30 Ciekawostek o Zanzibarze

zanzibar
foto – Pixabay

Zanzibar, znany także jako Unguja to wyspa na Oceanie Indyjskim. Największa wyspa archipelagu nazywającego się tak samo jak samy wyspa. W całości jest to terytorium Tanzanii, jako część autonomicznej części Zanzibar. Na dodatek największym miastem na wyspie, jest miasto o tej samej nazwie. Co jeszcze ciekawego kryje w sobie ta wyspa?

1. Pierwszymi mieszkańcami Zanzibaru była ludność afrykańska z kontynentu. Dopiero w wiekach VIII – X obszar uległ kolonizacji Arabów i Persów. Od tamtego momentu obszar ten podlega również silnym wpływom kontynentalnej kultury Suahili.

2. 10 grudnia 1963 roku Zanzibar razem z wyspą Pembą uzyskał niepodległość jako sułtanat. Wyspę zamieszkiwało wtedy 230 tysięcy Afrykanów, których część deklarowała pochodzenie perskie, określając się mianem Szirazowie. Na wyspie mieszkały również mniejszości, między innymi 50 tysięcy Arabów.

3. 26 kwietnia 1964 roku Zanzibar razem z Tanganiką utworzyły nowe państwo – Zjednoczoną Republikę Tanzanii.

4. Na wyspie istnieją liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej, a niektóre z nich można zwiedzać razem z przewodnikiem.

5. Zwyczajowo na Zanzibarze, podobnie jak w całej Tanzanii, stosuję nieoficjalny czas słoneczny. Uznaje się, że doba zaczyna się o godzinie 6.00 rano, więc jest to godzina pierwsza. Następuje więc przesunięcie względem czasu oficjalnego o 6 godzin.

6. Na wyspie nie ma dużego wyboru alkoholu. Tanzania jak i Zanzibar to region, gdzie duże wpływy ma tradycja muzułmańska. Do wyboru mamy jednak dwa rodzaje lokalnego piwa.

7. Kuchnia Zanzibaru opiera się głównie o ryż, owoce i ryby oraz owoce morza. Sama kuchnia to wynik mieszanki kuchni indyjskiej, arabskiej oraz afrykańskiej, przez co charakteryzuje się mocno przyprawionymi, wyrazistymi smakami.

8. Zanzibar zajmuje powierzchnię 1658 km2. Jest to największa wyspa archipelagu.

9. Historycznym centrum miasta Zanzibar jest Kamienne Miasto, swoista starówka znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowa, którą tam znajdziemy jest mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej. Charakteryzuje się więc wąskimi uliczkami, gdzie transport opiera się o chodzenie pieszo, rowery lub motocykle.

10. W przeszłości Kamienne Miasto było centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami.

11. W stolicy wyspy znajdują się łaźnie Hammani, największe perskie łaźnie na wyspie.

12. Pierwszym Europejczykiem na Zanzibarze był Marco Polo.

13. Zanzibar eksportuje głównie przyprawy, wodorosty oraz rafię, czyli specjalne palmy bambusowe.

14. Na Zanzibarze odbyła się najkrótsza wojna w historii. Był to konflikt między Wielką Brytanią, a sułtanem Zanzibaru, który wybuchł 27 sierpnia 1896 roku. Działania zbrojne trwały 45 minut, podczas których siły brytyjskie ostrzeliwały pałac sułtana.

15. Najsłynniejszym tańcem na Zanzibarze jest Dumbak. Jest to tradycyjny, ale i zmysłowy taniec brzucha i bioder z chustami. Dziewczynki uczą się go od najmłodszych lat.

16. Zanzibar był pierwszym miejscem w Afryce, gdzie wprowadzono kolorową telewizję. Miało to miejsce w 1973 roku.

17. Popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym na Zanzibarze jest masaż relaksacyjny, z wykorzystaniem olejków kokosowego i goździkowego.

18. W Nungwi znajduje się rezerwat żółwi, założony przez mieszkańców. Stanowi on atrakcję turystyczną, gdzie można zobaczyć zwierzęta morskie, a także miejsce gdzie zwierzęta są leczone.

19. Na Zanzibarze mieszka endemiczny gatunek małp, Red Colobus. Zamieszkują one teren Parku Narodowego Jozani.

20. Na Wyspie Więziennej, należącej do Archipelagu Zanzibar, żyją żółwie olbrzymie. Były one podarunkiem od rządu Saszeli. Na początku XX wieku było ich cztery, obecnie jest ich więcej, a najstarszy ma 190 lat.

21. Często słyszanym powiedzeniem na Zanzibarze jest “hakuna matata”, które bardzo się upowszechniło po wypuszczeni animowanego filmu “Król Lew”.

22. Zanzibar nazywa się “Wyspą Przypraw”. Region ten jest bowiem znany z uprawy goździków i gałki muszkatołowej.

23. Znana z afrykańskich pocztówek restauracja “The Rock”, czyli restauracja na skale, znajduje się na Zanzibarze. Można się do niej dostać łódką.

24. Tłumacząc z arabskiego Zanzibar oznacza “wybrzeże czarnych ludzi”. Ma to związek z tym, że Arabowie skolonizowali wyspę dopiero po ludziach pochodzenia afrykańskiego o ciemnym kolorze skóry.

25. Freddie Mercury, frotman zespołu Queen pochodzi ze Stone Town na Zanzibarze. Urodził się jako Faorkh Bulasara, a w mieście dalej można zobaczyć jego rodzinny dom.

26. Czas lotu na Zanzibar z Polski oscyluje około dwunastu godzin.

27. Zanzibar położony jest w strefie klimatu podrównikowego. W związku z tym na wyspie jest bardzo gorąco, ale też wilgotno.
Wyróżnia się również cztery pory roku : dwie pory deszczowe i dwie pory suche. Tak zwana długa pora sucha trwa od początku czerwca do października. Wtedy średnie temperatury wynoszą 25 stopni i odnotowuje się niskie opady. Określa się ten czas jako najlepszy na wyjazd dla osób, nie lubiących zbytniego gorąca. Jest to również zwyczajowy początek sezonu turystycznego.

28. W marcu zaczyna się długa pora deszczowa, która trwa do końca maja. W związku z tym, że są liczne i długie ulewy większość hoteli zamyka swoją działalność i przeprowadza remonty.

29. Wyspę stale zamieszkuje 1,3 miliona osób.

30. Urzędowym językiem na wyspie jest angielski. Drugim jest język suahili którym posługuje się Bantu, jedno z najliczniejszych plemion zamieszkujących całą Tanzanię.
Urzędowym językiem na Zanzibarze jest angielski, więc problemu nie powinno stanowić dogadanie się. W niektórych częściach wyspy można usłyszeć także język suahili, którym do dziś posługuje się Bantu – jedno z żyjących tam plemion.

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić