Wdzydzki Park Krajobrazowy – Informacje i Ciekawostki

wdzydzki park krajobrazowy
foto – Autorstwa Przykuta – Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwał Zarządu nr UZ 2010-3 i UZ 2010-16. (Zgłoś swój projekt!), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11158637

Wdzydzki Park Krajobrazowy znajduje się w województwie pomorskim i obejmuje jezioro Wdzydze oraz kilka mniejszych jezior wraz z otaczającymi je borami. Ze względu na bujną przyrodę, malownicze krajobrazy i coraz większą modę na Kaszuby okolice te z roku na rok odwiedzane są przez coraz więcej turystów z całej Polski.

Co warto wiedzieć o Wdzydzkim Parku Krajobrazowym oraz jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Powierzchnia Parku wynosi prawie sto osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych, a jego otulina ponad sto pięćdziesiąt kilometrów kwadratowych. Znajdują się tutaj, poza jeziorami, przede wszystkim bory świeże i chrobotkowe.

2. Teren parku przecinają szlaki turystyczne, które są spełnieniem marzeń dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Okolica doskonale nadaje się na wycieczki rowerowe i piesze. Przebiega tędy czerwony Szlak Kaszubski, szlak wodny Graniczna Trzebiocha oraz Zielony Szlak Kamiennych Kręgów.

3. Na terenie parku znajduje się rezerwat przyrody Krwawe Doły, usytuowany na pograniczu Borów Tucholskich oraz Pojezierza Kaszubskiego. Rezerwat został utworzony w 1996, a celem tego przedsięwzięcia była ochrona typowego dla tego regionu ekosystemu suboceanicznego boru sosnowego świeżego. W pobliżu znajdują się osady Cięgardło oraz Olpuch-Dworzec.

4. Brzeg Jeziora Cheb to florystyczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na przesmyku między dwoma jeziorami znajdują się tutaj wilgotne łąki, gdzie można podziwiać rzadkie i objęte ścisłą ochroną rośliny. To idealne miejsce na spacer w okresie letnim i wiosennym, zwłaszcza jeśli ktoś szczególnie przepada za ciszą i dziką przyrodą.

5. Rezerwat przyrody Lipno i Lipionko znajduje się w kompleksie Borów Tucholskich i jest rezerwatem ptasi oraz torfowiskowym. Objęte ochroną są tutaj dwa jeziora wytopiskowe oraz otaczające je obszary. Spacer po tym rezerwacie może zaowocować spotkaniem z wieloma gatunkami ptaków wodnych, takimi jak gągoł, kobuz, myszołów czy rybitwa czarna. Rośnie tutaj również sporo rzadkich roślin, które pięknie prezentują się w okresie kwitnienia.

6. Jezioro Wdzydze składa się z pięciu połączonych jezior, a mianowicie Wdzydze, Słupinko, Jelenie, Gołuń oraz Radolne. Średnia głębokość wynosi tutaj ponad piętnaście metrów, a woda ma drugą klasę czystości. Na jeziorze znajduje się pomost, który przyciąga turystów chcących obserwować spektakularne zachody słońca.

7. Największą wyspą na Jeziorze Wdzydze jest Ostrów Wielki, mający prawie trzy kilometry długości oraz sto dwadzieścia metrów szerokości. Północna część wyspy była zamieszkana przez ludzi już przed drugą wojną światową, natomiast w części południowej dominują lasy. Wyspa ta znajduje się na szlaku wodnym rzeki Wdy.

8. Kolejną wyspą na Jeziorze Wdzydze jest Ostrów Mały, na którym wkrótce ma zostać powołany florystyczno-leśny rezerwat przyrody. Cała wyspa porośnięta jest borem sosnowym, który stał się domem dla wielu gatunków ptaków.

9. Półwysep Niwka oddziela Jezioro Wdzydze od Gołunia. W całości znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi wydłużoną część półwyspu Zabrody. Jego znaczącą część pokrywają lasy, znajduje się tutaj również polana, a sam półwysep jest znanym w tych stronach punktem orientacyjnym dla żeglarzy.

10. To właśnie sporty wodne przyciągają tutaj miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ludzie, dla których wakacje nie są wakacjami bez wody, znajdą tutaj całą konieczną infrastrukturę, aby oddać się swoim pasjom. Jezioro jest szczególnie uwielbiane przez fanów żeglowania i kajaków.

11. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to skansen, na terenie którego znajduje się ponad pięćdziesiąt obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub. Znajduje się tutaj między innymi drewniany kościół z XVIII wieku, młyny wiatrakowe, zagrody chłopskie i narzędzie, które pozwalają sobie wyobrazić, jak wyglądało życie na Kaszubach w minionych epokach.

12. Jezioro Wdzydze przyciąga wędkarzy, ponieważ jego głębiny stanowią dom dla wielu gatunków ryb. Jednym z najbardziej nieoczywistych gatunków w tego typu zbiorniku wodnym jest troć, ale w jeziorze żyją również raki szlachetne.

13. Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się na terenie stanicy wodnej PTTK i ma 36 metrów wysokości. Została zbudowana z drewna modrzewiowego, a z jej ostatniej kondygnacji można podziwiać piękny widok na Krzyż Jezior Wdzydzkich. Znajdują się tutaj również platformy widokowe usytuowane na wysokości dziesięciu i dwudziestu metrów, a wejście na wieżę jest biletowane.

14. Juszki nazywane są często jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wsi na Kaszubach. Jest to osada znajdująca się przy jeziorze Mielistym, gdzie do dziś zachowała się tradycyjna, drewniana zabudowa z XIX oraz XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że nawet nowsze domy swoim stylem nawiązują do najstarszych budowli, dlatego panuje tutaj niezwykły klimat.

15. Zabytkowy kościół św. Judy Tadeusza w Lizakach jest perłą kaszubskiej architektury, która znajduje się w samym środku lasu. Świątynia została wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, a na początku stała w Tyłowie. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku kościół przeniesiono do wsi Lizaki i poddano gruntownej restauracji. Warto przyjrzeć się zabytkowym drzwiom wykonanym z drewna, na których widnieją symbole apostołów.

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić