Wenezuela to jedno z południowoamerykańskich państw, które położone jest w północnej części kontynentu. Położone u wybrzeży Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego państwo graniczy z Kolumbią, Brazylią i Gujaną. Wenezuela coraz chętniej odwiedzana jest przez amerykańskich i europejskich turystów, których zachwycają wspaniałe plaże, doskonały, przyjemny klimat, a także liczne atrakcje przyrodnicze i historyczne.
1. W Wenezueli znajduje się najwyższy wodospad na świecie. Wodospad Salto Angel ma wysokość 979 metrów i stanowi równocześnie jedną z największych przyrodniczych atrakcji tego kraju.
2. Za największego narodowego bohatera Wenezueli uznawany jest Simon Bolivar – urodzony w Caracas przywódca walk wyzwoleńczych, dzięki któremu państwo zyskało niepodległość od Hiszpanii.
3. Nazwa państwa w języku hiszpańskim oznacza “Małą Wenecję”. Nazwa ta powstała dzięki Amerigo Vespucciemu, któremu tutejsze lasy namorzynowe przypominały weneckie kanały.
4. U wybrzeży państwa znajduje się kilkaset niewielkich wysp, które obejmuje obszar Wenezueli. Największą z nich jest Margarita, która ma powierzchnię ponad 1000 kilometrów kwadratowych.
5. Przez Wenezuelę przepływa jedna z największych rzek w całej Ameryce Południowej – Orinoko. Większość rzeki znajduje się w obrębie państwa, jej niewielka część przepływa także przez Kolumbię. Podczas letnich, ulewnych deszczy nizina rzeki zmienia się w największe mokradło na świecie.
6. Stolicą Wenezueli jest Caracas, które zamieszkuje ponad 2 miliony osób. Ogromna metropolia jest również największym miastem w kraju, a także głównym ośrodkiem edukacyjnym, gospodarczym i kulturowym. Podczas wizyty w Caracas warto zobaczyć neoklasycystyczny Pałac Miraflores, piękną Arcykatedrę św. Anny oraz Panteon Narodowy, w którym znajdują się groby najważniejszych polityków, przywódców i artystów.
7. Państwo znajduje się w strefie wilgotnego klimatu podrównikowego i równikowego. Cechuje się dużą roczną sumą opadów atmosferycznych, jednak równocześnie przez cały rok występują tu wysokie temperatury i długie, słoneczne dni.
8. Walutą, która obowiązuje na terenie Wenezueli, jest bolivar. Ze względu na bardzo dużą inflację, w kraju często dochodzi do denominacji banknotów, a największe nominały osiągają wartość nawet kilkuset tysięcy bolivarów.
9. Narodowym napojem Wenezuelczyków jest rum. Pochodzący z tego kraju trunek charakteryzuje się jasnym kolorem, krótkim leżakowaniem w dębowych beczkach i aromatycznym, intensywnym smakiem.
10. Na wenezuelskiej fladze widnieją trzy poziome pasy. Pas żółty (górny) symbolizuje urodzajne gleby i obfite zbiory rolnych plonów, pas niebieski (środkowy) jest symbolem nieba, rzek, jezior i mórz, a pas czerwony (dolny) odzwierciedla krew patriotów, która została przelana podczas walk niepodległościowych. Na środku flagi znajduje się siedem białych gwiazd, które są symbolem pięciu zjednoczonych prowincji tworzących państwo.
11. Najwyższym szczytem Wenezueli jest Pico Bolivar w Andach, której wierzchołek znajduje się na wysokości 4978m n.p.m. Funkcjonuje tu najwyżej położona kolejka górska na świecie, którą można dotrzeć w pobliże szczytu masywu.
12. Językiem urzędowym państwa jest język hiszpański.
13. Świat zwierząt zamieszkujących Wenezuelę jest bardzo bogaty i różnorodny. Wśród licznych gatunków ptaków warto wyróżnić papugi, kolibry i tukany. W przybrzeżnych wodach Wenezueli występują tropikalne, kolorowe ryby. W niektórych rejonach rzeki Orinoko spotkać można anakondy, węże boa i kajmany. Na terenie państwa żyją również liczne gatunki żółwi, oceloty, lamparty, niedźwiedzie andyjskie, mrówkojady, pumy i kapibary.
14. Na terenie Wenezueli znajduje się kilka zjawiskowych parków narodowych. W Parku Narodowym Henriego Pittiera podziwiać można piękne lasy monsunowe, które zamieszkiwane są przez ponad 500 gatunków ptaków. Park Narodowy Canaima obejmuje okolice najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel. Ostatnim terenem ochronnym w Wenezueli jest Park Narodowy Jaua-Sarisarinama, na terenie którego znajdują się płaskie wzniesienia o charakterze gór stołowych.
15. Prawie 35% powierzchnia pokrywają gęste, tropikalne lasy. Duża część wenezuelskiej dżungli do tej pory nie została zbadana.
16. Jeszcze 50 lat temu Wenezuela była jednym z najlepiej rozwiniętych państw Ameryki Południowej. Swoją gospodarczą potęgę zawdzięczała wydobyciu ropy naftowej. U schyłku wieku państwa arabskie zdecydowanie zwiększyły wydobycie i eksport tego naturalnego surowca, powodując tym samym znacznie obniżenie cen ropy na światowym rynku. Gospodarcza potęga Wenezueli zaczęła podupadać, a dziś państwo to jest jednym z biedniejszych krajów regionu.
17. Wenezuela jest państwem, które posiada największą rezerwę walutową (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) na świecie.
18. Narodową potrawą Wenezuelczyków jest hallaca czyli świąteczne danie, które złożone jest z farszu z mięsa mielonego (głównie wołowego) i dodatków (orzechów, rodzynek, sera, oliwek i warzyw) zawiniętego w kukurydziane ciasto i liście bananowca.
19. Caracas uznawane jest za jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Według rankingu z 2020 roku jedynie kilka miast meksykańskich prześcignęło Caracas pod względem ilości zamieszek, kradzieży, napadów i morderstw.
20. Nad wenezuelskim jeziorem Maracaibo dochodzi do największej sumy naturalnych wyładowań atmosferycznych na świecie. Szacuje się, że tutejsze burze trwają przez 300 dni w roku po około 9 godzin dziennie. W ciągu każdej godziny w pobliżu Maracaibo uderza około 250 piorunów!
21. Wenezuela na całym świecie słynie z produkcji telenoweli. Wenezuelskie seriale, szczególnie w latach 90-tych ubiegłego wieku, cieszyły się dużą popularnością także wśród polskich widzów.
22. Unikalną wenezuelską atrakcją jest odwiedzenie Parku Narodowego Morrocoy, który obejmuje wiele niewielkich wysp na Morzu Karaibskim. Piękne, bezludne wyspy zamieszkują ogromne żółwie i kajmany, a w otaczających atol wodach dostrzec można figlujące delfiny.
23. Gęste, wenezuelskie dżungle przy rzece Orinoko zamieszkują Janomamowie – prymitywne plemię, które żyje z dala od cywilizacji. Przypuszcza się, że Janomamowie są potomkami pierwszych ludzi, którzy zamieszkiwali obszar Ameryki Południowej.
24.Wenezuelskie piękności to najczęstsze – poza amerykankami – laureatki konkursu Miss Universe. Wenezuelski aż siedem razy w historii zajęły pierwsze miejsca w konkursie piękności.
25. Ze względu na silnie socjalistyczną politykę państwa, w kraju tym istnieje wiele rządowych ograniczeń handlowych. Mieszkańcy Wenezueli mają częsty problem z zakupieniem podstawowych środków higienicznych (np. szamponów, mydeł, a nawet papieru toaletowego).
26. W miejscowości Merida znajduje się prawdopodobnie największa lodziarnia świata. Tutejszy producent lodów oferuje ponad 1000 smaków tych zimnych deserów. Poza standardowymi smakami, takimi jak czekoladowy, waniliowy, śmietankowy czy truskawkowy, spróbować tu można lodów o smaku krewetek, cebuli, duszonej wołowiny, pieczarek, a nawet… wódki!
27. Z Wenezueli pochodzi gatunek muzyki joropo, któremu towarzyszy specyficzny taniec.
28. Dużym problemem Wenezuelczyków jest słaby dostęp do służby zdrowia. Także osoby podróżujące po tym kraju powinny posiadać dobrze zaopatrzoną apteczkę, w której – poza podstawowymi lekami – znajdą się silne środki przeciw insektom, leki przeciwmalaryczne, a także antybiotyki.
29. Obywatele Polski nie są objęci obowiązkiem meldunkowym i wizowym. Na teren Wenezueli można wjechać po okazaniu ważnego paszportu oraz po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza osobowego.
30. W Wenezueli kierowca – także zagraniczny – zobowiązany jest do posiadania “świadectwa zdrowia”, które potwierdza zdolność do prowadzenia samochodu.
2 comments
W Wenezueli obowiazuje hiszpanski a nie francuski!!!!!
Oczywista oczywistość, nie wiem skąd ten głupi błąd. Dzięki za zwrócenie uwagi !