30 Ciekawostek o Papua-Nowa Gwinea 🇵🇬

papua nowa gwinea
foto – Pixabay

Papua-Nowa Gwinea, a właściwie mówiąc pełną nazwą Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei, to drugie po Australii państwo Oceanii. Leży ono w Melanezji, w większości na wyspie o nazwie Nowa Gwinea. Powierzchnia tego państwa wynosi 462,8 tysięcy kilometrów kwadratowych, a w 2017 roku zamieszkiwało je prawie 7 milionów osób. Co jeszcze ciekawego warto wiedzieć o tym państwie?

1. Stolicą jest Port Moresby, położony na południowo-wschodnim wybrzeżu. Miasto jest wydzielone jako odrębny dystrykt stołeczny, jak i jest stolicą Prowincji Centralnej. Zostało założone jeszcze przez Europejczyków w 1883 roku.

2. Zgodnie z obowiązującą konstytucją z 1975 roku Papua-Nowa Gwinea to konstytucyjna monarchia parlamentarna, gdzie głową państwa jest królowa angielska Elżbieta II, reprezentowana przez gubernatora generalnego.

3. Państwo położone jest we wschodniej części Nowej Gwinei oraz na sąsiednich archipelagach, głównie na Archipelagu Bismarcka i Wyspach Salomona.

4. Występuje tu klimat równikowy wilgotny, w górach zaś podzwrotnikowy wilgotny. Oznacza to, że średnia temperatura dobowa na nizinach wynosi około 26 stopni, a w terenach górzystych mniej niż 10 stopni. Roczna suma opadów waha się od 1500 do 7500 mm. Rok dzieli się na dwie pory : deszczową związaną z monsunem oraz suchą.

5. Społeczeństwo w teorii jest dość jednorodne : Papuasi stanowią 84% ogółu ludności, a Melanezyjczycy – 15%. Jednak Papua-Nowa Gwinea charakteryzuje się różnorodnością językową. Wśród siedmiu milionów obywateli wyróżnia się 851 języków.

6. Kraj deklaruje się jako chrześcijański, przy czym w większości są to protestanci.

7. Papua-Nowa Gwinea jest krajem rolniczo-surowcowym. W rozwoju gospodarki przeszkadza : niski poziom wykształcenia społeczeństwa, brak wykwalifikowanej siły roboczej, kapitału i słabo rozwinięta infrastruktura.

8. 85% ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie. W większości w prymitywnych warunkach uprawia się taro, jams, bataty i maniok. Obecne są również plantacje kakaowca, palmy kokosowej i palmy olejowej, trzciny cukrowej, kauczukowca, herbaty, złocienia dalmatyńskiego.

9. Według szacunków w kraju występuje 11 000 gatunków roślin, 250 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków.

10. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych kulturowo regionów świata. Państwo zamieszkują setki rdzennych grup etnicznych, a życie plemienne pozostaje głównym elementem kultury. Przekłada się to jednak na niski wskaźnik urbanizacji.

11. Niektóre źródła wskazują, że ludzie przybyli do Papui-Nowej Gwinei około 42 tys. do 45 tys. lat temu z Afryki.

12. Papua Nowa Gwinea znajduje się wzdłuż Pierścienia Ognia. Posiada więc kilka wulkanów, które wybuchają. Obszar ten jest podatny również na trzęsienia ziemi i tsunami.

13. Papua Nowa Gwinea jest otoczona rafami koralowymi, znajdującymi się pod ścisłą ochroną.

14. Najwyższym szczytem jest Góra Wilhelma, leżąca w Górach Bismarcka. Wznosi się na wysokość 4509 metrów n.p.m. Nazwę szczytowi nadał niemiecki dziennikarz w 1888 na cześć Wilhelma von Bismarcka.

15. Flaga ma kształt prostokąta, składającego się z dwóch trójkątnych pól – dolnego w kolorze czarnym z Krzyżem Południa oraz górnym o barwie czerwonej z wizerunkiem cudowronka. Kolory te są tradycyjnymi Papui-Nowej Gwinei. Krzyż Południa odnosi się do związku z Australią, zaś cudowronek to symbol odzyskania niepodległości.

16. Prawo krajowe przewiduje surowe kary dla przestępstw związanych z narkotykami, pornografią i homoseksualizmem.

17. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1964 roku.

18. Jest po Australii drugim co do wielkości państwem Oceanii.

19. Archipelagi na których leży państwo, składają się z prawie 600 wysp.

20. Nowa Gwinea jest drugą największą wyspą świata.

21. 20% flory Papui-Nowej Gwinei stanowią orchidee, a 29% wszystkich gatunków roślin to drzewa. Dodatkowo na wyspie można zobaczyć unikalne rododendrony i begonie. Szata roślinna dzieli się ogólnie na lasy równikowe oraz na lasy górskie na wysokości 1500-3000 metrów. Przy ujściach rzek rozciągają się namorzyny, a w dorzeczu rzeki Fly występuje sawanna z akacjami i eukaliptusami. Ogólnie rzecz biorąc 63% powierzchni kraju to lasy.

22. Na terenie państwa ustanowiono dwa parki narodowe : Park narodowy Varirata i Park Narodowy Mac Adam.

23. Wyspa została odkryta przez Portugalczyka Jorge de Meneses’a w 1526 roku. Przez długi czas funkcjonowała jako samodzielna, dopóki wyspu w 1884 nie ogłoszono protektorem Niemiec. Podzielono obecne tereny kraju na Nową Gwineę Niemiecką i Nową Gwineę Brytyjską. W 1906 roku administrację w części brytyjskiej objęła Australia, która po wybuchu I wojny światowej przejęła również administrację niemiecką. W 1946 roku Australia połączyła obie części w jednolite związkowe terytorium zamorskie o nazwie Papua-Nowa Gwinea.

24. Jorge de Meneses nazwał wyspę Ilhas dos Papuas, co oznacza “Kraina Ludzi o Puszystych Włosach”. Wynika to z tego, że autochtoniczna ludność tego regionu ma kędzierzawe, wełniste włose o kolorze czarnym lub rudym.

25. Papua-Nowa Gwinea posiada wiele surowców naturalnych, między innymi złoto, srebro, rudy miedzi, niewielką ilość ropy naftowej i gazu ziemnego.

26. Na terenie kraju znajduje się ponad 580 lotnisk. Głównym portem morskim jest zaś Lae.

27. Nieoficjalnie, narodowym sportem jest rugby.

28. Współczynnik osób powyżej 15 roku życia nie potrafiących czytać i pisać wynosi 35,8%.

29. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą brać ślub w wieku 21 lat.

30. Średni wiek osoby zamieszkującej ten kraj to 23 lata.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić