Bartoszyce Turystycznie – Atrakcje 2024

bartoszyce
foto – Autorstwa Szymon Siarkowski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100276316

Bartoszyce to urokliwe miasto znajdujące się na północy Polski, w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Łyną. Oddalone jest o 70 km od Olsztyna – stolicy tego województwa.

Niegdyś znajdowało się na terenie Prus Dolnych, a pozostałości wpływów niemiecko-bałtyckich do dnia dzisiejszego są wyczuwalne w tym miejscu. Historia tego miasta sięga XIII wieku. W 1240 roku na terenach obecnych Bartoszyc powstał jeden z pierwszych zamków warownych w tym regionie. Co ciekawe do lat czterdziestych dwudziestego wieku w Bartoszycach i okolicznych miejscowościach rozbrzmiewał dialekt dolnopruski. II Wojna Światowa sprowadziła na miasto zniszczenie. Szacuje się, że w wyniku walk połowa miasta została doszczętnie zniszczona. Obecnie Bartoszyce mogą stanowić bazę wypadową dla osób, które pragną odkrywać piękno Mazur.

Gdzie warto się wybrać? Oto kilka propozycji.

1. Jedną z atrakcji jest wspaniały idylliczny park Elisabeth znajdujący się u podnóża Góry Zamkowej. Znajdują się tutaj piękne skwery, ścieżki piesze oraz rowerowe. Najważniejszym punktem turystycznym jest jednak staw w kształcie serca.

2. Warto również wybrać się do Starego Miasta, którego historia sięga XIV wieku. Rynek znajdujący się na placu Konstytucji 3 Maja w całości podlega konserwatorowi zabytków. To miejsce przenosi turystów w czasie. Warto przespacerować się okolicznymi uliczkami, bo układ urbanistyczny nie zmienił się od wieków.

3. Słynne “Baby” to zdecydowanie atrakcja, której warto się przyjrzeć z bliska, choćby ze względu na wiekową historię posągów. To właśnie tutaj turyści przybywają po pamiątkowe zdjęcie. Gustebalda to według legendy pruska księżniczka, która została zamieniona w kamień. Drugim posągiem jest Bartek. Szacuje się, że postały w pierwszym tysiącleciu naszej ery.

4. Jezioro miejskie znajduje się przy ulicy Kętrzyńskiej w Bartoszycach. W sezonie letnim staje się ulubioną miejscówką mieszkańców oraz przyjezdnych. Do dyspozycji mamy piękne piaszczyste plaże, ale również boiska do gry w siatkówkę. Wokół jeziora znajdują się ławki oraz ścieżka spacerowa.

5. Nieopodal Bartoszyc znajdują się Liski. To właśnie tutaj mieści się stadnina koni, której historia sięga lat czterdziestych XX wieku. W tym miejscu hoduje się przede wszystkim konie rasy wielkopolskiej. Hoduje się tutaj także konie sportowe, które odnoszą imponujące sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą.

6. Bisztynek znajduje się niespełna 20 kilometrów od Bartoszyc. Znajduje się tutaj słynny “Diabelski Kamień”. Jego wymiary w obwodzie wynoszą prawie 30 metrów, a wysokość to ok. 3 metrów. Z kamieniem wiąże się legenda dotycząca diabła, który w złości porzucił w tym miejscu kamień przenoszony aż z Afryki. Mieszkańcy uważają, że kamień posiada magiczną moc.

7. Przez Bartoszyce przebiega jeden z najdłuższych i najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Mowa oczywiście o Green Velo. Szlak przebiega właściwie przez pięć województw i liczy sobie ponad dwa tysiące kilometrów. Co więcej, przebiega również przez pięć parków narodowych, które są gwarancją na przepiękne widoki podczas jazdy.

8. W pobliskim Sępopolu można załapać się na ekscytujący rejs katamaranem pod Łynie. To idealna propozycja dla osób, które pragną zwiedzić okolice w nieco inny sposób. Na każdym katamaranie znajduje się miejsce grillowe, co sprawia, że podczas rejsu będzie można posilić się pysznym jedzeniem. Koszt to raptem 65 PLN za godzinę.

9. Lodowisko BOSiR Bartoszyce to świetna propozycja dla urlopowiczów wybierających się w te rejony w sezonie zimowym. Jest czynne siedem w dni tygodniu. Obiekt jest zadaszony. Na miejscu znajduje się wypożyczalnie łyżew. Najmłodsi mogą liczyć na wsparcie pingwinków, które są doskonałą pomocą dla początkujących.

10. W pobliskich Barcianach znajduje się krzyżacki zamek, którego budowa zaczęła się w drugiej połowie czternastego wieku. Ta niezwykła pod względem historycznym budowla aż do zakończenia II Wojny Światowej znajdowała się w rękach prywatnych. W kolejnych latach mieściły się w nim magazyny, a obecnie jest wystawiony na sprzedaż.

11. Przy ulicy Władysława Sikorskiego w Bartoszycach znajduje się Bajkolandia. Na terenie obiektu znajduje się sporo atrakcji dla dzieci w różnym wieku, m.in. wspaniałe baseny z kolorowymi piłeczkami, tunele i tory przeszkód. Bilet wstępu to koszt w wysokości 10 PLN.

12. Nieco ponad 20 kilometrów od Bartoszyc znajduje się Oranżeria Krasickiego w Lidzbarku. Przepiękne usytuowanie pawilonu z okalającymi go ogrodami sprawia, że jest to miejsce idealne na relaksujący spacer. Ponadto, miejsce stanowi ośrodek kultury, edukacji oraz sztuki.

13. Z kolei ok. 40 kilometrów od Bartoszyc znajduje się zamek w Bezławkach. Niegdyś należał do krzyżackiego komornika. Szacuje się, że został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. W epoce średniowiecza był ważną siedzibą komornictwa, ale w kolejnych latach bywał również kościołem protestanckim.

14. Pod samymi Bartoszycami znajduje się urocze Jezioro Kinkajmskie. To lokalizacja, która zachęca do spacerów w otoczeniu pięknej natury. W sezonie letnim można skorzystać z plaży.

15. Przy ulicy Bema znajduje się jedna z najpopularniejszych i przypuszczalnie najbardziej klimatycznych restauracji w okolicy. Smakołyki w Stodole mieszczą się osiemnastowiecznym spichlerzu. To lokal, w którym będzie można delektować się doskonale przyrządzonymi rarytasami kuchni polskiej, choć z pierwiastkiem kuchni kresowej. Właścicielem tego unikatowego miejsca jest Ryszard Suberlak – pasjonat staroci, który z własnej restauracji uczynił coś na wzór małej galerii.

4.1/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić