Wyspa Spichrzów znajduje się w Gdańsku na rzece Motławie, a dokładnie w dzielnicy Śródmieście. Stanowią bardzo charakterystyczny element miasta i atrakcję, którą odwiedzają turyści z różnych stron świata.
Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Jeszcze 500 lat temu Wyspa Spichrzów należała do stałego lądu, ale w wyniku działalności człowieka oddzielono ją od miasta.
2. W XIII wieku ta część miasta miała charakter magazynowy i można się do niej było dostać w bardzo łatwy sposób, co zachęcało złodziei. W związku z tym w XVI wieku zdecydowano o przekopaniu Nowej Motławy, a w związku z tym wielki magazyn stał się pełnoprawną wyspą.
3. W XIX wieku, podczas oblężenia Rosjan, spichrze zostały w dużej mierze zniszczone. W kolejnym stuleciu ponownie Rosjanie dołożyli starań, aby je unicestwić, ale dopiero kolejne stulecie okazało się dla nich fatalne.
4. W momencie wybuchu pierwszej wojny światowej na wyspie znajdowało się niemal trzysta budynków, z których ponad sto wciąż pełniło funkcję magazynów. Zaś drugą wojnę światową przetrwały tylko trzy spichlerze o nazwach Steffen, Deo i Wisłoujście.
5. Po drugiej wojnie światowej przez kilka dekad Wyspa Spichrzów przypominała raczej wyspę ruin i tylko nieliczni potrafili dopatrzyć się w niej potencjału z czasów świetności.
6. Obecnie Wyspa jest tętniącą życiem częścią miasta, w której umiejętnie połączono nowoczesność i relikty dawnych budowli magazynowych. Miejsce to jest uwielbiane zarówno przez mieszkańców miasta, jak i przez turystów.
7. Kiedy w średniowieczu okazało się, że ta część miasta cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony rabusiów, wprowadzono bardzo surowe prawo. Rabunek był karany śmiercią, zaś na obecnej Wyspie Spichrzów nie można było przebywać w nocy, a na jej terenie biegały watahy pilnujących psów.
8. W drugiej połowie XIX wieku na Wyspę można już było dostać się koleją. Aby uniknąć pożarów wagony były tutaj ciągnięte przez konie, a nie przez parowozy.
9. Do roku 2019 nad Motławą powstawał kompleks hotelowy, w którym znajdują się zarówno pokoje, jak i apartamenty. Wszystkie z nich stworzono w historycznych parcelach po spichlerzach, które zniszczono podczas drugiej wojny światowej.
10. W 2016 roku podczas modernizacji i prac na terenie północnego cypla Wyspy Spichrzów robotnicy odkryli fragment żeliwnej armaty, która pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.
11. W 2018 roku rozpoczęto budowę obrotowej kładki, która łączy obecnie północną część Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Ma 57 metrów długości i jest obracana za pomocą pilota na żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego.
12. W dzisiejszych czasach Wyspa Spichrzów stanowi nietuzinkowe zagłębie gastronomiczne, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdują się tutaj restauracje oferujące kuchnie z całego świata, puby i kawiarnie. Często można tutaj usłyszeć muzyką na żywo, a sercem wyspy jest “food hall”, gdzie znajdują się restauracje z tarasami widokowymi czy kawiarnia “E.Wedel”.