20 Ciekawostek o Wombatach

wombat
foto – Pixabay

Wombaty to bardzo wyjątkowe zwierzęta, które należą do ssaków dwuprzodozębowców. Wyróżnia się trzy rodzaje zwierząt wombowatych: wombaty tasmańskie, wombatowce szerokogłowe oraz wombatowce szorstkowłose.

1. Wombat tasmański

Wombat tasmański jest przedstawicielem rodziny wombatów. Zamieszkuje wschodnią część stanów Queensland i Nową Południową Walię, spotyka się go również w południowej Australii..

2. Wombatowiec szerokogłowy

Wombatowiec szerokogłowy spotykany jest głównie w południowej Australii. Ceni sobie wysoką temperaturę otoczenia i dużą wilgotność powietrza.

3. Wombatowiec szorstkowłosy

Wombatowiec szorstkowłosy należy do ssaków zagrożonych wyginięciem. Spotkać go można wyłącznie w Epping Forest National Park, w środkowej części stanu Queensland. W parku tym żyje zaledwie 70 przedstawicieli tego gatunku.

4. Rodzina

Wombaty są blisko spokrewnione z rodziną ssaków koalowatych. Mają wiele wspólnych cech związanych z wyglądem i zachowaniem popularnych koali.

5. Żywienie

Ssaki wombatowate są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się głównie trawą, korzonkami, liśćmi, korą drzew i krzewów.

6. Wielkość i długość życia

Wombaty mogą osiągnąć długość ciała około 1,2 metra i zwykle ważą około 40 kg. Mogą przeżyć nawet 20 lat w odpowiednich warunkach.

7. Rozmnażanie

Wombaty mają okres godowy od kwietnia do czerwca. W tym czasie łączą się w pary i rozmnażają. Ciąża u wombata trwa 20 dni, jednak po urodzeniu młode na 6 miesięcy przyczepia się do sutka matki przebywając w torbie i w ten sposób dojrzewa i się rozwija. Wychodzi na zewnątrz dopiero wtedy, gdy jego ciało pokryje się sierścią. Samica zawsze rodzi tylko jedno młode.

8. Tryb życia

Wombaty są zwierzętami nocnymi. W tym czasie szukają pożywienia i badają otoczenie. Cały dzień przesypiają.

9. Kopanie tuneli

Jedną z podstawowych umiejętności tych zwierząt jest kopanie tuneli i nor. Wykopane przez nich korytarze mogą mieć nawet 20 metrów. Kopią bardzo szybko i dokładnie, często tempo ich kopania osiąga prędkość 40km na godzinę. Wykopane przez nich nory mają wiele wyjść i wejść.

10. Kwadratowe kupy

Ciekawostką związaną z tą grupą zwierząt jest to, że ich odchody mają kształt kwadratu. Są to jedyne zwierzęta na świecie, które są do tego zdolne. Ma to związek z kształtem ich jelit oraz dużym nawodnieniem organizmu wciągu dnia.

11. Świecąca sierść

Inną ciekawą kwestią, która się wiąże z życiem tych zwierząt jest fakt, że ich sierść świeci w ciemności pod wpływem światła ultrafioletowego. Kiedy skieruje się na nie takie światło, ich sierść mieni się odcieniami niebieskiego, zielonego i różowego.

12. Samotny tryb życia

Wombaty są samotnikami z wyboru. Nigdy nie spotyka się dwóch wombatów na tym samym terenie, poza sytuacją, gdy mają one gody lub na jednym terenie pojawia się matka z młodym.

13. Słaby wzrok

Jako, że wombaty są zwierzętami prowadzącymi tryb nocny i są aktywne przez zaledwie kilka godzin nocnych, ich wzrok jest bardzo słaby nie dowidzą na większe odległości.

14. Wyostrzony węch

Słaby wzrok te zwierzęta rekompensują sobie doskonałym węchem. Mają one bardzo długie wąsy, dzięki którym mogą badać zapachy otoczenia. Dzięki temu z dużej odległości wyczują drapieżnika i znajdą pożywienie.

15. Nory wombatów jako schronienie przed pożarem

Jako, że zwierzęta te zamieszkują tereny często narażone na pożary, to muszą sobie radzić w takich trudnych sytuacjach. Dlatego też ich nory są tak długie i głębokie i mają wiele wyjść, bo dzięki nim mogą się skutecznie schronić przed szalejącym ogniem. Często się zdarza, że w takich sytuacjach z ich nor korzystają też inne niewielkie stworzenia, chcąc schronić się przed pożarem.

16. Zęby wombatów

Zęby wombatów są duże i szerokie, ciekawostką jest to, że stale one rosną. Zwierzęta te nie posiadają kłów w swoim uzębieniu.

17. Zabarwienie sierści

Wombaty w zależności od gatunku i miejsca zamieszkania, mogą mieć różne kolory sierści. Najczęściej spotyka się te zwierzęta o umaszczeniu brązowym, piaskowym, czarnym lub szarym. Czasem mogą być dwukolorowe.

18. Stres u wombatów

Zwierzęta te mogą ulegać stresowi, związanemu z trybem życia jaki prowadzą. Na wskutek tego mogą tracić sierść, co jest dla nich bardzo niebezpieczne. Jeśli stracą jej zbyt wiele, wtedy ich organizm może nie wytrzymać niższej temperatury.

19. Przodkowie

Przodkowie tych zwierząt były ogromne. Wielkością te zwierzęta przypominały nosorożce. Z czasem zwierzęta wombowate rodziły się coraz mniejsze.

20. Gruba skóra i skłonność do wypadków

Wombaty mają bardzo grubą skórę, która miejscami przypomina twardą skorupę. Jest to dla nich duże zabezpieczenie przed drapieżnikami, ale niestety często biorą one udział w wypadkach drogowych. Szczególnie ostrożni powinni być rowerzyści, kiedy spotkają je na swojej drodze.

4.2/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić