Zalew Siemianówka – Informacje i ciekawostki

zalew siemianówka
foto – Autorstwa Wojsyl – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2104390

Zalew Siemianówka (zwany również Jeziorem Siemianowskim) położony jest w województwie podlaskim w pobliżu Puszczy Białowieskiej. Zalew powstał w latach 1977-1990 w wyniku wybudowania tamy na rzece Narwi i ma on powierzchnię około 32 kilometrów kwadratowych: jest to trzeci największy sztucznie utworzony zbiornik wodny na terenie Polski. Oto 15 ciekawostek i praktycznych informacji o Zalewie Siemianówka!

1. Nazwa jeziora pochodzi od pobliskiej miejscowości Siemianówka, której historia sięga 1634 roku. Obecnie we wsi znajduje się kilka obiektów gastronomicznych, a najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest Cerkiew św. Jerzego, która wybudowana została pod koniec XVIII wieku.

2. Zalew Siemianówka znajduje się na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski. Jest to ogromny obszar, który obejmuje około 1/4 powierzchni całego kraju. Zlokalizowany jest w północno-wschodniej Polsce. Charakterystyczną cechą tego regionu jest bardzo duże zalesienie, wyjątkowo czyste powietrze, dosyć mała urbanizacja oraz duże zróżnicowanie biologiczne.

3. Ciekawostką jest, że nad zbiornikiem wodnym nakręcono jedną ze scen słynnego, hollywoodzkiego filmu “Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i Stara Szafa”.

4. Okolice Jeziora Siemianowskiego zamieszkują liczne gatunki ptaków m.in. bociany, czajki, żurawie, orły, mewy, cietrzewie, rybitwy i perkozy. Także okoliczne lasy są bardzo różnorodne pod względem liczby gatunków ptaków, występują w nich sowy, jaskółki, dzięcioły i bardzo rzadkie w skali całego kraju świergotki rdzawogłowe.

5. Przy brzegach jeziora spotkać można także inne zwierzęta tego regionu. Wybrzeże zamieszkują liczne gatunki ssaków, takie jak norki i wydry, a w okolicznych lasach występują także wilki, łosie, lisy, jenoty i borsuki.

6. Jednym z najlepiej zagospodarowanych miejsc przy brzegach Zalewu Siemianówka jest ośrodek w Starym Dworze. Znajduje się tu ogromna, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wód jeziora, a także świetna infrastruktura turystyczna: pomosty, wiaty ogniskowe, punkty gastronomiczne, boiska do siatkówki, korty tenisowe oraz wypożyczalnie sprzętu do uprawiania różnych sportów wodnych.

7. Nieco bardziej kameralna i mniej tłoczna jest plaża w Rudni. Można skorzystać tu z wypożyczalni, szkółek sportowych i obiektów gastronomicznych. Przy plaży znajduje się również wysoka wieża widokowa oraz duża wiata do rozpalenia ogniska lub grilla. Także tutaj umiejscowione są boiska, korty tenisowe, ławki i wiaty odpoczynkowe, a w pobliżu rozciągają się alejki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

8. Podczas tworzenia zbiornika wodnego zostało całkowicie zalanych aż 5 podlaskich wsi. Jednak miejscowa ludność przez wiele lat uważała, że przesiedlenie na inne tereny wiąże się z koniecznością wybudowania tajnego, nowoczesnego lotniska wojskowego, które miałoby działać w służbie Układu Warszawskiego. Mieszkańcy wiosek wierzyli, że będzie to główe miejsce zatrudnienia ich rodzin, co jednak – jak cała budowa lotniska – okazało się jedynie fikcyjną pogłoską.

9. Wybrzeże zalewu to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdują się tu piękne, malownicze trasy piesze i rowerowe, parki linowe dla najmłodszych, a także szlaki kajakowe. W wielu przystaniach wynająć można rowerki wodne oraz małe łodzie motorowe i skutery wodne. Jezioro posiada idealne warunki do uprawiania windsurfingu, a przy głównych plażach umiejscowione są liczne wypożyczalnie sprzętów sportowych.

10. Jezioro Siemianowskie stanowi dużą atrakcję dla mieszkających w pobliżu miłośników wędkarstwa. W wodach zalewu żyją m.in. szczupaki, sandacze, okonie, liny, sumy, węgorze i karpie. Przy brzegach zalewu wyznaczono kilka specjalnych stref wędkarskich.

11. Zalew Siemianówka jest jednym z przystanków na rowerowym szlaku Green Velo. Jest to najdłuższy ciągły, oznaczony i zagospodarowany szlak rowerowy w Polsce, który ciągnie się na długości ponad 2 tysięcy kilometrów.

12. W Siemianówce, niedaleko zbiornika, znajduje się polsko-białoruskie, kolejowe przejście graniczne. W linii prostej od zalew od granicy dzielą zaledwie 2 kilometry.

13. Około 25 kilometrów od Jeziora Siemianowskiego znajduje się większa miejscowość Hajnówka, która słynie z tutejszych “marcinków” czyli tradycyjnych słodkości. W Hajnówce znajduje się wiele atrakcji dla dzieci, takich jak Park Wodny, Park Miniatur Zabytków Podlasia i Kolejka Wąskotorowa Hajnówka-Topiło.

14. Podczas wypoczynku nad zalewem warto spróbować tutejszych specjałów. W smażalniach podawane są świeżo wyłowione ryby słodkowodne, a przy wielu restauracjach znajdują się niewielkie wędzarnie, w których kupić można doskonałe ryby wędzone (np. wędzone węgorze i sandacze). Cały region Podlasia również obfituje w tradycyjne, lokalne przysmaki, do których należą podlaskie pierogi z farszem z sera i ziemniaków oraz kiszki i babki ziemniaczane.

15. Dookoła Zalewu Siemianówka znajduje się wiele obiektów noclegowych m.in. pola namiotowe, prywatne kwatery, pensjonaty i zabudowania agroturystyczne. Najwięcej miejsc noclegowych znajduje się w miejscowościach Siemianówka, Rudnia i Łuka. Szukając noclegu w większych miejscowościach, warto zwrócić uwagę na oferty miast: Hajnówka, Bielsk Podlaski, Michałowo, Białowieża oraz Białystok.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić