10 Ciekawostek o Wodospadzie Podgórnej

wodospad podgórnej
foto – Autorstwa Jojo – pl:Grafika:Wodospad_Podgórnej.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=526818

Wodospad Podgórnej – trzeci co do wielkości wodospad znajdujący się po polskiej części Karkonoszy. Usytuowany jest we wsi Przesieka, w gminie Podgórzyn, w powiecie karkonoskim.

1. Wodospad tworzą trzy kaskady na potoku Podgórna. Wody wodospadu spadają z 10-metrowego progu skalnego do kotła eworsyjnego, czyli zagłębienia wyżłobionego w skale wskutek niszczącego wpływu ruchu wirowego wody.

2. Wodospad znajduje się na wysokości 547 m n.p.m. Potok Podgórna, na którym powstał, bierze swój początek między Małym Szyszakiem i Tępym Szczytem, na wysokości 1244 m n.p.m. Ma długość ok. 12 km i jest prawym dopływem potoku Wrzosówka.

3. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości ok. 15 m. Okolice porośnięte są lasem.

4. Poniżej wodospadu znajduje się mostek ułatwiający podziwianie kaskady oraz wiata turystyczna z ławkami. W sezonie letnim można zastać kramik z pamiątkami. W XIX w. istniała tu również gospoda.

5. Wodospad położony jest w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego, w dolinie będącej częścią Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego.

6. Do wodospadu można dotrzeć na kilka sposobów. Pierwszy to dojazd Drogą do Wodospadu w Przesiece do parkingu i przejście szlakiem (ok. 10 min.). Drugim jest rozstaj szlaków przy Walońskim Kamieniu, skąd najpierw prowadzą szlaki żółty, czarny i zielony. Następnie można podążać albo szlakiem czarnym, albo zielonym, które ponownie łączą się przy wodospadzie (ok. 15 min.). Kolejną opcją jest dojście Drogą Turystyczną, rozpoczynającą się przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego (ok. 20 min.).

7. Wstęp na teren wodospadu jest bezpłatny. Nie obowiązują również żadne godziny zwiedzania. Obiekt dostępny jest całodobowo.

8. Wodospad jest tradycyjnym miejscem corocznych spotkań tzw. morsów, czyli ludzi, którzy zażywają kąpieli w zimnych wodach różnorodnych akwenów od jesieni do wiosny.

9. W 2007 r. powstał plan utworzenia zapory i hydroelektrowni na potoku Podgórna, który został zaaprobowany przez lokalne władze. Zrealizowanie go wpłynęłoby negatywnie na wodospad, pozbawiając go większości dopływającej wody. Po społecznych protestach udało się wycofać projekt.

10. Wodospad pojawia się w teledysku do piosenki „My last breath”, wykonywanej przez Jamesa Newmana. Utwór miał reprezentować Wielką Brytanię na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie, odwołanym ze względu na pandemię COVID-19. W teledysku występował najsłynniejszy „mors” na świecie, The Iceman, czyli Wim Hof.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić