20 Ciekawostek o Tygrysie Bengalskim

tygrys bengalski
foto – Pixabay

Tygrysy bengalskie należą do jednych z największych dzikich kotów zamieszkujących obecnie naszą planetę. Można go spotkać przede wszystkim w Indiach, Bangladeszu, Bhutanie oraz w Nepalu. To drapieżniki, na których celowniku stosunkowo często znajduje się człowiek.

1. Standardowe umaszczenie tygrysa bengalskiego jest pomarańczowe z charakterystycznymi czarnymi pręgami. Niemniej, zdarzają się jednak przypadki tygrysów albinosów oraz melanistyczna odmiana tygrysa w kolorze czarnym.

2. Powszechnie uważa się, że tylko sierść tygrysa bengalskiego jest „kolorowa”. W rzeczywistości jednak to kolor skóry odpowiada za rozmieszczenie czarnych pasów.

3. Długość ciała dorosłego samca może wynosić niespełna trzy metry wraz z ogonem. Waga z kolei może wynosić nawet przeszło 200 kilogramów. Samice na ogół bywają mniejsze, choć ich długość również przekracza dwa metry.

4. Tygrysy bengalskie znane są z okazywania wysoce posuniętej agresji terytorialnej. W trosce o własny teren są w stanie zainicjować bójkę, a nawet bestialsko zaatakować inne osobniki. To koty, które wiodą samotniczy tryb życia. Schodzą się dosłownie na „moment” w okresie godowym.

5. Szacuje się, że obecnie na wolności przebywa nieco ponad trzy tysiące tygrysów bengalskich. Istnieją jednak źródła twierdzące, że taka liczba może być z premedytacją zawyżana, a faktyczna ilość jest niepokojąco niższa.

6. To koty, które prowadzą nocny tryb życia. W nocy również polują i trzeba przyznać, że robią to w wyjątkowo bestialski sposób. Zakradają się i atakują dopiero, gdy znajdą się odpowiednio blisko. Wówczas rzucają się na ofiarę, przygniatają, łamią kręgi szyjne, ale często decydują się w pierwszej kolejności rozszarpać gardło ofiary.

7. Ciąża u tygrysów bengalskich trwa około piętnastu tygodni. Po upływie tego czasu na świat przychodzą młode, najczęściej w ilości od 2-4. Maluchy znajdują się w bezpiecznym miejscu znalezionym przez matkę. W ciągu pierwszych dni życia są całkowicie zdane na matkę, ponieważ nie widzą. Najpierw piją mleko, później otrzymują rarytasy upolowane przez matkę.

8. Na przestrzeni całego XX wieku odnotowano kilka tysięcy śmiertelnych ataków tygrysów bengalskich na człowieka. Ludzie bezwiednie wkraczają na ich teren, co dla tygrysa jest wystarczającą prowokacją, ale również okazją do ucztowania.

9. Uważa się, że niektóre agresywne zachowania tygrysów bengalskich może mieć podłoże psychologiczne. Według niektórych naukowców picie wysoce zasolonej wody może spowodować u tygrysów trwałe zaburzania psychiczne, które wpływają na wzrost agresji.

10. Uważa się również, że tygrysy bengalskie po prostu przepadają za ludzkim mięsem, ponieważ są przyzwyczajone do wykopywania ludzkich zwłok. Proceder chowania ludzi na niezbyt dużej głębokości sprawił, że tygrysy bez problemu się do nich dostawały. To mogło spowodować, że zdążyły się w pewnym sensie oswoić w takim rodzajem mięsa i dzięki temu stały się ludojadami.

11. Tygrysy bengalskie na ogół atakują przeciwnika od tyłu. Właśnie dlatego stałym procederem wśród ludzi przemierzających tereny zamieszkiwane przez te koty jest noszenie specjalnych masek z tyłu głowy. Nie jest to gwarancja bezpieczeństwa, ale może pomóc w porę zareagować.

12. W ślinie tygrysów bengalskich znajdują się substancje antyseptyczne. To właśnie dlatego zranione liżą rany. Takie instynktowne działanie pozwala im zabezpieczać się przed wszelkiego rodzaju infekcjami.

13. Umaszczenie tygrysów jest w każdym wypadku inne. Nie ma na świecie dwóch tygrysów o takim samym umaszczeniu. Pręgi są czymś na wzór ludzkich linii papilarnych.

14. Tygrysy bengalskie są prawdziwymi maszynami do zabijania. Ich tylne łapy są nieco dłuższe niż przednie, dlatego doskonale skaczą. Robią to właściwie bezszelestnie i bez najmniejszego wysiłku. Samo uderzenie łapy może być dla człowieka śmiertelne.

15. Tygrysy bengalskie uwielbiają kąpiele w jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Są świetnymi pływakami, a zanurzone w wodzie będą dla ofiary niemal niewidoczne.

16. Szacuje się, że przeciętny osobnik jest w stanie na wolności przeżyć nawet do dwudziestu lat.

17. Tygrysy potrafią ryczeć i to bardzo głośno. Już zwykły pomruk jest dźwiękiem słyszalnym ze sporej odległości. Prawdziwy ryk „na całe gardło” można usłyszeć nawet z kilku kilometrów.

18. W Azji tygrysy bengalskie nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Ze względu na częstotliwość ataków są postrzegane jako zło konieczne, utożsamiane z najgorszymi potworami. To zwierzęta, których należy się wystrzegać w każdy możliwy sposób.

19. Małe tygrysy przebywają z mamą przez ponad rok. Mając niespełna pół roku wyruszają z mamą na pierwsze polowanie. Pierwsze próby mogą skończyć się fiaskiem, aczkolwiek ze względu na wiek bywają znacznie lepszymi łowcami niż rodzice.

20. Tygrysy mają ogromny apetyt. Nie jest dla nich problemem zjedzenie nawet do 30 kilogramów mięsa w trakcie jednej uczty. Takie gromadzenie pozwala jednak przetrwać w dniach, w których nie ma szans na polowanie. Tygrysy bengalskie mogą przeżyć bez pożywienia nawet do dwóch tygodni.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić