, głównie za przyczyną przeprowadzanych na nim próbnych eksplozji jądrowych wykonywanych przez Francuzów. Łącznie wykonano 127 wybuchów podziemnych i 37 atmosferycznych. Na atolu znajduje się francuski poligon atomowy. Niesława tego miejsca, głównie związana jest z eksplozjami atmosferycznymi, ponieważ w niedalekiej odległości od atolu znajdują się zamieszkałe przez ludzi wyspy.

12. Z raportów sporządzanych przez komisarza francuskiej Rady do spraw Bezpieczeństwa Nuklearnego i Promieniotwórczości wynika, ze istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo zapadnięcia się atolu, które w konsekwencji spowoduje nieobliczalne tsunami. Od katastrofy tej nie ma odwrotu, pytanie tylko brzmi kiedy to nastąpi.

13. Francuskie próby nuklearne, zwłaszcza te atmosferyczne spowodowały zatrucie ponad 100 tysięcy mieszkańców Polinezji.

14. Nuku Hiva wyspa wchodząca w skład archipelagu Markizy Polinezji Francuskiej. Druga co do wielkości wyspa tego archipelagu. Już na pierwszy rzut oka widać, że wyspa ta odróżnia się od wielu znajdujących się na Pacyfiku. Jest bardzo tajemnicza i chroni na swoim obszarze wiele tajemnych ruin. Miejsce tajemnicze i według tubylców posiadające moc „mana” czyli starożytną moc duchową.

15. Wyspa Bora-Bora to koralowy atol w Polinezji Francuskiej. Miejsce wymarzone przez wiele osób chcących poczuć egzotykę Pacyfiku. Niewątpliwie nazwa wyspy wpadająca bardzo łatwo w tak zwane ucho, przyciąga uwagę wielu osób.

16. W wielu miejscach na wyspach Polinezji Francuskiej znaleźć można dziwaczne posągi nazywane Tiki. Przedstawiają one mitycznego Pierwszego Człowieka. Posągi wykonane są z kamienia lub drewna.

17. Moda na śluby w egzotycznych zakątkach Pacyfiku, dotarła również do Polinezji Francuskiej. Każdy, kto chce romantycznie i nie licząc się z kosztami zorganizować oryginalny ślub, może przeprowadzić go na którejś z wysp Polinezji Francuskiej.

18. Wioska Tiki Village to skansen usytuowany na wyspie Moorea. Można tu zapoznać się z wieloma ciekawymi aspektami związanymi z życiem na tych rajskich wyspach. Zwiedzanie wioski jest kompleksowe i zakończone wieczorną ucztą w stylu polinezyjskim.

19. Farma Czarnych Pereł. Polinezja Francuska słynie z bogactwa, jakie dostarczają wody oceanu i największy ich skarb, którym są czarne perły. Farma zamienia zwykłe białe perły w oryginalne czarne. Cały proces można prześledzić, odwiedzając jedną z takich farm.

20. Nurkowanie w turkusowych wodach oceanu jest niewątpliwie niesamowitą przygodą i przeżyciem. Na każdej wyspie znaleźć można firmę oferująca usługi związane z nurkowaniem.

21. W czasie I wojny światowej niemieckie krążowniki zaatakowały Papeete, stolicę Polinezji Francuskiej. Atak odbył się 22 września 1914 roku.

22. Niemiecki ostrzał prawie całkowicie zniszczył miasto, pomimo tak zmasowanego ataku Niemcom nie udało się osiągnąć celu i zdobyć francuskich zapasów węgla.

23. Fakarava atol w Polinezji Francuskiej, znane na świecie centrum nurkowania. Atol sklasyfikowany został przez UNESCO jako rezerwat biosfery.

24. Nuku Hiva wyspa słynąca z wodospadu Vaipo mającego 350 metrów wysokości.

25. Hiva Oa to trzecia co do wielkości wyspa Polinezji Francuskiej. Nazywana jest także wyspą artystów. Tworzył tu swoje utwory Jacques Brel.

26. Rangiroa wyspa słynąca z plaży Le Sable Roses, czyli plaży o różowym piasku.

27. Huahine znana jako wyspa kobiet, od zawsze rządy sprawowały tu kobiety.

28. Tahaa wyspa, na której uprawia się wanilię, dlatego bywa też nazywana wyspą pachnącą wanilią.

29. Raiatea nazwa tłumaczona z tubylczego języka znaczy jasne niebo. Według żeglarzy jest to idealne miejsce do uprawiania tego rodzaju sportu czy rekreacji.

30. Polinezja Francuska to wiele idealnych miejsc na spędzenie urlopu czy też reszty życia zwłaszcza dla osób, które chciałyby zaznać rajskiego życia.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić