Wojcieszów Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj zobaczyć ?

widok na wojcieszów
foto – MOs810 / Wikipedia

Dolny Śląsk to województwo, w którym na każdym kroku znajdziemy ciekawe miejscowości i obiekty do zobaczenia. Jego zawiła historia, różnorodność kulturowa sprawiła, że miasta, miasteczka i wsie mają co o sobie opowiedzieć. Jednak nie tylko historia sprawia, że ten obszar jest tak ciekawy – również jego geologia i przyroda sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają województwo. Takim miejscem jest również Wojcieszów, leżący niedaleko Złotoryi, którego historia sięga osady z XIII wieku.

Atrakcje w Wojcieszowie i okolicach:

1. Rezerwat Przyrody Góra Miłek

Rezerwat położony jest w Sudetach Zachodnich, na obszarze Gór Kaczawskich. W swoim obrębie ma praktycznie całe wzniesienie Miłek górujące nad Wojcieszowem Górnym. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie charakterystycznego roślinności i krajobrazu dla Sudetów. W 2015 roku otworzono ścieżkę dydaktyczną o długości około 4 km. Szlak biegnie wzdłuż granic rezerwatu i zahaczającą o nieczynny kamieniołom.

2. Kościół Parafialny pw. Wniebowzięcia Matki Bożej

Kościół parafialny wzniesiony w XIV wieku w stylu wczesnogotyckim.

3. Pałac w Wojcieszowie Górnym

Pałac to najstarszy obiekt w Wojcieszowie. Nie ma jasności co do tego kiedy powstał, są źródła, które datują go na około 1400 rok, ale znalezione są również źródła mówiące, że stał tam budynek już przed 1300 rokiem. Pałac przebudowany został w latach 1891-1892 na neorenesansowy pałac. Obecnie jest własnością prywatną, ale można umówić się z właścicielem na zwiedzanie pałacu, zwiedzanie jest również możliwe podczas festiwali.

4. Rezerwat Przyrody Buki Sudeckie

Rezerwat pod swoją ochroną ma wąski pas zachodniego brzegu jeziora Lutomskiego o długości 3,5 km. Stromą krawędź porastają buki w wieku ok. 300 lat. Najstarsze okazy są uznane pomnikami przyrody.

5. Skopiec

Szczyt w Górach Kaczawskich o wysokości 720,7 m n.p.m. Są tutaj dwa szlaki turystyczne: żółty i niebieski. Na najwyższy punkt wzniesienia prowadzi ścieżka, kilka metrów od ścieżki znajduje się słup z tablicą i skrzynką z pieczątką. Góra Skopiec zaliczana jest do Korony Gór Polski, gdyż w momencie jej ustalania uznawana była ona za najwyższą w Górach Kaczawskich.

6. Ekomuzuem Tkactwa i Barwienia Naturalnego

Muzeum znajdujące się we wsi Chrośnica prawie 14 km od Wojcieszowa. Gromadzone są tam pamiątki: stare narzędzia związane z uprawą i obróbką lnu, naturalnym barwieniem, narzędzia rękodzielnicze powiązane z tkactwem, dokumenty, kroniki i fotografie, które opowiadają o historii wsi i regionu. Jest to „żywa” przestrzeń edukacyjna a także twórcza.

7. Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie to odsłonięcie magmowych skał wulkanicznych na zboczu góry Wielisławka (375m n.p.m.) W XIX w. znajdował się tu kamieniołom. Obecnie Organy Wielisławskie są uznane za pomnik przyrody nieożywionej.

8. Park Krajobrazowy Chełmy 

Park Krajobrazowy Chełmy Park jest położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego w Sudetach Zachodnich. Na terenie Parku zobaczymy Małe organy Myśliborskie- bazaltowy czop wulkanu z widocznymi ciosami słupowymi. Jest to  pomnik przyrody nieożywionej. Znajduje się na wzgórzu Rataj (350 m n.p.m.), około kilometra od wsi Myślibórz. Na zboczu wzgórza Rataj zachowały się ślady wczesnośredniowiecznego grodziska i szczątki zamku z XIII w. Oprócz tego na terenie Parku znajduje się również Czartowska Skała i Wieża widokowa Muchów.

9. Punkt Widokowy Krainy Wygasłych Wulkanów

Wzniesienie Zawodna o wysokości 445 m n.p.m. znajduje się w środkowej części Pogórza Kaczawskiego i zbudowane jest z skał wulkanicznych. W 2018 roku na szczycie powstała 20 metrowa wieża z tarasem widokowym na wysokości 16 metrów. Z wieży zobaczyć można przepiękną panorama Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Śnieżkę.

10. Góra Połom

Góra ma wysokość 667m n.p.m., cały jej masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych, czyli marmurów. Rozwinęły się tam na dużą skalę leje krasowe, jaskinie, często z dużą ilością stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów.

11. Sztolnia Chmielarz

Sztolnia uranu, której otwór wejściowy znajduje się na północno – zachodnich stokach Chmielarza w Górach Kaczawskich. Wejście znajduje się na wysokości około 540 m n.p.m.

Kraina geograficzna na której leży Wojcieszów, czyli Kraina Wygasłych Wulkanów jest pełna uroku. Okolice Wojcieszowa są bardzo bogate w piękne punkty widokowe i zabytki, a bliskość takich miast jak Jelenia Góra, Złotoria czy Kamienna Góra sprawia, że ilość atrakcji stale się powiększa.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić