20 Ciekawostek o Zebrach

zebry
foto – Pixabay

Dzięki czarno-białym paskom zebra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt na świecie, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jest ssakiem z rodziny koniowatych, który cieszy się szczególną sympatią ludzi, mimo że należy do koniowatych o wyjątkowym temperamencie i może być bardzo groźna. Oto kilka ciekawostek na temat zebry.

1. Zebry należą do bardzo szybkich zwierząt, które mogą rozwinąć nawet prędkość do 65 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że zwierzę to z powodzeniem może uciec przed polującym na nie lwem oraz mniejszymi drapieżnikami.

2. Najbardziej charakterystyczną cechą zebr są czarno-białe paski. Ze względu na białe podbrzusza uważano kiedyś, że zebry są białymi końmi z czarnymi pasami, ale badania naukowców dowiodły, że to czerń stanowi tło dla białych pasów.

3. Umaszczenie zebr najpewniej wynika z miejsca ich występowania. Paski pozwalają im doskonale maskować się w wysokich trawach, a także rozpraszają aż 70% afrykańskiego ciepła, dzięki czemu zebry się nie przegrzewają. Dowiedziono tego, kiedy okazało się, że zebry żyjące w cieplejszym klimacie, mają więcej pasków niż ich odpowiedniki żyjące w klimacie chłodniejszym. Ponadto skutecznie odstraszają owady.

4. Zebry należą do zwierząt roślinożernych. Ich głównym pożywieniem są trawy i liście, ale również krzewy, zioła i kora drzew.

5. Zebry żyją w dużych stadach przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Im więcej ich jest, tym szybciej są w stanie zauważyć niebezpieczeństwo, a zbite w grupę stanowią o wiele trudniejszy cel dla drapieżników.

6. Zebry, choć reprezentują tę samą rodzinę, są dużo niebezpieczniejsze i bardziej agresywne niż konie. Spotkane z nimi może nie być przyjemne, zwłaszcza jeśli poczują się zagrożone. Wówczas mogą kopać i gryźć aż uśmiercą intruza. Zanotowano również przypadki zebr, którym udało się pozbawić życia lwa.

7. Uszy zebry są zbudowane tak, aby zwierzę mogło nimi poruszać na wszystkie strony. Dzięki temu komunikacja w stadzie jest łatwa, a zebry mogą być w porę ostrzegane przed niebezpieczeństwem. W chwilach zagrożenia zwierzęta wydają z siebie głośne dźwięki przypominające rżenie lub szczekanie.

8. Zebry mają bardzo dobry słuch i wzrok, dlatego zazwyczaj z powodzeniem unikają hien i lwów. Potrafią je zauważyć, nawet jeśli odległość jest duża, a także usłyszeć szelest traw, kiedy drapieżnik się zbliża.

9. Zebry należą do nielicznych ssaków, które potrafią widzieć w kolorze. Badania dowodzą jednak, że ich aparat wzrokowy nie rejestruje koloru pomarańczowego.

10. W starożytnym Rzymie szkolono zebry, aby nauczyć je ciągnięcia rydwanów w popularnych wówczas cyrkach.

11. Stado zebr tworzy hierarchię, na czele której stoi ogier. Wokół niego zbierają się samice, a w przypadku ataku drapieżnika najpierw uciekają młode, a dorosłe osobniki biegają wokół zaatakowanej zebry, aby odstraszyć napastnika.

12. Zebry nie żyją na terenach podmokłych, pustyniach czy w lasach deszczowych, dlatego naukowcy przypuszczają, że będą one coraz bardziej podatne na zmiany klimatyczne i nie zniosą ich dobrze.

13. Do najbardziej niezwykłych zjawisk w środowisku naturalnym należy wielka migracja zebr, które przemierzają około trzech tysięcy kilometrów dwa razy w roku. Na stepach Tanzanii i Kenii można wówczas obserwować miliony gnu i zebr, które ruszają w poszukiwaniu wody i jedzenia.

14. Zebry sypiają wyłącznie na stojąco i to tylko wtedy, kiedy czują się bezpiecznie. Na wolności nie zdarza się zatem, aby stojąca osobno zebra spokojnie sobie drzemała.

15. Paski zebr są dla nich tym, czym dla człowieka odciski palców. Oznacza to, że nie ma na świecie dwóch zebr o jednakowym umaszczeniu. Młode zebry rozpoznają swoje matki nie tylko po zapachu, ale również po paskach.

16. W Afryce zebry od wielu lat są symbolem harmonii, szczęścia i dobrobytu. Do dziś istnieją plemiona, których członkowie wierzą, że z pasów na ciele zebry można wróżyć przyszłość.

17. Paski na ciele zebr pełnią dodatkową funkcję. Kiedy zbite stado tych zwierząt zaczyna się poruszać, drapieżniki ulegają złudzeniu optycznemu i są zdezorientowane. Przez paski bardzo trudno jest im zlokalizować pojedynczą zebrę, którą można zaatakować.

18. Zebra górska jest najmniejszym gatunkiem zebry. Można ją spotkać na łąkach w pobliżu gór w Afryce, a w kłębie osiąga jedynie 120 centymetrów.

19. Zebroid to ciekawe zwierzę będące krzyżówką samicy zebry z samcem konia lub osła. Najczęściej zebroidy są brązowe z widocznymi ciemniejszymi pasami, ale zdarzają się również białe zebroidy z brązowymi łatami, na których widnieją pasy typowe dla zebr.

20. Podczas ucieczki przed drapieżnikiem zebra biegnie zygzakiem, aby go zdezorientować. Dopiero kiedy zwierzę zostanie otoczone, zaczyna kopać u gryźć z wielką zaciekłością.

4.2/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić