Zoo Białystok 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zoo białystok
foto – Autorstwa Gumisza – Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12674780

Jak bardzo można zmienić świat i to w dodatku świat dzikich zwierząt, można przekonać się odwiedzając niewielkie ZOO w Białymstoku. Coś co kiedyś było niechlubnym miejscem w mieści, dziś jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Białegostoku jak i osoby przyjezdne. Ten liczący niewiele ponad 3 hektary ogród zoologiczny znajduje się niemal w samym centrum miasta i co ciekawe i dla wielu ważne, można go odwiedzać zupełnie bezpłatnie.

1. Historia powstania dzisiejszego ogrodu sięga lat 60. XX wieku i miało ono mieć zupełnie inne przeznaczenie niż typowy ogród ZOO. Początkowym zamierzeniem było zorganizowanie tymczasowego miejsca przebywania, a raczej przechowywania zwierząt. Miało to trwać do chwili zbudowania ogrodu zoologicznego z prawdziwego zdarzenia. Niestety praktyka dnia codziennego okazała się smutna dla zwierząt.

2. Obecny kształt ZOO w Białymstoku zawdzięcza modernizacji zakończonej dopiero w grudniu 2012 roku.

3. Białostockie ZOO zasługuje na szczególną uwagę ze względu na „profil”przebywających na jego terenie zwierząt. Nie znajdzie się tu słoni, lwów, krokodyli, hipopotamów i wielu, wielu innych egzotycznych zwierząt. Twórcy i administratorzy postawi na prezentowany rodzimej fauny.

4. Udając się w północno-wschodnie rejony Polski nie trzeba „ pędzić” już do Białowieży, aby zobaczyć żywego żubra, można to zrobić w białostockim ZOO.

5. Żubr to nie jedyny przedstawiciel podlaskiej i nie tylko fauny znajdujący się w ZOO, są tu także inne ssaki jak chociażby jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki, rysie, daniele i kilkunastu innych przedstawicieli ssaków.

6. W białostockim ZOO zobaczyć także można ciekawe okazy ptactwa, między innymi: myszołowy, puchacze, puszczyki, bociany, łabędzie, bażanty, a nawet zwykłe kury domowe.

7. Na terenie białostockiego ZOO spotkać też można wielu przedstawicieli fauny polskiej żyjących na wolności. Alejkami przebiegają wolno żyjące wiewiórki, a spośród ptaków: gawrony, kawki, sroki, gołębie, wróble, szpaki i wielu innych przedstawicieli skrzydlatych „braci”

8. ZOO w Białymstoku może pochwalić się okazami 13 gatunków ssaków i 9 gatunkami ptaków.

9. Największym wybiegiem mogą cieszyć się największe zwierzęta czyli żubry. Drugi pod względem wielkości jest wybieg dla wilków, a trzecim dla niedźwiedzi. Te trzy wybiegi mają po ponad 1000 metrów kwadratowych wielkości każdy. Najmniejszy jest liczący zaledwie 64 metry kwadratowe wybieg dla żbików.

10. Wokół ZOO wiedzie licząca około 720 metrów długości ścieżka spacerowa, a ta prowadząca przez jego środek liczy prawie 400 metrów długości. Na trasie ścieżki środkowej znajduje się mostek i taras widokowy.

3.7/5 - (41 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić