10 Najlepszych basenów termalnych na Węgrzech 🗺️

termy
foto – Pixabay

Węgierskie baseny termalne cieszą się dużym uznaniem wśród turystów. Ich wspaniały, leczniczy wpływ znany jest na całym świecie – łagodzą one bóle kostne, stawowe i mięśniowe, pomagają w zwalczaniu infekcji układu oddechowego oraz mają właściwości przeciwzapalne. Pobyt w węgierskich termach to również doskonała atrakcja dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 term na terenie Węgrzech, które warto odwiedzić!

1. Bogacs

Bogacs to mała miejscowość, która położona jest w północno-wschodnich Węgrzech. Jest to stosunkowo nowe uzdrowisko – pierwsze baseny termalne zostały wybudowane tu dopiero w 1959 roku. Same lecznicze właściwości tutejszej wody głębinowej odkryto zupełnie przypadkiem, kiedy duży strumień gorącej wody wytrysnął w odwiertach, powstałych w trakcie poszukiwania złóż ropy naftowej. W miejscowości znajduje się kompleks 6 basenów termalnych z licznymi atrakcjami wodnymi.

Bogacs to jednak nie tylko miejscowość uzdrowiskowa. Miasteczko jest główną częścią słynnego regionu winiarskiego i słynie z organizacji wielu wydarzeń związanych z produkcją wyśmienitych win: odbywa się tu wrześniowe Święto Winobrania, czerwcowy Festiwal Wina i organizowany w listopadzie Dzień Świętego Marcina, który zwany jest również “festiwalem młodego wina”.

2. Zsory Furdo w Mezokovesd

Kąpielisko Zsory Furdo w miejscowości Mezokovesd to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Powstał tu ogromny aquapark z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych gości: zjeżdżalniami, wannami jacuzzi i brodzikami. Popularność miejsce to zawdzięcza leczniczej wodzie termalnej, która wykazuje zbawienny wpływ na kondycję ciała – uwielbiają ją szczególnie sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Duża zawartość związków siarkowych łagodzi bóle kostno-stawowe, pomaga w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnień, a także zwalcza dolegliwości reumatyczne.

Mezokovesd to także ważna miejscowość o znaczeniu kulturowym, w której znajduje się wiele muzeów, w tym Muzeum Regionu Matyo oraz Muzeum Rolnictwa. Podczas pobytu w klimatycznym miasteczko warto również odwiedzić piękny, osiemnastowieczny Kościół św. Władysława, w którym można podziwiać gotycką kaplicę z XIV wieku.

3. Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo to jedna z najsłynniejszych miejscowości uzdrowiskowych na terenie Węgrzech. Historia tej zabytkowej miejscowości sięga już XI wieku, jednak samo uzdrowisko jest stosunkowo nowe – powstało dopiero w roku 1927. W obrębie miasteczka znajduje się kilka aquaparków i mniejszych, kameralnych basenów, które wykorzystują lecznicze właściwości tutejszej wody termalnej. Szczególną popularnością cieszy się letnie Kąpielisko Plażowe, które zajmuje obszar aż 30 hektarów – znajdują się tu zewnętrzne baseny sportowe i rekreacyjne, a także brodziki i zjeżdżalnie dla najmłodszych.

4.  Szechenyi Furdo

Szechenyi Furdo – albo po prostu Łaźnie Szechenyi – to z pewnością najpopularniejsze węgierskie baseny termalne, umiejscowione w samym sercu Budapesztu. Ogromne kąpielisko wybudowane zostało w 1913 roku i szybko zyskało ogólnoeuropejską renomę. W kompleksie znajduje się 15 wewnętrznych basenów i 3 duże baseny zewnętrzne, a cały obiekt czynny jest przez cały rok. To właśnie w tych łaźniach odbywa się wiele słynnych, basenowych imprez, które przyciągają miłośników muzyki, sztuki i zabawy do białego rana. Na co dzień jednak w obiekcie wypoczywają przede wszystkim turyści oraz osoby, które wykorzystują lecznicze działanie wód termalnych do łagodzenia różnych dolegliwości układu kostnego i mięśniowego oraz schorzeń górnych dróg oddechowych.

5. Łaźnie Gellert

Łaźnie Gellert to duży kompleks basenów termalnych, który znajduje się w węgierskiej stolicy – Budapeszcie. W obiekcie znajduje się łącznie 10 basenów zewnętrznych i wewnętrznych, które zdobią mozaiki i naścienne malunki. Choć cały kompleks jest nieco mniejszy od słynnych Szechenyi Furdo, goście obiektu mogą liczyć na kameralny i spokojny odpoczynek. Wody termalne, które wykorzystywane są do wypełniania basenów, również mają wyjątkowy wpływ na ludzki organizm – wypoczynek w Łaźniach Gellert zalecane są przede wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłe schorzenia układu oddechowego oraz bóle o podłożu reumatycznym.

6. Miszkolc

Miszkolc to jedno z największych miast na Węgrzech – pod względem powierzchni i zaludnienia zajmuje czwarte miejsce w kraju. Znajduje się tu całkowicie unikalna atrakcja, czyli baseny termalne położone w głębokich, naturalnych grotach. Można tu podziwiać fantazyjną, bajkową scenerię: część dna wyłożona jest kafelkami, jednak duża jego część pozostała naturalnym dnem jaskiń i grot. Całość oświetlają kolorowe diody, które dopełniają widok wspaniałych wnętrz.

Miszkolc to stare, zabytkowe miasto, w którym nie brakuje również innych atrakcji. Znajdują się tu liczne muzea, w tym Muzeum Morza Panońskiego, Muzeum Węgierskiego Kościoła Prawosławnego oraz Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa.

7. Heviz

Heviz jest popularną, uzdrowiskową miejscowością, która słynie ze swoich wód termalnych, wykazujących lecznicze właściwości. Jednak to nie aquaparki i łaźnie są największą atrakcją tego miasta – znajduje się tu największe w Europie jezioro z ciepłą wodą, która osiąga temperaturę od 24 do nawet 36 stopni. Przy brzegach ogólnodostępnego jeziora znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna, w tym pensjonaty, hotele i pola namiotowe, obiekty gastronomiczne oraz atrakcje dla najmłodszych.

8. Rudos Gyogyfurdo

Rudos Gyogyfurdo to niewielkie, kameralne kąpielisko termalne, które znajduje się w Budapeszcie. Ciekawostką jest, że jego część stanowią dawne, tureckie łaźnie, pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku. Fundamenty łaźni zostały odkryte dopiero w 1937 roku, a na ich podwalinach powstało dzisiejsze kąpielisko. W łaźniach Rudos znajduje się najcieplejszy basen termalny w całej węgierskiej stolicy, w którym temperatura wody osiąga aż 42 stopnie Celsjusza. Wykorzystuje się tu wodę z pobliskich źródeł, których jest aż 21. W kompleksie znajdują się również sauny, centrum fitness oraz udogodnienia dla rodzin z dziećmi.

9. Eger

Eger to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w obrębie całego kraju. Tutejsze kąpielisko zajmuje obszar 5 hektarów, na których znajdują się baseny rekreacyjne, termalne i sportowe, wanny z hydromasażem oraz liczne atrakcje dla dzieci, takie jak zjeżdżalnie i brodziki. Eger to również słynne centrum winiarskie: powstają tu wyśmienite, niskoprocentowe trunki, doceniane przez koneserów wina z całego świata. Podczas pobytu w Egerze warto odwiedzić tutejsze muzea (m.in. unikalne Muzeum Marcepanu), wulkaniczne piwniczki winne oraz świątynie – osiemnastowieczną, serbską cerkiew, jedną z największych bazylik węgierskich z XIX wieku oraz zabytkowy minaret, który jest najdalej wysuniętą na północ świątynią muzułmańską w Europie.

10. Harkany

Harkany to słynna, uzdrowiskowa miejscowość, którą odwiedza nawet milion turystów każdego roku. Właściwości tutejszych wód leczniczych zostały odkryte ponad 150 lat temu i szybko stały się ważnym miejscem uzdrowiskowym na mapie kraju. Wody termalne w miejscowości Harkany charakteryzują się bardzo dużym stężeniem siarki, która łagodzi dolegliwości układu kostnego i mięśniowego oraz polecana jest w leczeniu reumatyzmu, schorzeń ginekologicznych, chorób układu moczowego oraz niektórych dolegliwości skórnych. W Harkanach znajduje się kilka obiektów z basenami termalnymi, wśród których warto wyróżnić czterogwiazdkowy Hotel Thermal z saunami, wannami do hydromasażu i atrakcjami dla dzieci.

4/5 - (58 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić