20 Ciekawostek o Tygrysie Syberyjskim

tygrys syberyjski
foto – Pixabay

Tygrys Syberyjski należy do podgatunku tygrysa azjatyckiego i jest jego największym przedstawicielem. Jest to ssak drapieżny należący do rodziny kotowatych. Charakteryzuje się on niską zmiennością genetyczną.

1. Występowanie dawniej

W dawnych czasach tygrys syberyjski występował w obszarze od rzeki Huang He na południu do Kamczatki na północy oraz na terenach od Bajkału na zachodzie po Morze Japońskie na wschodzie.

2. Współczesne występowanie

Obecnie tygrysy syberyjskie zamieszkują kraj Nadmorski i Kraj Chabarowski na wschodnich krańcach Rosji. Część populacji tygrysów występuje na granicy rosyjsko-chińskiej, w dolnym biegu Amuru. Osobniki z tej drugiej populacji coraz częściej są spotykane na terenach północnych Chin i Korei Północnej.

3. Jakie tereny zamieszkuje tygrys syberyjski

Tygrysy syberyjskie głównie zamieszkują górskie lasy, są to lasy iglaste oraz lasy mieszane. Głównie przemieszczają się wzdłuż potoków i rzek, by mieć stały dostęp do bieżącej wody.

4. Cechy charakterystyczne

Cechy charakterystyczne wyglądu tych ssaków to gruba sierść z charakterystycznymi ciemnobrązowymi paskami. Kolor umaszczenia tych zwierząt różni się w zależności od pory roku. Zimą ich sierść przybiera kolor żółty, zaś latem kolor ten ciemnieje i staje się rudopomarańczowy.

5. Wielkość i waga

Tygrysy syberyjskie osiągają maksymalną długość ciała ponad 300 cm. Samice są nieco mniejsze i mają długość około 260 cm. Jeśli zaś chodzi o masę ciała to dorosły samiec może ważyć nawet 300 kg a samica 170 cm.

6. Zęby tygrysów

Najbardziej charakterystyczne u tygrysów syberyjskich są górne kły. Mogą mieć długość nawet 90 mm.

7. Żywienie

Tygrysy te żywią się dużymi zwierzętami takimi jak dziki, jelenie, niedźwiedzie, krowy, sarny kozice itp. Mają głęboko zakorzenione w swojej psychice polowanie i gonienie za zwierzyną.

8. Niska temperatura otoczenia

Tygrysy syberyjskie żyją w rejonach, gdzie temperatura otoczenia często spada poniżej 40 stopni celcjusza. Dlatego też mają one bardzo gęstą i długą sierść a także jako jedyne na świecie tygrysy posiadają około pięciocentymetrową warstwę tłuszczu w pachwinach i na brzuchu.

9. Rozmnażanie

Tygrysy te rozmnażają się około raz w roku. Ciąża u samic trwa około 3 i pół miesiąca. Zwykle po tym czasie rodzą się dwa, góra trzy młode tygryski. Długość życia tygrysów wynosi około 15 lat.

10. Gatunek zagrożony

Tygrys syberyjski jest bardzo cenny dla kłusowników ze względu na swój efektowny wygląd. Przez to też zwierzę to jest zagrożone wyginięciem i istnieje zakaz polowania na te zwierzęta. Mimo, że od kilku lat tygrysy te lepiej się rozmnażają i jest ich coraz więcej, to wciąż są na granicy wymarcia.

11. Polowanie

Tygrysy syberyjskie najchętniej polują w nocy, wtedy też są najbardziej skuteczne i łatwo wtapiają się w tło lasu. Polują one z zaskoczenia, zwierzyna rzadko kiedy się ich spodziewa, ponieważ są one bardzo cierpliwe.

12. Jak odróżnić samca od samicy

Poza tym, że samce są o wiele większe niż samice i od razu można je rozpoznać po wielkości, to dodatkowo wyróżnia się gruba kryza z dłuższego włosa wokół szyi zwierzęcia.

13. Samotnik z wyboru

Tygrysy syberyjskie prowadzą samotniczy tryb życia. Gry spotyka się je w parach, to znak, że mają one gody. Samce znajdują samice po węchu, pora godów nie jest stała, odbywa się w różnych okresach w roku.

14. Tygrys – symbol mocy

Tygrysy od wieków są uznawane za symbol długowieczności, siły i mocy. Dlatego też są ofiarą kłusowników, którzy sprzedają ich kości, sierść i inne części ciała, by można z nich było robić maści, kremy i środki lecznicze, chociaż nigdy nie potwierdzono faktycznych zdrowotnych właściwości tych rzeczy.

15. Mieszkaniec zoo

Tygrysy syberyjskie można spotkać w zoo na całym świecie. Jako, że są to bardzo majestatyczne i efektowne zwierzęta, to są chętnie oglądane przez turystów.

16. Młode tygrysy

Młode tygrysiątka zostają ze swoją matką dosyć długo, bo przez okres około 2 lat. Po tym czasie zaczynają samotne życie w pojedynkę. Niestety połowa młodych tygrysów nie dożywa 3 roku życia, nie zawsze radzą sobie one same na wolności.

17. Duże zapotrzebowanie na energię

Tygrysy jako drapieżniki polują często i dużo. Jednorazowo są one w stanie zjeść nawet 35 – 40 kilogramów surowego mięsa. To wystarcza im zwykle na jeden dzień.

18. Tygrys doskonale się kamuflujący

Tygrys syberyjski należy do jednego z pięciu podgatunków tygrysa żyjącego na wolności. Bardzo trudno jest go wytropić, bo potrafi się on doskonale kamuflować. Jest czujny i cichy.

19. Tygrys – przodek domowych kotów

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że tygrysy są przodkami domowych kotów. Dlatego domowe kociaki mają wiele wspólnych cech z tymi dzikimi zwierzętami.

20. Oswojony tygrys

Mimo, ze zwierzęta te są dzikie i nieprzewidywalne, to zdarzały się przypadki gdy dało się je oswoić.

3.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić