Zamek Orawski nazywany jest jednym z najpiękniejszych zamków na Słowacji. Został zbudowany na skale, dlatego góruje nad miejscowością Orawskie Podzamcze i rzeką Orawą. Oto kilka ciekawostek na jego temat.
1. Zamek został zbudowany w czasach, kiedy te tereny słowackie, należały jeszcze do Królestwa Węgier. Szacuje się, że zaczęto go budować w pierwszej połowie XIII wieku.
2. W XV wieku właścicielem zamku był Polak, hrabia Liptowa i Orawy, Piotr Komorowski. W kolejnych dekadach zamek wielokrotnie jednak zmieniał właścicieli.
3. Na początku XVIII wieku, kiedy na Węgrzech wybuchło powstanie antyhabsburskie, powstańcy zajęli zamek na pięć lat. To właśnie wtedy zamek zaczął popadać w ruinę, a wielki pożar warowni w 1800 roku dokończył dzieło zniszczenia.
4. Już w XIX wieku zamek ulegał stopniowej odbudowie i remontowi, dzięki czemu w 1868 roku można w nim było otworzyć stanowiące wielką atrakcję muzeum. W okresie powojennym odbudowę całego kompleksy kontynuowały władze czechosłowackie.
5. Obecnie w środku warowni znajdują się liczne ekspozycje. W środku można na przykład podziwiać wystawę ornitologiczną Antoniego Kocyana, polskiego ornitologa i leśniczego, który pracował w Orawie przez czterdzieści lat.
6. W 1921 roku zamek stał się scenografią dla popularnego filmu grozy, “Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua. Kręcono tutaj również “Księcia i żebraka” oraz kilka odcinków popularnego serialu polskiego “Janosik”.
7. W 2020 roku platforma Netflix nakręciła na terenie zamku serial pod tytułem “Drakula”. Trzeba przyznać, że panują tutaj warunki, które od lat pozwalają na kreowanie nastrojowych scenografii.
8. Zwiedzanie zamku możliwe jest z przewodnikiem, który opowiada ciekawostki na jego temat w języku słowackim albo angielskim.
9. Jeśli ktoś woli zwiedzać zamek na własną rękę, może ściągnąć specjalną aplikację Zamek Orawski. W jej ofercie znajduje się audio przewodnik w języku polskim, który opowiada ze szczegółami o każdym mijanym tutaj miejscu i eksponacie.
10. Na zamku znajdują się łącznie 154 komnaty. Na terenie kompleksu bardzo często odbywają się eventy kulturalne, imprezy folklorystyczne i kiermasze rękodzieła.