Zamek w Kórniku 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zamek kórnik
foto – Pixabay

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja znajdująca się w województwie wielkopolskim i przyciągająca regularnie wielu miłośników architektury, historii i sztuki.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Pierwszy dokument dotyczący budowy tego zamku pochodzi z 1426 roku, a już cztery lata później otoczona fosą budowla na bagiennej wyspie była gotowa. Dostać się można było do niej tylko przez most zwodzony, a dodatkowe zabezpieczenie stanowiła znajdująca się na jego końcu okuta krata.

2. Niemal do końca XVI wieku zamek w Kórniku był siedzibą rodu Górków. Był to jeden z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski w epoce renesansu i w czasach reformacji. Mikołaj z Górki był kanclerzem kapituły poznańskiej i to on sprawił, że jego ród zyskał ogromne znaczenie.

3. W 1572 roku bezpotomnie zmarł Zygmunt August i od tamtej pory do rozbiorów w Polsce rządzili królowie elekcyjni. W 1574 roku na zamku w Kórniku zatrzymał się Henryk Walezy, kóry zmierzał do Krakowa na koronację.

4. Od drugiej połowy XVII wieku zamek był własnością Działyńskich, do którego należała Teofila z Działyńskich. Kobieta ta poświęciła całe swoje życie nie tylko rozbudowie rezydencji, ale też rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu całej miejscowości, a jej wkład w tę dziedzinę jest nie do przecenienia.

5. Teofila z Działyńskich założyła w Kórniku szkółki drzew oraz zwierzyniec pełen egzotycznych zwierząt i roślin. To również ona odpowiadała za utworzenie przy zamku ogrodu w stylu francuskim, który w XIX wieku został przebudowany na arboretum.

6. W 1754 roku francuski malarz rokokowy specjalizujący się w malowaniu pruskich królów, Antoine Pesne, namalował znany portret Teofili w białej sukni. To właśnie ten obraz był początkiem legendy o Białej Damie, która jest obecnie najsłynniejszym duchem spośród wszystkich, które rzekomo straszą na polskich zamkach. Obecnie portret znajduje się w sali jadalnej na zamku, a zgodnie z legendą Biała Dama przed północą schodzi z portretu i przechodzi na zamkowy teraz. Stamtąd na przejażdżkę zabiera ją rycerz na czarnym koniu. Legenda ta powstała już w XIX wieku.

7. W 1830 roku w Polsce wybuchło powstanie listopadowe, a za zaangażowanie w nie Tytus Działyński został ukarany konfiskatą majątku.

8. Kiedy Tytus Działyński wrócił na zamek, rozpoczął prace nad tym, aby budowla służyła narodowi jako muzeum i biblioteka. Zaczął wtedy gromadzić kolekcję starodruków oraz rękopisów, z których część należała do Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Napoleona Bonapartego. Obecnie znajdują się one w Muzeum Kórnickim.

9. Ostatnim właścicielem zamku był bezdzietny Władysław Zamoyski, który przed śmiercią w 1924 roku postanowił przekazać wszelkie dobra narodowi polskiemu. Niestety wiele dzieł i skarbów rozkradziono podczas drugiej wojny światowej.

10. Przy wjeździe do zamku znajdują się zabytkowe oficyny oraz wozownia, a jego styl nawiązuje do neogotyku angielskiego, który był bardzo popularny w XIX wieku.

11. Zamek w Kórniku to siedziba muzeum, w którym znajdują się eksponaty pochodzące z różnych epok. Najpiękniejszym pomieszczeniem jest Sala Mauretańska, która nawiązuje do Dziedzińca Lwów w andaluzyjskiej Alhambrze.

12. W 1998 roku ukazały się dwie monety okolicznościowe z wizerunkiem zamku.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić