W całej swojej historii Finlandia przechodziła wiele burzliwych wydarzeń. Wieloletnia zależność od sąsiedniej na wschodzie Rosji i Szwecji na zachodzie sprawiała, że początkową stolicą państwa było miasto Turku. Nie ma w tym nic dziwnego, miasto jest uznawane za najstarszy ośrodek miejski w Finlandii.
Miasto położone jest w południowo zachodniej części Finlandii. Ważny bałtycki port oraz duży ośrodek przemysłowy. Miasto może się poszczycić najstarszym uniwersytetem w Finlandii.
Zabytki i ciekawe miejsca w Turku i okolicy
1. Zamek
Średniowieczny warowny zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek powstał na wyspie w sąsiedztwie Turku u ujścia rzeki Aurojaki. W połowie XVI wieku zamek był oficjalną siedzibą wielkiego księcia Finlandii Jana III. W tym czasie został przebudowany przyjmując styl renesansowy. Częściowo uszkodzony podczas II wojny, został odbudowany i od 1961 roku udostępniony do obsługi ruchu turystycznego.
2. Katedra
Narodowa świątynia Finlandii. Kościół został zbudowany w XIII wieku. W ciągu kolejnych lat ulegał licznym przebudowom i rozbudowom. Katedra uznawana jest za najważniejszy religijny budynek Finlandii.
3. Muzeum Farmacji
Muzeum Farmacji połączone jest z Domem Qwensela. Ten drewniany kompleks mieszkalno apteczny jest najstarszym zachowanym domem mieszkalnym w Turku. Dom pochodzi z roku 1694 roku. W środku zobaczyć można jak było urządzone wnętrze mieszkalne bogatej mieszczańskiej rodziny. Przynależna do tego drewnianego kompleksu apteka również daje wyobrażenie jak kiedyś wyglądały wnętrza aptek. W ramach tego niewielkiego muzeum można zapoznać się z tym jak wyglądało miejsce sporządzania leków i jakich do tego celu używano narzędzi.
4. Dolina Muminków
W niedalekiej odległości od Turku znajduje się miejsce znane nie tylko wszystkim dzieciom, ale także większości dorosłych. Park rozrywki znajduje się na wyspie Kailo nieopodal miasteczka Naantali. Wyprawa do tego miejsca powinna znaleźć się obowiązkowo podczas pobytu w Turku, zwłaszcza jeśli pobyt jest w towarzystwie dzieci. Bajkowa kraina Włóczykija, Mi, Muminka,Migotki i innych bohaterów dostarczy każdemu dużych wrażeń.
5. Luostarinmaki Handicrafts Museum
Bardzo nietypowe jak na muzeum miejsce, jest nim bowiem dzielnica składająca się z 18 domów ocalałych z potężnego pożaru jaki nawiedził miasto. Pożar miał miejsce w 1827 roku, podczas tego kataklizmu ogień strawił 75 procent powierzchni miasta. Jedyna część, która ocalała to właśnie te 18 domów. Miejsce to zawdzięcza swoje ocalenie niewielkiemu wzniesieniu na którym położona była ta dzielnica miasta. Można tu podziwiać osiemnastowieczną zabudowę miejską wzniesioną na wzór rosyjskich miast.
6. Forum Marinum
Muzeum morskie w którym znajduje się wiele ciekawych eksponatów związanych między innymi z dziejami Marynarki Wojennej Finlandii.
7. Restauracje na rzece Aurajoki
Wybierając się na spacer po mieście warto dotrzeć nad brzeg płynącej przez miasto rzeki. W ciszy nadbrzeżnych przystani zacumowane są liczne statki i stateczki, które już zakończyły swoją morską służbę, a dziś stanowią miejsce ulokowania licznych punktów gastronomicznych. Przejścia pomiędzy poszczególnymi statkami umożliwiają drewniane mostki i pomosty. Spacer można urozmaicić chwilą odpoczynku nad talerzem dobrej zupy rybnej lub przy filiżance kawy.
8. Ratusz
Neorenesansowy budynek usytuowany nad brzegiem Aury. Ciekawa jest historia tego budynku. Zaprojektowany i wybudowany został w latach 1810-1811 z przeznaczeniem na restaurację. W wyniku wielkiego pożaru z roku 1827 większość miasta spłonęła, a budynek dzisiejszego ratusza jako jeden z nielicznych przetrwał pożogę. W latach 1879-1883 budynek dawnej restauracji został zaadaptowany i przerobiony na potrzeby miejskich władz. Zwiedzanie jest możliwe tylko w określone dni w roku.
9. Średniowieczny Targ w Turku
Cykliczna impreza odbywająca się co rok pod koniec czerwca, swój początek ma w roku 1996. W ramach imprezy rekonstruowane są zwyczaje oraz obyczaje, które panowały podczas średniowiecznych jarmarków i targów. Impreza ściąga do udziały liczne grupy rekonstrukcyjne działające w Finlandii i w sąsiednich krajach. Imprezie towarzyszy szereg imprez połączonych z typowo handlowymi wydarzeniami.
10. Imprezy sportowe
W mieście odbywa się w ciągu roku wiele ciekawych imprez sportowych, a za najważniejszą uważany jest maraton ku czci słynnego fińskiego biegacza Paavo Nurmi, który urodził się i wychował w Turku.
Turku – krótko historycznie
Ślady osadnictwa na tym terenie sięgają epoki brązu. Inne potwierdzone archeologicznie dane wskazują na istnienie ważnej osady handlowej w okresie między VII-X wiekiem. Zapiski dotyczące pierwszej osady związane są z podejmowanymi przez króla Szwecji Eryka IX próbami chrystianizacji tych terenów mającymi miejsce w XII wieku. W średniowieczu Turku było uznawane za stolicę kraju. Największy rozwój miasta przypada na czas przynależności do związku miast Hanzy. W czasach wojny północnej miasto wyrwane zostało z kręgu szwedzkich wpływów i znalazło się w rękach rosyjskich. Czas rosyjskiej okupacji to częściowa samodzielność w ramach autonomii, która objęła fragment kraju. W latach 1809-1812 Turku pełniło funkcję stolicy autonomii tracąc ją ostatecznie na rzecz Helsinek.
W roku 1917 Finlandia uzyskała niepodległość.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj