Atrakcje Rymanów-Zdrój 2024 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

Rymanów Zdrój
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74769640

Rymanów-Zdrój to niewielka wieś o statusie uzdrowiskowa w południowo-wschodniej Polsce, położona w województwie podkarpackim. Leży nad rzeką Tabor, a około 2 kilometry od wsi znajduje się miasto Rymanów. Rymanów- Zdrój powstał w 1876 r., a założycielami byli Anna Potocka i Stanisław Potocki. Zgodnie z historią 16 sierpnia 1876 r. podczas spaceru Anny Potockiej z dziećmi jeden z synków Józef odkrył źródło lecznicze wody. Badania wody trwały do 1879.

Atrakcje w miejscowości Rymanów-Zdrój:

1. Park Zdrojowy tworzą liczne alejki i place idealnie nadające się do spacerów oraz wypoczynku na łonie natury. Park rozciąga się po dwóch stronach rzeki Tabor. Będąc w parku spacerujemy asfaltowymi i żwirowymi alejkami wśród drzew i krzewów dodatkowo znajdują się tam piękne rabaty z kwiatami, klomby, fontanny i rzeźby W Parku Zdrojowym w Rymanowie znajdziemy miejsca warte odwiedzenia. Pierwszym punktem jest plac przy Amfiteatrze na Wodzie. Chętnie odwiedzany jest też budynek o kształcie rotundy, gdzie znajduje się kawiarnia „Zielony Domek”. Centralne miejsce w parku zajmuje uzdrowiskowy szpital kardiologiczny „Eskulap”. Ciekawym miejscem jest zabytkowa drewniana pijalnia wód mineralnych. Tuż obok stoi piękna fontanna. W parku jest znajduje się również muszla koncertowa, a na rzece Tabor pływają kaczki, które są chętnie dokarmiane przez kuracjuszy. Park Zdrojowy to oaza zieleni i wyciszenia. Na obrzeżach parku znajduje się niewielki kościółek.

2. Kalwaryjska Ścieżka prowadzi niebieskimi znakami z Rymanowa-Zdroju przez Kalwarię do Rymanowa. Jej początek jest równoległy do ścieżki do Iwonicza-Zdroju, która oznakowana jest na żółto. Długość Kalwaryjskiej Ścieżki to 4 km, a czas przejścia wynosi około 1,5 h. Schodząc do centrum Rymanowa, po prawej stronie miniemy cmentarz żydowski założony w II połowie XVI wieku, nieco dalej znajduje się cmentarz katolicki z kwaterą rodziny hr. Potockich, czyli ostatnich właścicieli Rymanowa i założycieli Rymanowa Zdroju. Nad miastem góruje kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca z XVIII wieku. W mieście zobaczymy również synagogę z XVIII wieku oraz dworek Potockich z XIX wieku.

3. Dom Żydowski – Muzeum, które powstało ze względu na miłość matki pani Malki do polskiej, rymanowskiej ziemi. Muzeum jest dosyć nowe i ekspozycji może niewiele ale wielka jest determinacja pani Malki w realizacji zamierzenia. Muzeum mieści się w domu, w którym przed wojną mieszkali przodkowie pani Malki.

4. Szlak turystyczny z Iwonicza- Zdroju do Rymanowa- Zdroju wiedzie przez urokliwe dolinki oraz wolne od zarośli łąki zwane „beskidzkimi połoninami”. Szlak zaczyna się na Placu Dietla. Należy kierować się na południe, mijamy m.in. sanatorium „Stare łazienki” oraz centrum rozrywki „Krakowiak”. Następnie idziemy wzdłuż potoku Iwonka. Kierujemy się zielonym szlakiem, czas trwania około 2,5 godziny, długość szlaku to 6 kilometrów.

5. Uroki Wołtuszowa to ścieżka spacerowa, której początek znajduje się w okolicach leśniczówki Wołtuszowa. To bardzo blisko Parku Zdrojowego, wystarczy iść w stronę sanatorium Polonia. Trasa na początku jest asfaltowa, potem przechodzi w szeroką ścieżkę. Po drodze zobaczymy ustawione przez leśników kilkanaście tablic informujących dotyczących flory, fauny oraz geologii tego miejsca. Na słonecznej polanie Horodziska, w dolinie potoku Czarny podziwiać można galerię z drewnianymi rzeźbami, przedstawiającymi zbójów, tak zwanych beskidników. Niedaleko znajduje się źródełko zwane Krokusowym. Po drodze zobaczymy m.in. opuszczoną kopalnię ropy naftowej, mokradło z płazami. Zbaczając w las, na ścieżkę fitness, można poćwiczyć na urządzeniach plenerowej siłowni.

6. Ośrodek wypoczynkowo- szkoleniowy Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu- Zdrój to wyjątkowe miejsce, ponieważ siedzibą tego ośrodka jest dawny zabytkowy Pałac Załuskich który powstał w 1883 r. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni ponad sześciu hektarów gdzie znajduje się pięć stawów oraz liczne pomniki przyrody. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się ścieżka przyrodniczo-historyczna, która obejmuje prawie 350 gatunków roślin i kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Ośrodek dysponuje 12 pokojami dla 43 osób, 10pokoi w segmencie hotelowym na piętrze pałacu oraz 2 pokoje w oranżerii.

Rymanów- Zdrój wioska o dość dobrze rozwiniętej bazie noclegowej i gastronomicznej, ze względu na swój status uzdrowiska. Miejsce warte odwiedzenia i zatrzymania się na dłużej, aby móc zwiedzić i odpocząć nie tylko w samym uzdrowisku ale również zwiedzić ciekawe okolice.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić