Warta jest największą rzeką przepływającą przez Wielkopolskę, a w całym kraju plasuje się na trzecim miejscu – tuż po Wiśle i Odrze. Choć jej źródła położone są na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej, duża część rzeki przepływa przez województwo wielkopolskie. Pozwala to na przeżycie niezapomnianej, kajakowej przygody, na której zobaczymy niezwykłą przyrodę tego regionu oraz będziemy mieć okazję poznania historii wielu okolicznych miejscowości.
Kajakowy Szlak Warty
Rzeka umożliwia przepłynięcie kajakiem aż 755,4 kilometrów, jednak wielkopolski odcinek szlaku obejmuje około 440km. Warta przepływa przez wiele miejscowości oraz przez dwa parki narodowe: Wielkopolski Park Narodowy oraz Park Narodowy Ujście Warty. Pierwszą miejscowością, w której można rozpocząć spływ kajakowy jest Dobrów – niewielka wieś, w której znajduje się zabytkowy, osiemnastowieczny kościół św. Trójcy oraz drewniana kapliczka bł. Bogumiła. Wśród wielu miasteczek i wsi, które mijać będziemy na warciańskim szklaku kajakowym, na specjalne wyróżnienie zasługują takie atrakcje jak:
1. Koło – miasto, w którym znajdują się ruiny czternastowiecznego zamku oraz duży barokowy klasztor benedyktynów. W Kole obejrzeć możemy również zabytkowy Ratusz z wysoką wieżą, obecnie pełniącą rolę wieży widokowej.
2. Konin – jedno z największych miast województwa, a przy tym miejscowość o charakterze średniowiecznym. Znajduje się tu wyjątkowy rynek z kolorowymi kamienicami, gotycki kościół św. Bartłomieja i piękna, dziewiętnastowieczna Synagoga. W tym mieście zobaczyć możemy także Słup Koniński – najstarszy znak drogowy w tej części Europy, który w tym miejscu znajduje się od 1151 roku.
3. Ląd – niewielka wieś, której początki sięgają VIII wieku. Jego główną atrakcją jest zespół klasztorny Cystersów, w którego skład chodzi kościół, budynki klasztorne, cmentarz oraz rozległe ogrody i parki.
4. Pyzdry – miejscowość o wyjątkowych walorach turystycznych. Znajdują się tu dwa zabytkowe kościoły (czternastowieczny kościół Narodzenia NMP oraz klasztorny kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela) oraz fragmenty muru i zamku z początku XIV wieku.
5. Śrem – niewielkie miasto, w którym odwiedzić możemy Muzeum Śremskie z zabytkami o dużym znaczeniu etnograficznym, historycznym i archeologicznym. W Śremie znajduje się również zabytkowa, murowana wieża oraz zabytkowy rynek z Ratuszem.
6. Rogalin – miasto, którego największą atrakcją jest Pałac Raczyńskich, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. W środku znajduje się wystawa licznych dzieł sztuki, w tym również takich artystów jak Jan Matejko i Stanisław Wyspiański.
7. Poznań – największe miasto i stolica województwa. W tym miejscu z pewnością warto odwiedzić Stary Rynek z licznymi zabytkowymi kamienicami oraz zobaczyć wiele wspaniałych kościołów. Do największych atrakcji Poznania należą: Zamek Królewski. Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Poznania oraz Skansen i Muzeum Pszczelarstwa. Warto zwiedzić również Jeziora Maltańskie oraz liczne parki i skwery w mieście.
Atrakcje przyrodnicze szlaku
Najpiękniejszą częścią spływu szlakiem kajakowym jest Wielkopolski Park Narodowy. Znajdują się tu pięknie zachowany bory sosnowe, moreny oraz liczne jeziora rynnowe. Przy odrobinie szczęścia zaobserwować można wiele gatunków ptaków – park zamieszkiwany jest przez aż 227 różnych gatunków przedstawicieli tej gromady zwierząt.
Warta przepływa również przez kilka parków krajobrazowych. W Rogalińskim Parku Krajobrazowym podziwiać możemy kilkusetletnie dęby, a Nadwarciański Park Krajobrazowy pozwala na obserwację setek gatunków ptaków, które odbywają tu swoje lęgi. Po udanym spływie kajakowym możemy również zwiedzić Park Narodowy Ujście Warty, które zachwyca ogromnymi rozlewiskami rzecznymi oraz wspaniałym krajobrazem.