Wyspa Wielkanocna leży na południowej części Oceanu Spokojnego, około 3600 kilometrów od chilijskiego wybrzeża. To malownicze miejsce słynie z monumentalnych figur, przedstawiających ludzkie postaci. Wyspa oficjalnie należy do terytorium Chile i stanowi niezwykłą gratkę dla podróżników, turystów i miłośników zwiedzania oryginalnych, trudno dostępnych miejsc na świecie. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Wyspie Wielkanocnej!
1. Wyspę Wielkanocną zamieszkuje niemal 8 tysięcy mieszkańców, z czego większość stanowi rodowita ludność Polinezji. Wyspa ma powierzchnię 164 kilometrów kwadratowych, a większość ludności zamieszkuje jedyne tutejsze miasto – Hanga Roa.
2. Hanga Roa to jedyne miasto na Wyspie Wielkanocnej, a znajduje się w nim również jedyne lotnisko, które przyjmuje loty z Chile, Polinezji i innych wysp Oceanu Spokojnego. Innym sposobem na dotarcie na wyspę są wyprawy statkami wycieczkowymi lub promami, jednak podróż drogą morską jest długa i wyczerpująca.
3. Wyspa Wielkanocna słynie z posągów moai czyli monolitycznych rzeźb, z których większość ma około 6 metrów wysokości. Według wierzeń tutejszej ludności, budowanie kamiennych figur miało zapewnić lokalnym mieszkańcom „przechowywanie” nadnaturalnych mocy najsilniejszych wodzów. W sumie na wyspie znajduje się 887 kamiennych posągów.
4. Większość moai zostało wyrzeźbionych z wulkanicznych skał, które pochodziły z niedaleko położonego kamieniołomu. Do dziś zagadką jest, dlaczego kamieniołom został szybko opuszczony przez mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, a wiele figur nie zostało ukończonych.
5. Do dziś nie jest wiadome, kim byli pierwsi mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej i twórcy wspaniałych, monumentalnych figur. Niektórzy sądzą, że pierwsi osadnicy przybyli na Wyspę Wielkanocną z terenów dzisiejszej Polinezji Francuskiej, która oddalona jest o około 2 tysiące kilometrów. Hipotezę tę potwierdzają badania genetyczne, jednak wciąż spotyka się ona z krytyką badaczy z powodu silnych prądów morskich i nieprzyjaznych warunków żeglarskich, które występują pomiędzy tymi dwoma miejscami.
6. Najciekawszym miejscem na wyspie jest Park Narodowy Rapa Nui, który zajmuje obszar około 73 kilometrów kwadratowych (ponad 40% powierzchni wyspy). Park Narodowy Rapa Nui został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na licznie występujące tu figury moai, które przedstawiają dużą wartość kulturową. Dodatkowo tereny parku są niezwykle malownicze i ciekawe przyrodniczo.
7. Wyspa Wielkanocna uchodzi za jedno z najbardziej odizolowanych i niedostępnych miejsc na świecie. Najbliżej niej – około 2 tysiące kilometrów dalej – znajduje się niewielka wyspa Pitcairn, która należy do zamorskich terenów Wielkiej Brytanii i którą zamieszkuje zaledwie 48 mieszkańców.
8. Wyspa Wielkanocna jest wyspą wulkaniczną, która powstała około 100 tysięcy lat temu. Oznacza to, że ten geologiczny twór jest stosunkowo – jak na warunki ziemskie – młody. Wyspa powstała po wypiętrzeniu się czterech wulkanów: Rano Raraku, Rano Kau, Puakatike i Terevaka. Na południowym wybrzeżu znajduje się niewielki archipelag trzech małych, wulkanicznych wysepek, które pozostają niezamieszkałe.
9. Najwyższym wzniesieniem na obszarze Wyspy Wielkanocnej jest najmłodszy z wulkanów, Terevaka, który ma wysokość 507m n.p.m.
10. Na Wyspie Wielkanocnej odnaleziono kilka kamiennych tabliczek, które zostały zapisane w języku rongorongo. Znaki pisemne tego języka są niezwykle skomplikowane i zawierają ponad 600 różnych „liter”, które do dziś nie zostały odczytane i przetłumaczone na języki nowożytne.
11. Wycieczka na Wyspę Wielkanocną nie należy do najtańszych. Drogi jest przede wszystkim transport: aby dostać się w to odizolowane miejsce musimy skorzystać z połączenia lotniczego z Chile lub z Tahiti (cena około 1500zł), a podróż z Polski może wynieść nas nawet kilka tysięcy złotych. Ceny na Wyspie Wielkanocnej również nie należą do najniższych: większość towarów jest importowanych z Chile, dlatego koszty wyżywienia czy alkoholu są stosunkowo wysokie. Z powodu dużego zainteresowania turystycznego (Wyspę Wielkanocną co roku odwiedza około 30 tysięcy turystów) ceny noclegów czy wyżywienia w restauracjach również są wysokie.
12. Na Wyspie Wielkanocnej najcieplejsza pora roku trwa od grudnia do końca lutego, a średnie temperatury sięgają tu 23 stopni. Kwiecień i maj to miesiące wyjątkowo deszczowe, podczas których odradza się podróże w te części świata. W lipcu i sierpniu temperatury są nieco niższe – około 18 stopni.
13. Większość wybrzeża Wyspy Wielkanocnej jest skalista i niedostępna dla turystów. Znajduje się tu jednak kilka niewielkich, rajskich plaży, które zachwycają piękną, przejrzystą wodą i miękkim, niemal białym piaskiem. Za najpiękniejszą z nich uchodzi plaża Anakena, która znajduje się w północnej części Wyspy Wielkanocnej. To także wspaniałe miejsce dla miłośników nurkowania!
14. Choć niegdyś wyspę porastał gęsty, tropikalny lat, z biegiem czasu został od doszczętnie zniszczony przez działalność człowieka. Obecnie podziwiać tu można egzotyczne odmiany drzew, takie jak eukaliptus, które zostały sztucznie zasadzone około 50 lat temu.
15. Na całym obszarze Wyspy Wielkanocnej licznie występują jaskinie wulkaniczne, które niegdyś wykorzystywane były zamieszkiwane i zagospodarowane przez ludność tubylczą. Plemiona żyjące na wyspie używały ich jako kryjówek, ale również miejsc odpoczynku, grobowców czy spiżarni.