Na początku lat 90. XX wieku doszło na Bałkanach do rozpadu dawnej Jugosławii na kilka niezależnych państw. Jednym z nich była Chorwacja. Państwo to jest dziś jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku, wielu Polaków. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ położenie Chorwacji nad brzegiem Morza Adriatyckiego sprawia, że jest to niesamowicie malownicza kraina. Dalmacja, bo tak nazywany jest ten rejon między innymi w Chorwacji, obfituje w wiele bardzo atrakcyjnych miejsc. Jednym z nich jest Park Narodowy Krka.
1. Park Narodowy Krka założony został w roku 1985 i obejmuje swoimi granicami środkowy oraz dolny bieg rzeki Krka.
2. Rzeka Krka spływa z Gór Dynarskich do Morza Adriatyckiego. Jest krótką rzeką mająca jedynie 75 kilometrów długości. Rzeka swoje koryto wyżłobiła w górotworze składającym się głównie z wapienia, a także z gipsu, dolomitu, margla itp. minerałów. Skały tego rodzaju są bardzo podatne na oddziaływanie czynników zewnętrznych w tym głównie wody. I dzięki temu wody rzeki Krka utworzyły bardzo ciekawy kanion krasowy.
3. Rzeka Krka jest powszechnie uważana za najpiękniejszą rzekę krasową w Chorwacji oraz na całym wybrzeżu Adriatyku nazywanym Dalmacją.
4. Rzeka Krka wyżłobiła w wapiennych skałach kilka wodospadów i kaskad wodnych. Główną atrakcję stanowi siedem wodospadów, są to: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk
5. Skradinski buk najsłynniejszy wodospad na rzece Krka. Wodospad tworzy 17 stopni skalnych ciągnących się na długości 800 metrów. Szerokość wodospadu ma od 200 do 400 metrów. Różnica wysokości wynosi 47,5 metra. Wody wodospadu wpadają do malowniczej zatoczki, w której o zawrót głowy przyprawia krystalicznie czysta, turkusowa woda. W zatoczce znajdują się miejsca przeznaczone do kąpieli.
6. Bilušića Buk jest niewielkim wodospadem na rzece Krka. Znajduje się w odległości około 17 kilometrów od źródeł rzeki. Wodospad tworzy kilka przełomów na rzece ciągnących się na długości 300 metrów z różnicą poziomów wynosząca 23 metry. Szerokość rzeki w tym miejscu zależy od pory roku i poziomu wody, kiedy jest najwyższy, wynosi 100 metrów szerokości, a przy najniższym poziomie spada do około 30 metrów.
7. Wodospad Roški slap, to kolejny wodospad na rzece Krka. Znajduje się on w odległości około 36 kilometrów od źródeł rzeki. Wodospad tworzą niewielkie kaskady, tworzące w swoim sąsiedztwie zatoczki, wysepki. Na prawym brzegu wodospadu znajdowała się kiedyś twierdza Rog i od niej najprawdopodobniej pochodzi nazwa miejsca.
8. Rošnjak to kolejny wodospad rzeki Krka. Jest on najniższym wodospadem na rzece, ma zaledwie 8,4 metra wysokości i około 40 metrów szerokości. Jest niezwykle malowniczo i tajemniczo zarazem położony. Wokół wodospadu utworzyły się ściany wąwozu osiągające 200 metrów wysokości. Wodospad jest niedostępny i można go jedynie oglądać z góry.
9. Manojlovački Slap to największy wodospad na rzece Krka, jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi prawie 60 metrów. Wodospad tworzą kaskady, gdzie najwyższa ma 32 metry wysokości. Wodospad wraz z kaskadami rozciąga się na długości 500 metrów i ma około 80 metrów szerokości.
10. Na sześciu z siedmiu wodospadach budowano młyny wodne. Do dziś zachowało się wiele z nich. Najsłynniejsze znajdują się w skansenie w pobliżu wodospadu Skradinski buk. We wnętrzach niektórych utworzono muzea.
11. Elektrownia wodna Jaruga wybudowana na rzece Krka w pobliżu wodospadu Skradinski buk. Jest to trzecia najstarsza elektrownia wodna na świecie i druga w Europie. Elektrownia została uruchomiona w roku 1895.
12. Wodospady i kaskady na rzece Krka to nie jedyne atrakcje w granicach Parku Narodowego Krka. Ciekawym obiektem jest także klasztor Visovac zbudowany na wysepce znajdującej się na jeziorze o tej samej nazwie. Początki klasztoru sięgają roku 1576 i został on zbudowany przez franciszkanów.