15 Ciekawostek o Wyspie Man 🇮🇲

wyspa man
foto – Pixabay

Wyspy wokół Wielkiej Brytanii to bardzo ciekawe i niejednokrotnie tajemnicze miejsca na europejskiej mapie. Jednym z takich miejsc jest niewielka wyspa Man.

1. Na wyspie Man znaleziono ślady człowieka zamieszkującego te tereny już w czasach prehistorycznych. Dziś można zadać pytanie, w jaki sposób człowiek prehistoryczny dostał się na tę niewielką wyspę. Odpowiedź może być bardzo prosta, otóż dzisiejsze Wyspy Brytyjskie w czasach schyłkowego zlodowacenia, połączone były z kontynentalną częścią Europy. Ustępujący lodowiec i wzbieranie wód morskich, między innymi doprowadziły do powstania wyspy Wielka Brytania, Irlandia i innych pomniejszych wysepek, wchodzących w skład archipelagu brytyjskiego. Kiedy jeszcze wody morskie nie zalały całkowicie niżej położonego terenu oddzielającego poszczególne miejsca w Europie, prehistoryczny człowiek mógł w miarę bezpiecznie przemieszczać się i zamieszkiwać różne miejsca, które dziś są wyspami na morzu. W ten sposób można wyjaśnić ludzkie ślady znajdujące się na wyspie Man, a pochodzące sprzed ponad 8 tysięcy lat.

2. Kolejnymi, już bardziej cywilizowanymi mieszkańcami wyspy Man byli Celtowie. Ciekawe jest to, że Celtowie uznawali w swoich wierzeniach, że morskie obszary to tereny zamieszkiwane przez zło. Nie przeszkadzało to im w posiadaniu sporej wiedzy i umiejętności żeglarskich. Ślady celtyckiej kultury pochodzą na wyspie Man z czasów sięgających około 200 lat przed nową erą.

3. Kolejnym ludem, który zajmował wyspę byli Normanowie. Najechali oni Man około IX wieku, osiedlając się z czasem na wyspie i traktując ją jak swoje ziemie. Czas Normanów w historii wyspy Man to X-XIII wiek. W okresie tym istniało normańskie Królestwo Mann i Wysp.

4. W roku 1266 wyspę najechały i podbiły wojska szkockie. Królestwo Mann i Wysp zostało podzielone, a wyspa Man znalazła się pod protektoratem Anglii.

5. W roku 1828 wyspa Man zyskała status dependencji korony brytyjskiej. Była to forma zależności od monarchy brytyjskiego reprezentującego interesy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie obrony i polityki zagranicznej. Dependencja jest to swoista forma zależności opierająca się bardziej na tradycji, a nie na mocy prawa. Tym sposobem wyspa Man jest dziś quasi państwem, posiadającym własny dwuizbowy parlament. Rząd stanowi dziewięć ministerstw na czele z Chief Minister, powoływanym na pięcioletnią kadencję.

6. Niewielka, licząca zaledwie 572 kilometry kwadratowe wyspa, zamieszkiwana jest obecnie przez około 90 tysięcy mieszkańców. Wyspa ma około 50 kilometrów długości i około 20 kilometrów szerokości.

7. Wyspa ma charakter nizinny, wschodnie wybrzeże jest typowym klifem, zachodnie ma płaskie żwirowate plaże. Najwyższym punktem na wyspie jest szczyt Snaefell, mający wysokość 620 metrów nad poziom morza.

8. Ponad połowa powierzchni wyspy to tereny rolnicze nastawione głównie na uprawę ziemniaków, pszenicy i fasoli. Ze zwierząt tradycyjnie hoduje się tu bydło, świnie, konie i owce. Obecnie uprawy i hodowla nastawiona jest głównie na zaspokojenie potrzeb własnych wyspy. Wyspa Mann jest jedynym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie na pastwiskach spotkać można bardzo ciekawe czterorożne owce Loaghtan.

9. Na przełomie XIX i XX wieku na wyspie wydobywano wiele surowców mineralnych. W tamtych czasach można było doliczyć się ponad 200 szybów górniczych, obsługujących 200 kopalń. Surowce mineralne jak miedź, cynk, ołów wydobywano bardzo intensywnie i dziś z uwagi na wyczerpanie złóż zaprzestano już eksploatację w dawnych kopalniach.

10. Wyspa Man jest obszarem wolnocłowym, w związku z tym na wyspie bardzo rozpowszechnione są te dziedziny współczesnej gospodarki, które na terenie Europy w większości państw objęte są wysokimi podatkami i innymi obciążeniami fiskalnymi. Głównymi dostarczycielami dochodu wyspy, są gry hazardowe i ubezpieczenia oraz bankowość i teleinformatyka.

11. Największym miastem, jest stolica wyspy Man, Douglas.

12. International Isle of Man TT (Tourist Trophy) Race, to wyścigi motocyklowe, będące największą atrakcją wyspy. Odbywają się one od roku 1907 kiedy to miała miejsce ich pierwsza inauguracyjna edycja. Wyścigi zawieszone były na czas trwania II wojny i w 2001 kiedy na wyspie panowała epidemia wściekłych krów. Zanim zaczęły odbywać się wyścigi motocyklowe, od roku 1904 do 1907 na wyspie odbywały się wyścigi samochodowe.

13. Trasa wyścigów obejmuje pętlę liczącą 61 kilometrów, na której znajduje się ponad 200 zakrętów.

14. Wyspa Man ma do zaoferowania również wiele atrakcji dla miłośników off-roadu. Zwolennicy tej ekstremalnej formy wypoczynku, znajdą na wyspie wiele tras prowadzących przez różnie ukształtowane tereny. Jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie zwolennicy off-roadu, mogą zupełnie swobodnie oddawać się swojej pasji.

15. Na wyspę można dostać się, korzystając z połączenia lotniczego lub promowego. Główne promy kursujące na wyspę Man wypływają z portów Liverpoolu, Belfastu i Dublina.

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić