Rozpatrując Australię pod względem wielkości, a wiedząc przy tym, że zajmuje obszar całego kontynentu, można by było uznać, że jest największym państwem świata. Nie jest to precyzyjne, ponieważ faktycznie zajmuje cały kontynent to jednak pod względem wielkości jako państwo, zajmuje dopiero 6 pozycję na liście światowej.
Australia będąca zarazem państwem i kontynentem, posiada bardzo wiele ciekawostek z nią związanych. Najważniejsze australijskie ciekawostki można ująć w kilkadziesiąt punktów i tym samym przybliżyć wiadomości z tym państwem związanych.
1. Australia jako państwo to nie tylko kontynent, to także wyspa Tasmania oraz szereg mniejszych wysp i archipelagów znajdujących się na 2 oceanach: Indyjskim i Spokojnym.
2. Powierzchnia Australii to ponad 7,6 miliona kilometrów kwadratowych
3. Ludność Australii to niespełna 25,77 miliona mieszkańców, daje to średnią 3,3 osób/kilometr kwadratowy, jednym słowem prawdziwe pustkowie.
4. 2/3 populacji australijskiej to mieszkańcy 5 największych miast: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelajdy.
5. Stolicą Australii jest licząca ponad 450 000 mieszkańców Canberra
6. Ciekawostką jest to, że Canberra jako stolica nie ma typowych własnych władz miejskich. Władzę w mieście sprawuje Zgromadzenie Ustawodawcze Australijskiego Terytorium Stołecznego, krótko pisząc władza leży w rękach Gubernatora Australii.
7. Canberra zaszczytne miano stolicy Australii, sprawuje od 9 maja 1927 roku. Budowa miasta z przeznaczeniem na stolicę rozpoczęła się w 1913 roku. Wcześniej w miejscu dzisiejszej Canberry istniała osada plemienia Ngunnawal.
8. Terra Australis czyli tłumacząc z łaciny Ziemia Południowa, tak początkowo nazywano dzisiejszą Australię.
9. Jako pierwsi Europejczycy do Australii dotarli Willem Janszoon i Jan Ludwik von Roossendin. Byli to holenderscy żeglarze, którzy przybili do brzegów nowego lądu na pokładzie stateczku o wdzięcznej nazwie „Duyfken” w tłumaczeniu „Gołąb”.
10. W 1770 roku na australijski ląd zawitał James Cook opisując tenże ląd i sporządzając dokładne mapy. Dzięki swoim działaniom wielu uważa go za odkrywcę nowej ziemi, nadał jej nazwę Nowa Południowa Walia i ogłosił to miejsce jako posiadłość Korony Brytyjskiej.
11. Pierwsi osadnicy przybyli do Australii w 1788 roku i była to grupa skazańców z Wielkiej Brytanii. W pierwszym roku na ląd australijski dotarło 1035 osób, głównie byli to przestępcy skazani w odległej Anglii.
12. Wolni ludzie nie będący skazańcami ani pod jakimkolwiek przymusem administracyjnym zaczęli się osiedlać w Australii poczynając od 1830 roku.
13. Od pierwszej zsyłki więźniów w roku 1788 do roku 1858 zesłano karnie do Australii 160 000 więźniów.
14. W pierwszych latach osadnictwa, brytyjscy nadzorcy i administratorzy dbali o to, aby zachować politykę tak zwanej „ Białej Australii”, dopiero poczynając od 1973 roku zmieniono politykę migracyjną i zaczęto „wpuszczać” do Australii ludność pochodzenia azjatyckiego, głównie z Singapuru, Malezji, Hongkongu, Tajwanu.
15. Australię zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, a najpopularniejsze to Kangury, występujące głównie w tym kraju i na sąsiednich wyspach.
16. W 1859 roku niejaki Thomas Austin wypuścił na australijskim lądzie 24 króliki co w ciągu kilku lat doprowadziło do prawdziwej plagi. Króliki nie mające na tym terenie naturalnych wrogów, rozmnażały się w iście ekspresowym tempie. Skutkiem niekontrolowanego rozmnażania, króliki zaczęły zagrażać całemu ekosystemowi na kontynencie.
17. W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się królików, zbudowano długi na ponad 3 000 kilometrów płot ochronny.
18. Australia słynie także z hodowli owiec, których jest tam 3x więcej niż ludzi.
19. Australia jest 3 w świecie producentem i eksporterem wołowiny.
20. W Australii narodziło się oznaczenie Woolmark, które ustanowiła australijska organizacja Woolmark Company. Oznaczenie to otrzymuje tylko wełna najwyższej jakości.
21. W XIX wieku do Australii trafiły wielbłądy. Dziś populacja australijskich wielbłądów jest największa na świecie.
22. W Australii dominują obszary pustynne, najdłuższą rzeką jest Murray mająca 2575 kilometrów długości.
23. W Australii jest wiele rzeczy naj, np. najdłuższy prosty odcinek torów kolejowych na świecie, najdłuższa nazwa miejscowości na świecie: Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu, największa piaszczysta wyspa na świecie Fraser Island itp.
24. „Uluru” bardziej znana nazwa Ayers Rock to przykład kolejnego australijskiego naj. Jest to największa na świecie samotnie stojąca skała.
25. U wschodnich wybrzeży Australii znajduje się największa na świecie rafa koralowa. Rafę widać także z kosmosu.
26. W Australii każdy kto ukończył 18 lat i wszyscy starsi mają obowiązek brać udział w wyborach. Niezastosowanie się do tego obowiązku jest karalne.
27. Australia dba o swoich mieszkańców, szczególnie dba o kobiety co objawiło się między innymi tym, że już w 1894 roku nadała kobietom prawo wyborcze. Tym samym została 2 na świecie krajem wprowadzającym takie prawo.
28. Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni, którzy według badań przybyli na ten kontynent około 125 000 lat temu, najprawdopodobniej z terenów Azji.
29. Australia jest największym na świecie eksporterem węgla kamiennego
30. Australia ze względu na ukształtowanie powierzchni oraz klimat uznawana jest za najsuchszy kontynent świata.